تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۴ - ۱۱:۰۴ کد مطلب 82356

ﺯﻭﻧﺎ؛ بیماری میانسال‌ها

متخصص بیماری‌های پوست و مو گفت: زونا یک بیماری ویروسی پوستی است که در افراد میانسال به بالا دیده می‌شود.

به گزارش میدان۷۲، دکتر اکرم انصاربا بیان اینکه زونا یک بیماری ویروسی و ناشی از ویروس آبله مرغان است، اظهار کرد: گاهی پس از طی شدن مسیر بیماری آبله مرغان، ویروس آن در بدن و در مسیر اعصاب به صورت نهفته باقی می‌ماند و ممکن است سال‌ها بعد دوباره بیدار شود و بیماری زونا را ایجاد کند.

وی افزود: این بیماری ناشی از فعال شدن دوباره ویروس “واریسلا” در رشته عصبی نخاعی است که با درد شدید و ضایعات پوستی همراه است. نخستین علامت آغاز بیماری زونا، قرمزی روی پوست است البته پیش از قرمزی بیمار را با توجه به اینکه کدام ناحیه از عصب را درگیر کرده، دچار درد می‌کند.
انصار تاکید کرد: مهمترین علت ایجاد بیماری زونا در افراد، تضعیف سیستم ایمنی در آنان است.

وی درخصوص درمان بیماری زونا اظهار کرد: اگر درمان این بیماری در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه شروع بیماری آغاز شود، بیماری به خوبی درمان می‌شود و عوارض ناشی از آن به حداقل می‌رسد. همچنین درد عصبی پدید آمده پس از بهبودی بیمار کاهش می‌یابد.

انصار گفت: در حالت معمول درمان بیماری زونا تا دو هفته به طول می‌انجامد، اما مدت زمان بیماری تا بهبودی، به وضعیت ایمنی فرد بستگی دارد؛ به طوریکه هرچه سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر باشد، مدت زمان بیماری بیشتر خواهد بود.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو تصریح کرد: بیماری زونا در برخی بیماران مبتلا به مشکلات کبدی، کلیوی و مبتلا به سرطان بسیار خطرناک است؛ چراکه سیستم ایمنی در این افراد ضعیف است.

وی در پایان با بیان اینکه بیماران مبتلا به زونا از خوددرمانی و مصرف داروهای محلی خودداری کنند، تاکید کرد: بیماران دستورات پزشک و زمان مراجعات بعدی را رعایت کنند؛ چراکه در بعضی موارد در محل ضایعه، گوشت اضافی آورده و ممکن است دچار عفونت شود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: