تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۳ - ۱۸:۲۴ کد مطلب 82281

اظهارات روحانی در دیدار با نخست‌وزیرالجزایر

رئیس‌جمهور کشورمان الجزایر را از کشورهای دوست، همفکر و برادر جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: سطح همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها بویژه اقتصادی، در سال‌های پیش رو باید به نفع دو ملت گسترش و تعمیق یابد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری نوشت:  حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار عبدالمالک سلال […]

رئیس‌جمهور کشورمان الجزایر را از کشورهای دوست، همفکر و برادر جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: سطح همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها بویژه اقتصادی، در سال‌های پیش رو باید به نفع دو ملت گسترش و تعمیق یابد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری نوشت:  حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار عبدالمالک سلال نخست‌وزیر الجزایر اظهارداشت: روابط اقتصادی دو کشور به ویژه با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود، در حد قابل قبول نیست و باید در دوران پساتحریم، بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور برای گسترش سطح مناسبات اقتصادی تهران و الجزیره تلاش بیشتری کنند.

روحانی با اشاره به این که نام الجزایر در حافظه مردم ایران به عنوان ملتی قهرمان مبارزه با استعمار ثبت شده است، اظهارداشت: ایران و الجزایر در بخش‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دیدگاه‌های مشترکی دارند که می‌تواند بستر مناسبی برای ارتقاء سطح تعاملات دو کشور باشد.

وی همچنین بخش‌های کشاورزی، معدن، فناوری و علمی و گردشگری و فرهنگی را از جمله بخش‌هایی معرفی کرد که می‌توانند سطح همکاری‌های مشترک را توسعه دهند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت هماهنگی کشورهای تولیدکننده و صادرکننده منابع انرژی در راستای ثبات و تعادل بازارها تصریح کرد: سفر شما به تهران و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در روزهای پیش‌رو در الجزایر، قطعاً‌ تحرک مناسبی برای ایجاد یک حرکت جدید در گسترش روابط دو کشور خواهد بود.

روحانی همچنین نظرات و مواضع ایران و الجزایر را در مورد مسایل منطقه از جمله در عراق، سوریه، یمن و همچنین شمال آفریقا نزدیک توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: همه مسایل منطقه فقط از راه سیاسی و گفتگو قابل حل و فصل خواهد بود و ایران و الجزایر با توجه به سوابق خود می‌توانند در این راستا همکاری و همفکری مؤثری داشته باشند.

نخست‌وزیر الجزایر نیز در این دیدار ضمن تشکر و تبریک برگزاری موفقیت آمیز اجلاس سران کشورهای تولیدکننده گاز در تهران گفت: ایران قدرت قابل توجهی در منطقه است و بسیار خرسندیم که با رفع تحریم‌ها فرصت‌های بیشتری برای نقش‌آفرینی در راستای استقرار ثبات در منطقه پیش روی ایران قرار خواهد گرفت.

سلال با بیان این که ایران و الجزایر پیوندهای تاریخی فراوانی دارند، اضافه کرد: هر دو کشور روابط مبتنی بر حسن نیت و تفاهم در عرصه سیاسی دارند که این روابط باید در عرصه اقتصادی نیز تجلی یابد.

نخست‌وزیر الجزایر اظهار داشت: ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد که قطعاً برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در الجزایر در روزهای آینده می‌تواند به بالفعل شدن این ظرفیت‌ها کمک زیادی کند.

وی در پایان تصریح کرد: الجزایر در خصوص مسایل منطقه ای از جمله لیبی، سوریه و عراق، با ایران مواضع مشترکی دارد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: