تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۴ - ۱۰:۴۶ کد مطلب 82346

دیدگاه/ سید هدایت موسوی؛

نخستین رییس جمهور چهارساله

همانگونه که تاریخ انقلاب به مانشان می دهد با حمله دانشجویان سرافراز، انقلابی و پیرو روح الله کبیر و اشغال سفارت آمریکا درسی بزرگ به اندازه خود انقلاب به کارتر دادند آن چنانکه این شکست سیاسی کارتر اورا از زمامداری دولت آمریکا پایین کشید و اولین رییس جمهوری شد که تنها چهار سال در قدرت بود.

میدان ۷۲/ سید هدایت موسوی:  «به دلیل رهبری بزرگ شاه، ایران جزیره ثبات در یکی از آشوب زده ترین نقاط جهان شده است. اعلیحضرت، این به دلیل تکریم بسیار نسبت به شما، رهبری شما و احترام و ستایش و عشقی است که ملت ایران به شما دارد. هیچ کشور دیگری در جهان برای برنامه ریزی مشترک از ایران به آمریکا نزدیکتر نیست. هیچ کشور دیگری برای بررسی مشکلات منطقه ای که مورد علاقه هر دو طرف ما نیز هست ارتباط نزدیکتری از ایران با ما ندارد و هیچ رهبر دیگری نزد من احترامی عمیق تر و رابطه ای دوستانه تر ندارد».

این پاراگراف برای بیشتر مردم ایران آشنا است. درست در اوج مبارزات مردم انقلابی ایران برای تعیین سرنوشت خود، کارتر رییس جمهور دموکرات آمریکا به ایران سفر کرد و با این جملات  به  شاه منحوس ایران و یار و هم پیمان خود دلگرمی داد تا مبادا در مقابل اعتراضات مردم ایران کوتاهی کند. و  به این روش به شاه دستور داد تا همچون گذشته اعتراضات و تظاهرات  مردم را به بیرحمانه ترین شکل ممکن سرکوب کند ؛ دریغ از اینکه بفهمد تحلیل اشتباه از وضع موجود حسابی اورا به خطا واداشته است .  او نمی دانست مردم ایران به چه میزان از هدف خود مطمعن بودند و با برخورد آهنین عوامل شاه خائن هرگز از موضع خود عقب نشینی نمی کردند. در آن تند پیچ  یک اشتباه تحلیلی دیگه هم داشتند وعلاوه بر عدم فهم درست از هدفمند بودن حرکت های مردمی از قدرت رهبری حضرت امام خمینی (ره) هم غافل بودند یا اینکه می فهمیدند و می خواستند با  اظهار نادانی خودشان را تسکین دهند. در هرصورت کارتر بهترین پراتیک را سفر به تهران دانست تا آشکارا به جنگ با ملت ایران برود و کینه ی ملت ایران را به جان خرید  تا شاید بتواند مدتی حتی کوتاه  شاه پهلوی را در قدرت حفظ کند و بعد از این مسکن مقطعی، فکری درازمدت تر بکند. اما همانگونه که  اشاره شد فقط همان دو جنبه از  ابعاد حرکت انقلابی مردم ایران کافی بود تا تمام خواب وخیال کارتر و هم پیمان پهلوی اش آشفته شود و تمام رویاها و آمالشان  در گردباد  انقلاب شکوهمند مردم ایران به باد برود.

همانگونه که تاریخ انقلاب به مانشان می دهد  با حمله دانشجویان سرافراز، انقلابی و پیرو روح الله کبیر و اشغال سفارت آمریکا درسی بزرگ به اندازه خود انقلاب به کارتر دادند آن چنانکه این شکست سیاسی کارتر اورا از زمامداری دولت آمریکا پایین کشید و اولین رییس جمهوری شد که تنها چهار سال در قدرت بود. این گونه شد که اشتباه در  تحلیل  و محاسبه غلط در ارتباط با کشورهای دیگر عواقب بسیار بدی برای هرجریان سیاسی در قدرت دارد وهمانگونه که  اشارت داشتیم این موضوع حتی برای حاکمان قدرتهای بزرگ و ابرقدرتی مثل ایالات متحده هم صادق است .بنابرآنچه

گفته شد بزرگترین خطر و مرگ زودرس برای یک جریان سیاسی می تواند گره زدن تمام رشته ها به یک شاخه باشد. اینکه یک دولت سرنوشت خود و مردمش را تنها به یک راه حل گره بزند قطعا ریسک بزرگی است و می تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد؛ که کمترین آن از دست دادن اعتماد مردم است. چراکه مطمعنا این خیال که دولتها هشت ساله هستند به زعم مردم خیالی باطل است. این را مردم کشوری که بزرگترین سانسورهای اطلاعاتی و سیاسی را در قالب انفجارهای اطلاعاتی و صنعت عجیب و غریب فرهنگی کشور خود تحمل می کنند رقم زده اند. در کشورهایی که  مکانیزم صنعت فرهنگی غرب وجود ندارد که مردم بسیارآگاهانه تر دست رد  به سینه این روشهای اشتباه و مردود میزنند. به عنوان مثال در کشوری که مردمش تحت بهترین تعالیم انسانی و دینی رشد یافته باشند که نمی توان انتظار داشت دولتش  تمام کارها را روی زمین بگذارد وتنها یک راه را برود که آنهم معلوم نیست چه سرانجامی دارد. بنابراین همیشه دولتها هشت ساله نیستند و دولتهای ناکارآمد و صرفا سیاسی حداکثر چهارسال میتوانند میهمان مردم باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: