تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ - ۱۸:۲۴ کد مطلب 82793

لاریجانی در نشست خبری:

خبر جلسه چهار نفره درست بود/ غربی ها پیشنهاد مذاکره را یک سال و نیم قبل از دولت فعلی دادند

رئیس مجلس ادامه داد: وقتی خود آنها طالب این هستند ما باید این نظر را دنبال کنیم. آن زمانی که من این نظر را دادم دولت فعلی نبود. در دولت قبل بود. یک سال و نیم قبل از دولت فعلی پیشنهادی غربی‌ها دادند برای مذاکره در مسائل هسته‌ای و این در شورا مطرح شد و من از کسانی بودم که مدافع این بودم که حتما این اتفاق صورت بگیرد

به گزارش میدان ۷۲، نشست‌خبری علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور خبرنگاران، عکاسان و تصویربردان رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

مهمترین محورهای سخنان رئیس مجلس در این نشست‌خبری به شرح زیر است:

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس در راس امور بوده است؟ گفت: مرحوم مدرس از دریچه ملی به مسائل کشور می‌نگریست و این برای نمایندگان یک الگوست.

وی افزود: مرحوم مدرس با روحیه مستقل و شجاعت امورات مجلس را انجام می‌داد که نمایندگان مجلس باید به این امر توجه داشته باشند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: اینکه مجلس در راس امور است چیزی نیست که در شرایط مختلف تغییر کند و این مهم در قانون اساسی آمده است.

لاریجانی تصریح کرد: مجلس در مسئله هسته‌ای با دید ملی به موضوع نگاه کرد و مجلس و نمایندگاه شجاعانه عمل کردند.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور در پاسخ به سوالی درباره سفرهای خارجی نمایندگان مجلس، گفت: نمایندگان مجلس سفرها و ماموریت‌های خارجی زیادی نمی‌روند، مگر اینکه کمیسیون‌های مجلس ماوریتی را به آنان بسپارند.

لاریجانی درباره مسائل فرهنگی کشور گفت: کمبودهای بسیاری در مسائل فرهنگی کشور وجود دارد. موضوع اصلی کشور ما رونق اقتصادی است که نمود آن در آسیب‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی هم دیده می‌شود.

رئیس مجلس درباره رابطه ایران با آمریکا تاکید کرد: رفتار امروز آمریکا نشان می‌دهد که با ایران دشمنی دارد و تا وقتی که این سیاست را داشته باشد، سیاست ایران همان فرمایشی است که مقام معظم رهبری مطرح کردند.

وی درباره اقتصاد مقاومتی گفت: باید برداشت درستی از اقتصاد مقاومتی داشت و یکی از این برداشت‌ها این است که اقتصاد مردمی شود. باید فضای رقابتی در کشور ایجاد شود. در مجلس در بعد نظارت و تقنین به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه ویژه‌ای شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در مجلس نهم تاکنون حدود ۲۰۰ طرح و لایحه تصویب شده است، خاطرنشان کرد: درباره طرح جرم سیاسی باید گفت که این طرح یک سال و نیم در مجلس معطل نمانده و تنها چند ماه است که مطرح شده است. قبول دارم که درباره روند تصویب طرح‌ها و لوایح کمی ترافیک در مجلس است.

رئیس قوه مقننه درباره مشکلات مردم تهران گفت: ساعت‌ها برای طرح هوای پاک کار کردیم. یکی از مشکلات ما در کشور هوای آلوده در تهران است. در این طرح وظایف تمامی دستگاه‌ها مشخص شده است.

رئیس مجلس درباره بحث هسته‌ای ایران گفت: نکته‌ای که آقای آمانو گفته خیلی عجیب نیست. درباره گزارش جدید آمانو باید گفت که وی بده بستانی با شورای حکام دارد.

لاریجانی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی کمبود قانون نداریم. یکی از طرح‌های مهم در مجلس سازمان مبارزه با مفاسد است. پراکندگی دستگاه‌ها در مبارزه با فساد اشکال ایجاد می‌کند. باید محکمه‌های تخصصی مبارزه با فساد ایجاد شود. طرح سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی به زودی در مجلس مطرح می‌شود.

وی درباره اجرای قوانین از سوی دولت گفت: وضع دولت کنونی از نظر اجرای قوانین بهتر از دولت قبل است.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره ائتلافش با اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس، گفت: ساختار انتخابات مجلس در کشور ما بیشتر نماینده‌محور است تا احزاب محور. وضع فعلی این طور است، البته من نمی‌گویم این امر خوب است.

رئیس مجلس درباره جلسه‌اش با آقایان ناطق‌نوری، مقتدایی و ولایتی، گفت: ما جلسه‌ای داشتیم(جلسه چهار نفره آیت‌الله مقتدایی، لاریجانی، ولایتی و حجت‌الاسلام ناطق‌نوری).

وی افزود: آنچه در رسانه‌ها منتشر شد خلاف نیست. موضوعش پیرامون این بود که چطور می‌توانیم در پروسه انتخابات تلاش کنیم که افراد کارآمد و دارای نگاه ملی بیایند و کارآمدی مجلس را افزایش دهند. دراین زمینه یک همفکری داریم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اگر ما به شرایط کشور نگاه کنیم آنچه باعث عزت ملت ایران خواهد شد این است که ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را در بعدهای متفاوت بتوانیم بارور کنیم و خلل‌ها را مرتفع کنیم. ارزیابی ما این است که در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای چه در هسته‌ای و چه در منطقه داهیانه عمل کرده ولی در اقتصادی مشکلات زیادی داریم.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور در ادامه اظهار داشت: ثقل توجه ما در این مجموعه این است که افرادی در مجلس حضور یابند که به این موضوع مهم بپردازند، لذا با تمهیداتی در این زمینه فکر می‌کنیم.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که با توجه به گروه‌بندی‌های مصطلحی که امروز در فضای سیاسی کشور وجود دارد و عده‌ای خود را اصولگرا و عده‌ای دیگر اصلاح‌طلب و گروه سومی خود را اعتدال‌گرا نامیده اند، شما خودتان را صریحاً و به صورت شفاف عضو کدام یک از این دسته‌بندی‌ها می‌دانید؟ گفت: این تقسیم‌بندی‌ها دقیق نیست. اصولگرایی یک حرف حسابی است. افراد بر اساس مشی دقیق عمل کنند و برای حرکت سیاسیشون اصولی قائلی باشند. این یک پایه عقلانی دارد. اصلاح‌طلبی هم شعار خوبی است که انسان براساس شرایط در برخی امور اصلاحاتی انجام دهد. هیچ یک از این شعارها غیرفضیلت نیست. تابلوها تابلوهایی نیست که اگر کسی بلند کرد بگوییم دیگرام آن را ندارند.

وی با بیان اینکه آرم‌های بعد از انقلاب رنگ عوض کرده است، ادامه داد: یک زمانی در کشور چپ و راست داشتیم، بعد خط سه به آن اضافه شد. و بعد از آن نیز اصلاح طلبی و اصولگرایی به میان آمد.

به گفته علی لاریجانی، هیچ معنا ندارد که اگر کسی در یکی از طایفه‌ها باشد به برخی مواردی که دیگران مطرح می‌کنند علاقمند نباشد.

رئیس مجلس با بیان اینکه ویژگی یک مرد سیاسی در نظام جمهوری اسلامی این است که باتقوا، پایبند به عهد و صاحب مسلک بوده و مبانی اصولی برای حرکتش داشته باشد، ادامه داد: نکته دوم این است که در نظام جمهوری اسلامی داشتن یک نگاه فراگیر مهم است. مسائل جمهوری اسلامی در شرایط فعلی معادله یک مجهولی نیست. در بسیاری از امور از قبیل آسیب های اجتماعی و مسائل اقتصادی و بین المللی معادلات چند مجهولی داریم و کسانی که یک وجهی نگاه می کنند نه تنها مشکلات را کم نمی‌کنند بلکه آنها را افزایش می‌دهند.

لاریجانی با بیان اینکه مسئول در جمهوری اسلامی در یک کلام باید کاربلد باشد، خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی چه در قوه مجریه و چه در قوه مقننه نیاز به افرادی دارد که به کارشان وارد باشند. وقتی با مردم مواجه می شوم خیلی از افراد نخبه در کشاورزان و صنعت گران و … ظرفیتهای خوبی دارند که بخشهای مختلف باید از آن استفاده کنند و طبعا مهم است که خودشان تجربه کافی برای استفاده از این امور را داشته باشند. لذا برای آینده جمهوری اسلامی این ویژگیها مهم است.

خبرنگار تسنیم در ادامه خطاب به علی لاریجانی گفت که هنوز جواب سوالش را به صورت شفاف نگرفته است، بویژه آنکه این روزها اصلاح طلبان بنا دارند شما و آقای ناطق نوری را کاملاً به نفع جناح خود مصادره کنند.

علی لاریجانی در پاسخ گفت: ما اموال نیستیم که ما را مصادره کنند. افراد با فکرشان معرفی می‌شوند.

خبرنگار تسنیم به علی لاریجانی گفت: ظاهرا اصلاح‌طلبان در حال حاضر این‌طور فکر کرده‌اند که افکار شما و آقای ناطق نوری به آنها نزدیک‌تر است.

علی لاریجانی در پاسخ گفت: نباید این‌طوری فکر کنند.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور درباره موضوع هسته‌ای گفت: ما ۱۲ سال در مسئله هسته‌ای چالش داشتیم. در این مدت ملت مقاومت کرد و ما فناوری هسته‌ای را به ثبات رساندیم. برخی از دوستان می‌گویند که اصلا نباید داد و ستدی رخ می داد که باید پاسخ داد که پس چطور می‌شد تحریم‌ها را برداشت. اگر آنها به وعده خود عمل نکردند ما ضرر نمی‌کنیم و به مسیر هسته‌ای خود ادامه می‌دهیم.

وی افزود: مکن است در سند برجام نقایصی وجود داشته باشد.ما این نواقص را انکار نمی‌کنیم. اما نمایندگان مجلس با تصویب آن یک تصمیم تاریخی گرفتند.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که در انتخابات آتی مجلس از کدام حوزه انتخابیه کاندیدا می‌شوید؟ گفت: درباره انتخابات هنوز تصمیم نگرفته‌ام و فرصت هست که فکر کنم.

رئیس مجلس در پاسخ به سؤالی در مورد اقدامات مجلس در خصوص رفع آلودگی و ترافیک تهران گفت: یکی از طرح‌هایی که در این‌باره در مجلس مورد بررسی قر ار گرفت طرح هوای پاک است و باید گفت که آلودگی شهر تهران امروز به یک معضل تبدیل شده و دستگاه‌ها مسئولیت آن را به گردن هم می‌اندازند. یکی از طرح‌هایی که ما اصرار داریم هرچه زودتر در دستور کار مجلس قرار گیرد و باید از طریق اصل ۸۵ آن را حل کنیم، طرح هوای پاک است اما این یک طرح است و حتماً باید برای آن سرمایه‌گذاری شود و حل مشکل آلودگی هوای تهران حتماً امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: وقتی ۹۰ درصد بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود فضای تنفسی برای کار عمرانی کاهش پیدا می‌کند. ما باید بپذیریم که سیستم اداری ما نیازمند یک تغیر ماهوی است و دولت باید سیاست چابک‌سازی را در سیستم اداری پیاده کند.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد: اگر در شرایط آتی موضوع هسته‌ای حرکت رو به جلو و خوبی داشته باشد دست دولت در خصوص تامین منابع برای این بخش باز باشد تا بهتر بتوانیم در جهت رفع آلودگی هوا گام برداریم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان، با اشاره به صحبت‌های اخیر یوکیو آمانو در این باره که نمی‌توان به طور قطع در مورد پرونده هسته‌ای صحبت کرد و گزارش آژانس در آینده سیاه یا سفید نخواهد بود، خاطر نشان کرد: اظهارات آقای آمانو چیز عجیبی نیست و در مورد خیلی از کشورها این عبارت را به کار می‌برد و این به خاطر این است که بسیاری کشورها پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنند، آمانو این عبارت را به کار می‌برد که اطمینانی ندارد و این عبارت رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبارت نگران‌کننده‌ای نیست و معمولا در این زمینه استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: اینکه آمانو عنوان کرده که گزارش آژانس در آینده سیاه و سفید نخواهد بود باید بگویم که اینگونه عبارات مورد توجه ما نیست و مهم نظر شورای حکام است. به‌طور طبیعی گزارش آمانو و شورای حکام با هم بده‌بستان دارند ولی نتیجه نهایی باید توسط شورای حکام ارائه شود و اینکه گزارش خاکستری باشد یا سیاه و سفید مسائل تاکتیکی کار است. مسئله ما این بود که ادعاهایی راجع به فناوری هسته‌ای ایران توسط برخی از کشورها مطرح شده بود که اسناد قطعی در مورد آنها وجود نداشت و ایران بر حسب مباحثی که در آژانس مطرح بود پاسخ‌هایی را ارائه کرده است.

لاریجانی اضافه کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای به این نتیجه رسیدیم که این موضوع باید حل شود تا بقیه راه طی شود و این جزء تعهدات طرف مقابل بوده و ما امیدواریم که شورای حکام و ۱+۵ به وظیفه خود عمل کنند تا راه برای ادامه مسیر باز شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد خلاءهای قانونی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، خاطر نشان داشت: من فکر نمی‌کنم که مشکل برخورد با مفاسد اقتصادی به خلاء قانونی بازگردد که اگر نقصی در قانون وجود داشت مفسده پیدا نمی‌شد و وقتی محکمه حکمی را صادر می‌کند بر اساس قانون است پس قانون وجود دارد که فساد به وجود آمده را بر اساس قانون مورد رسیدگی قرار می‌دهند. اگر کسی معتقد است که کمبودی وجود دارد باید بگوید که این کمبود در کجاست چرا که ما نباید انباشتی از قانون درست کنیم که خود این باعث بروز مشکلاتی شود.

رئیس مجلس اظهار داشت:‌ یکی از طرح‌های مهمی که در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس مطرح است طرح سازمان مبارزه با فساد است که در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که پراکندگی مبارزه با فساد خود مشکل ایجاد می‌کند. و باید محکمه‌های به طور خاص برای این بخش وجود داشته باشد و به طور تخصصی پرونده‌های مفاسد اقتصادی را مورد بررسی قرار دهد.

لاریجانی تصریح کرد: اگر در موضوعات اقتصادی یک روند تخصصی وجود نداشته باشد ناامنی در حوزه اقتصاد را به وجود می‌آورد که این خود آسیب زیادی به رونق تولید خواهد زد.

وی با اشاره به تعامل دهم و یازدهم با مجلس افزود: مجلس ضمن اینکه رفتار برادرانه را با سایر قوا توصیه می‌کند وجه مستقل بودن مجلس باید حفظ شود.

رئیس مجلس اظهار داشت: روند کار دولت فعلی را در رعایت قانون بهتر از دولت قبل می‌بینیم و مصوبات هیات دولت که باید برای رئیس مجلس ارسال شود که آیا از نظر انطباق قانون درست بوده یا نه دولت فعلی از این جهت نمره بهتری نسبت به دولت قبل دارد و موارد کمی در دولت فعلی بوده که مصوبه‌ای خلاف قانون داشته باشد که این مصوبات از سوی مجلس لغو شده است اما در کل رعایت قانون بهتر شده است.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقش نظارتی مجلس در اجرای برجام چگونه خواهد بود، گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس نظارت بر اجرای برجام را انجام می‌دهد.هر ۳ ماه نیز وزیر امور خارجه از روند اجرایی برجام به کمیسیون امنیت ملی گزارش خواهد داد و کمیسیون امنیت ملی هم هر ۶ ماه گزارش خود را به مجلس ارائه می‌دهد.البته گفت‌وگو میان مجلس و شورای عالی امنیت ملی پیرامون این موضوع وجود دارد و ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حضور زائران ایرانی در عراق گفت: در بازدیدی که اخیرا از مناطق مرزی داشتیم، ساماندهی بسیار مناسبی در خروج افراد از مرزها صورت گرفته که باید زائران پیش از عزیمت به سمت عراق پاسپورت و ویزا همراه داشته باشد. البته گزارشاتی نیز در خصوص تجمع عده‌ای برای خروج از مرز بدون پروسه قانونی به بنده داده شد که اعلام کردند به این افراد تذکر داده شده و کنترل‌های شدید‌تری نیز صورت گرفته و دوستان عراقی ما هم باید بدانند که ما نسبت به خروج افراد به صورت قانونی بسیار تاکید داریم و تمام تلاش وسعی‌مان این است که این موضوع دچار مشکل نشود.

لاریجانی در پاسخ سوال خبرنگاری در خصوص اینکه چه جریاناتی در خصوص انتخابات با شما گفت‌وگو داشتند، تصریح کرد: من هم این مطلبی که گفتید در رسانه‌ها شنیدم و چیزی بیشتر از این نبوده و فکر می‌کنم هنوز مسائل انتخابات در کشور ما شکل عملیاتی به خود نگرفته است و بیشتر در حد یک سری نشست‌های سنتی است. به این نکته باید توجه کرد که ساختار انتخابات مجلس در کشور ما بیشتر نماینده محور است تا احزاب محور و مثل انتخابات ریاست جمهوری نیست و خود نماینده‌ها باید بیشتر حضور داشته باشند نمی‌گویم این خیلی خوب است ولی وضع فعلی همین است.

وی در ادامه گفت: هنوز تشکل‌ها و جریان‌های حزبی در این قضیه فعال نشده اند دلیل دارد هم نتوانسته‌اند با هم وحدتی داشته باشند یا سازوکارهای آن‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است و یا مباحث دیگری که لزومی به اشاره آن‌ها وجود ندارد لذا این مسئله هنوز به صورت کلان شکل نگرفته است.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دیدار ۴ جانبه علی لاریجانی، آیت‌الله مقتدایی و حجت‌الاسلام ناطق نوری و علی‌اکبر ولایت نیز، گفت : ما جلسه‌ای داشتیم و این چیزی که در رسانه‌ها منعکس شده خلاف نیست. در این جلسه موضوعی پیرامون اینکه چطور می‌توانیم در پروسه‌ای که در انتخابات است تلاش کنیم که افراد کارآمد و با همان نگاهی که گفتم و آن داشتن افق ملی در مجلس حضور داشته باشند و در این زمینه بحث کردیم و در واقع یک هم‌فکری در این زمینه داریم.

لاریجانی افزود: اگر ما به شرایط کشور نگاه کنیم که باعث عزت ملت ایران خواهد شد این است که ما ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را در بعدهای مختلف بتوانیم بارور کنیم و اگر خللی در مسائل وجود دارد بتوانیم آنها را برطرف کنیم ارزیابی ما این است که در مسائل بین المللی و منطقه‌ای داهیانه عمل کرده است چه در مسائل منطقه‌ای و چه دیگر مسائل. ما در مسائل اقتصادی مشکلات داریم بنابراین ثقل توجه ما در این مجموعه این است که افراد کارآمدی بتوانند در مجلس حضور پیدا کنند که به این موضوع مهم بپردازند و این نقش را مرتفع کنند. لذا تمهیداتی در این زمینه در حال فکر است.

وی ادامه داد: البته این تبلیغات انتخاباتی فقط برای اصلاح‌طلبان نبود و برای دیگر جریانات نیز وجود داشته است و این را می‌دانیم. کلا این گونه رفتارها نادرست است و وزیر کشور هم مامور شده است که این مشکل را رسیدگی کند.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه شما خود را در کدام جرگه جریانات سیاسی کشور می‌دانید، گفت: این تقسیم‌بندی‌های اصلاح‌طلب، اصولگرا و اعتدال‌گرا دقیق نیست؛ زیرا اصولگرایی یک حرف حسابی و اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی هم یک شعار خوب است، اما هیچ‌کدام از این شعارها، فضیلت محسوب نمی‌شود. بسیاری از جریانات از ابتدای انقلاب رنگ عوض کرده‌اند، زمان چپ و راست داشتیم و زمانی نیز خط سوم مطرح بود، و حالا نیز اصولگرا و اصلاح‌طلب، اما ویژگی یک مرد سیاسی در جمهوری اسلامی ایران، در درجه اول تقوی و پایبندی به عهد خود است و در درجه دوم برخورداری از یک نگاه فراگیر می‌باشد. مسائل جمهوری اسلامی در شرایط فعلی معادله تک مجهولی نبوده و کسانی که در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی یک وجهی نگاه می‌کنند نمی‌توانند این مسائل را حل کنند.

لاریجانی از لزوم برخورداری از تجربه در حل مشکلات کشور سخن گفت خاطر نشان کرد: وقتی با مردم در بخش‌های مختلف مواجه می‌شویم، مشاهده می‌کنیم که ظرفیت‌های گوناگونی وجود دارد که باید از آن استفاده شود که باید تجربه هم در باور کردن این ظرفیت‌ها وجود داشته باشد. جناح‌بندی های سیاسی امروز در ایران بسته به مشی افراد دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تلاش اصلاح‌طلبان برای مصادره حجت‌الاسلام ناطق نوری و علی لاریجانی، پاسخ داد: ما اموال نیستیم که کسی بتواند ما را مصادره کند.

این خبرنگار مجددا سوال کرد اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند که می‌توانند شما و آقای ناطق را به خود منتسب کنند که رئیس مجلس جواب داد، نباید این‌گونه فکر کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر عضویت لاریجانی و برخی بزرگان جریان اصولگرایی در جمعیت رهروان ولایت گفت: بنده تایید می‌کنم که فراکسیون رهروان به دنبال ایجاد تشکل سیاسی هستند، چرا که ظرفیت انجام کار سیاسی در کشور وجود دارد اما صحبت ما با برخی چهره‌ها به معنای عضویت آنها در این تشکل نیست، بلکه همه ما به دنبال یک فکر هستیم.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که آیا این به این معناست که این چهره ها درصدد اداره جمعیت رهروان هستند، لاریجانی این موضوع را تایید کرد و گفت: چهره‌هایی که با آنها در این باره صحبت کرده‌ایم همه شخصیت‌هایی هستند که معرفی شده‌اند و چیز پنهانی وجود ندارد.

لاریجانی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص روابط ایران و آذربایجان، گفت: این روابط دوستانه است و شیطنت برخی سایت‌ها در این‌باره ناصحیح عنوان کرد.

رئیس مجلس همچنین در خصوص تنش پیش آمده میان ترکیه و روسیه و روسیه ابراز تاسف کرد و گفت: این تنش به واسطه یک بی‌سلیقگی رخ داد و این مشکل در روابط دو کشور به نفع مبارزه با تروریست نیست و روش عاقلانه‌ای محسوب نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل مجلس جوانان، گفت: لایحه‌ای در این باره به مجلس ارائه نشده و ممکن است یک کار سمبولیک باشد که کار خوبیست بویژه اینکه تمرینی برای ورود به جامعه است.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره انتقاضه سوم مردم فلسطین از آن به‌عنوان یک حرکت امیدوارکننده یاد کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به این مسئله اشاره کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی به خاطر تخریب رئیس مجلس و روسای دیگر به نوعی می‌خواستند بگویند که برجام به رهبری تحمیل شده و ایشان خیلی در بطن ماجرا نبودند، تصریح کرد: این حرف، حرف بسیار سبک و جسارت‌آمیزی است. رهبر معظم انقلاب یک شخصیتی است که در مسائل بین‌المللی از یک نگاه بسیار نافذ و دقیقی برخوردار هستند. بنده در این سی و چند سالی که در کارهای اجرایی که در مسائل امنیتی یا مسائل سیاست خارجی با آن ممارست داشتم کمتر شخصیتی به پختگی ایشان دیدم. منهای جایگاه رهبری که ایشان دارند چه در مسائل منطقی و چه در مسائل بین‌المللی نگاه نافذ، دقیق و بلندی داشتند و در همه مسائل هسته‌ای و جلسات مختلف این موضوعات بحث شد و گاهی این جلسات در خدمت خود ایشان برگزار می‌شد ولی حرف اینکه کسانی تحمیل بکنند این حرف سبکی است و نباید در کشور این حرف زده شود.

رئیس مجلس تاکید کرد: مقام معظم رهبری از شجاعتی برخوردار هستند که وقتی رئیس‌جمهور ما با اوباما صحبت کردند ایرادی داشت که ایشان آن را اعلام کردند. بنابراین در موضوع برجام که موضوع بسیار مهمی است بگویند این تحمیل‌شده، به هیچ وجه حرف صحیحی نیست. در زمان امام هم عده‌ای از این حرف‌ها می‌زدند که در آن زمان هم درست نبود. ما باید افتخار کنیم که از یک رهبری برجسته و فرزانه برخوردار هستیم که در مسائل استراتژیک اطلاعات خوبی دارند. چه مسائل هسته‌ای و چه در مسائل منطقه‌ای که خود یک بحث جداست.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا در انتخابات آینده مجلس، از حوزه قم کاندید می‌شود یا تهران و یا سایر حوزه‌ها، گفت: من هنوز در مورد انتخابات تصمیم نگرفته‌ام و وقت برای این موضوع زیاد است.

لاریجانی در خصوص برجام نیز گفت: یکی از ویژگی‌های مهم مجلس چه در حال و چه در آینده استقلال او است. ما روابط برادرانه‌ای با دولت و دیگر قوا داریم. ما سر جنگ که با کسی نداریم. چه در این دولت و چه در دولت قبل ولی اگر یک جایی تخلفی شود نمی‌توانیم بگوییم تخلف نشده. در مسئله هسته‌ای برداشت من در طول این سال‌های مختلف که در موضوع هسته‌ای تقریبا دستی در کار داشتم این بود که فصل حل و فصل موضوع فرا رسیده است.

رئیس مجلس ادامه داد: وقتی خود آنها طالب این هستند ما باید این نظر را دنبال کنیم. آن زمانی که من این نظر را دادم دولت فعلی نبود. در دولت قبل بود. یک سال و نیم قبل از دولت فعلی پیشنهادی غربی‌ها دادند برای مذاکره در مسائل هسته‌ای و این در شورا مطرح شد و من از کسانی بودم که مدافع این بودم که حتما این اتفاق صورت بگیرد هرچند که افرادی هم در آن جلسه مخالف بودند ولی من موافق بودم. تحلیل من هم این بود که از نظر دانش هسته‌ای به جایی رسیدیم که از طریق مذاکره این قضیه را حل کند. اگر قرابتی بین نظر بنده و دولت فعلی وجود دارد به این خاطر است که من یک سال و نیم قبل از این دولت نیز همین نظر را داشتم.

وی همچنین در خصوص مسائل اقتصادی نیز گفت: در مسائل اقتصادی معتقدم که دولت فعلی جهت‌گیری‌ درستی در این زمینه داشته و اگر ما انتقادی داریم به برخی کارهای اجرایی است که سرعت کار باید بیشتر شود چرا که جهت‌گیری این دولت به جهت اینکه بخواهد برخی امور اقتصادی را مردمی کند را تایید می‌کنم و این مسیر درستی است اما در اینکه سرعت این کار بر فرض خروج از رکود احتیاج به تلاش زیادی دارد قطعا اشکالاتی وارد است که این همیشه بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: