تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۶ - ۱۴:۲۸ کد مطلب 82432

تشیع آدام اسمیتی تا تشیع اربعینی

چطور می شود همان زمان که عراقی ها همه پس انداز سالشان را و حتی فرش زیرپایشان را می فروشند تا در استقبال از زائران حسینی مدل جدیدی از یک “اقتصاد صلواتی جمع محور” ارائه دهند در کشوری با درصد تشیع بیشتر، بازار سیاه صدور ویزا و افزایش دویصد و پنجاه درصدی رسمی و دولتی( نه بازار سیاهی و غیررسمی) بلیط اتوبوس به سمت مرزها یک مدل از ” اقتصاد لیبرالی و مطلقا فردگرا” را تحت لوای دین و حاکمیت آن تثبیت می کند.

میدان ۷۲/ ناشناس: چطور می شود همان زمان که عراقی ها همه پس انداز سالشان را و حتی فرش زیرپایشان را می فروشند تا در استقبال از زائران حسینی مدل جدیدی از یک “اقتصاد صلواتی جمع محور” ارائه دهند در کشوری با درصد تشیع بیشتر، بازار سیاه صدور ویزا و افزایش دویصد و پنجاه درصدی رسمی و دولتی( نه بازار سیاهی و غیررسمی) بلیط اتوبوس به سمت مرزها یک مدل از ” اقتصاد لیبرالی و مطلقا فردگرا” را تحت لوای دین و حاکمیت آن تثبیت می کند.

درست در همان زمان که در عراق ذهنیت شیعه در قالب موکب های مطلقا مردمی( نه دولتی) عینیت می یابد. خبر نابودی یک و نیم میلیون کیلو سیب زمینی برای بالا نگه داشتن قیمت آن توسط یک نماینده در اصولگراترین مجلس تاریخ مطرح می شود و با بی اعتنایی نمایندگان منجر به استعفای وی می شود تا باز هم در قالب حاکمیت تشیع یکی از کثیف ترین مصادیق کاپیتالیسم عینیت یابد.

به فاصله ده روز پس از تجمع اربعین حسینی، تجمعی با جمعیتی کمتر( حدود یک دهم) در شهری دیگر با چند برابر مساحت و زیرساخت های مسکونی و رفاهی برگزار می شود. هرچند ماهیت عزاداری روز سی ام صفر در مشهد با بیست صفر در کربلا تفاوتی ندارد اما قوانین مصوب( رسمی) و فضای عرفی( غیررسمی) عزادار را با مدلی دقیقا متضاد با آنچه تحت همین لوا، ده روز قبل شاهدش بوده مواجه می سازد. گویا تشیع به دو شاخه خراسانی و کربلایی که در جنگ با یکدیگر هستند تقسیم می شود!

خیلی به تفاوت این ده روز و فضای موکبی کربلا و هتل درویشی های مشهد فکر کردم. یکی چادر می زند تا زائر دست در جیبش نکند و دیگری قانون منع چادر زدن تا یک فرسخی حرم را تصویب می کند تا زائر به هنگام وداع دیگر دستش به جیبش نرسد.

راستش را بخواهید تا عراق هنوز در هر کوچه پس کوچه اش دانشگاهی تاسیس نشده باید قدر اربعینش را دانست. اگر عراق هم روزی تصمیم بگیرد چهار میلیون و چهارصد هزار دانشجو داشته باشد آنقدر تئوری های “آدام اسمیت” و دست نامرئی بازار را بجای یدالله به مثابه دستی که با “جماعت” است نه فرد، در گوش دانشجویان تکرار می کنند و کتاب های فریدمن و مالتوس را در حلقشان جا می کنند. حالا حج فقرا را باید در جاده خاکی نجف به کربلا پیدا کرد تا قبل از ورود به حرم اذن دخول را از آدام اسمیت ها نگیریم!

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 11 Thumb down 2

  حقیقت این است که ما ایرانیها ملت بدی هستیم اما ادعایمان تا عرش می رسد.

 2. حسین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 0

  احسنت

 3. جواد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 11 Thumb down 1

  واقعا عالی گفتید.من خودم مشهدی ام وباچشم خودم میبینم

 4. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 3

  چرا ضعف مدیریتی و عمل مردم را به حاکمیت تشیع ربط می دهید؟ واقعاً که مرموزانه به نظرم میاد

 5. اسد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  متاسفانه در کشور ما بعضی از صاحب منصبان از هر فرصتی ازاحساسات پاک مردم مسلمان ایران سوئاستفاده میکنند وبفکر پرکردن جیب وکیسه خودشان هستند بجای ایجاد تسهیلات وروان سازی برای مردم تضییقات ومشکل ایجاد میکنند هزینه ها را بالا میبرند گران میکنند حج وزیارت وعتبات و……نمونه های آن هستند تا کی خدا وامام حسین وامام زمان انتقام این مردم مظلوم را از آنان بگیرد

 6. حمید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  من تو حرم حضرت علی ع و حرم اما حسین ساعت یک بعد از نصف شب نیم ساعتی خوابیدم و هیچ بنی بشری مزاحمم نشد و یکی از بهترین خوابهای زندگیم بود!در اوج خستگی و در کنار مزجع شریف با آرامشی وصف نشدنی ! ولی تو حرم امام رضازوار رو با پر میزنن و پاشو پاشو راه میندازن! راستی مگه زمان پیامبر اصحاب صفه و بی پناهان در مسجد پیامبر نمیخوابیدن؟ یا مگه حضرت علی ع ابن ملجم معلون رو برا نماز صبح در شب ضربت برا نماز صبح بیدار نکرد! والبته خیلی حرفهای دیگه که فعلا امکان گفتنش نیست! الاهم عجل لولیک الفرج

  • ناشناس :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   خوابیدن در مسجد دور از ادب است و مکروه است. ضمنا پیامبر اصحاب صفه را هم از مسجد بیرون رانده سایبانی در همسایکی مسجد برای آنها ایجاد که به همان صفه مشهور شد. البته بعدها با توسعه مسحد مکان صرفه تخریب و داخل مسجد قرار گرفت.
   ابن ملجم به قصد خواب نیامده بود. آمده بود برای کشتن امام کمین کند که از خستگی خوابش برد. اما امام باید او را بیدار می کرد..

 7. پویا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  احسنت

 8. qwe :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ای بابا
  خانه از پای بست ویران است…

 9. mimasam :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  قشنگ بود…..

 10. الف :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام بهتر نیست این سایت را تعطیل کنید ؟ آخر روزانه یک تحلیل آبکی و یکی و دوتا خبر دست چندم به چه درد میخورد !؟ حیف از مخارجی که میکنید نیست !؟

 11. حسین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خواست
  از بهر طمع بال و پر خویش بیار است
  .
  .
  .
  خواهشا روی افکار ما نروید
  که از ماست که بر ماست

 12. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دقت کنید که چه چیزی را به عنوان تبلیغ لباسهای زنانه و مردانه می گذارید و پای خوانندپانتان را به کدام سایتها باز می کنید. قطعا پیش خدا مسوولید.

 13. یکی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  خیلی خوب بود آفرین… ماها فقط ادعاییم…

 14. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  عالی بود ……

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: