تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ - ۰۲:۳۱ کد مطلب 83072

آمانو، گزارش سیاه و سفیدش را منتشر کرد / عراقچی: شورای حکام و ۱+۵ یا PMD را انتخاب کنند یا برجام/ آمانو: ایران قبل از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌هایی در زمینه ساخت سلاح‌ هسته‌ای داشته است

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸ ، آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش خود درباره مسائل گذشته در برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده است که هیچ نشانه‌ای از فعالیت هسته‌ای مشکوک ایران پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد. آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش خود درباره مسائل باقی‌مانده گذشته و حال در برنامه هسته‌ای ایران […]

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸ ، آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش خود درباره مسائل گذشته در برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده است که هیچ نشانه‌ای از فعالیت هسته‌ای مشکوک ایران پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش خود درباره مسائل باقی‌مانده گذشته و حال در برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده است که هیچ نشانه‌ای از فعالیت هسته‌ای مشکوک ایران پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

در گزارش یوکیا آمانو ذکر شده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این ارزیابی را دارد که ایران تا سال ۲۰۰۳ فعالیت تحقیق و توسعه در مورد تسلیحات هسته‌ای داشته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ۱۵ صفحه‌ای را درباره مسائل گذشته برنامه هسته‌ای ایران به اعضای شورای حکام این آژانس ارائه کرده است.

در بخشی از گزارش آژانس درباره مسائل باقی مانده گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران (پی‌.ام.دی.) آمده است:

بند ۸۶- تمامی فعالیت‌های ذکر شده در نقشه راه براساس جدول زمانی مورد توافق انجام شده‌اند. ایران توضیحاتی مکتوب و اسناد مرتبط درباره مسائل باقی‌مانده گذشته و حال ارائه کرد، آژانس سئوالاتی را در مورد ابهامات مرتبط با توضیحات ایران ارائه کرد و نشست‌هایی تخصصی برگزار شد. آژانس فعالیت‌های پادمانی را در نقاط مشخص مور نظر خود، شامل سایت پارچین، انجام داد و نشست جمع‌بندی برگزار شد. اجرای نقشه راه موجب تسهیل تعامل اساسی‌تری بین آژانس و ایران شد.

بند ۸۷- آژانس ارزیابی می‌کند که طیفی از فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای به صورت یک تلاش هماهنگ تا پیش از پایان سال ۲۰۰۳ در ایران انجام شده است و برخی فعالیت‌ها پس از سال ۲۰۰۳ صورت گرفته است. آژانس همچنین ارزیابی می‌کند که این فعالیت‌ها از (سنجش) امکان‌پذیری و مطالعات علمی، و اکتساب برخی قابلیت‌ها و توانایی فنی مرتبط فراتر نرفته است. آژانس هیچ نشانه‌های معتبری در مورد فعالیت‌هایی در ایران که مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای پس از سال ۲۰۰۹ باشد را ندارد.

بند ۸۸- آژانس هیچ نشانه‌های معتبری در مورد انحراف مواد هسته‌ای مرتبط با ابعاد هسته‌ای نظامی (پی.ام.دی) در برنامه هسته‌ای ایران نیافته است.

واکنش رییس ستاد پیگیری اجرای برجام

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص گزارش آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پی‌ام‌دی با بیان اینکه گزارش متعادل است، گفت: آمانو سعی کرده گزارش متعادلی را ارائه دهد. این گزارش نقاط ضعفی دارد اما جمع بندی آن مثبت است و تمام ادعاهایی که در این سال‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود داشته، رد می‌کند.

عراقچی ادامه داد: مهمترین نکته مثبت این است که جمع بندی نهایی به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران منجر می‌شود.

وی افزود: جمع بندی سفید است و راه هموار است که شورای حکام این موضوع را ببندد.

عراقچی عنوان کرد که این گزارش نکات مثبت زیادی دارد از جمله اینکه اشاره‌ای به لفظ پی‌ام‌دی نکرده است.

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به ادعای آژانس در خصوص اینکه ایران مطالعاتی را در زمینه سلاح هسته‌ای انجام داده، گفت: ما این ادعا را قبول نداریم پاسخ آژانس را خواهیم داد. آمانو در هیچ کجای گزارش دولت ایران را متهم به انجام این فعالیت‌ها متهم نکرده است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: در گزارش آمانو آمده که در پارچین محفظه‌ای بوده ما براساس عکس‌های هوایی ثابت کردیم که چنین نبوده و این جای تعجب دارد که چرا این موضوع بیان شده است.

وی گفت‌: اگر انتظار برخورد عادلانه این بود که نکات منفی در گزارش نباشد، ولی شرایط سیاسی حاکم بر آژانس و نظام بین‌الملل و فشارهای کشورهای غربی را در کنار هم قرار دهیم انتظاری که از آمانو داشتیم همین بود و حتی بهتر از انتظار ما بود.

عراقچی اضافه کرد: آمانو به عنوان یک فرد فنی باید ارزیابی‌های خود را براساس حقایق میدانی و بررسی‌ها ارائه دهد. این گزارش باید منجر به بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی شود. چون این گزارش دلالتی بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران ندارد.

معاون وزیر خارجه گفت: شورای حکام با این گزارش می‌تواند پرونده را ببندد و باید ببندد.

وی ادامه داد: شورای حکام یک نهاد سیاسی است و تصمیماتی که اتخاذ می‌کند برآیند اراده سیاسی اعضاست. شورای حکام تصمیمی جز بستن پرونده پی‌ام‌دی ندارد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: اگر شورای حکام پنجره کوچکی را برای پی‌ام‌دی باز بگذارد برجام متوقف خواهد شد.

عراقچی اضافه کرد: بدون بسته شدن پی‌ام‌دی ما اقدامی در زمینه برجام انجام نخواهیم داد. ۱+۵ و شورای حکام بین پی‌ام دی و برجام یکی را باید انتخاب کنند، اگر برجام را می‌خواهند باید پی‌ام‌دی بسته شود.

عراقچی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پروتکل الحاقی عنوان کرد: طبق برجام متعهد شده‌ایم از روز اجرایی شدن برجام پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه و موقت اجرا کنیم تا زمانی که مجلس پروتکل را تصویب کند. این پروتکل امکان دسترسی‌های بیشتری را به تاسیسات هسته‌ای ما فراهم می‌کند و امکان دسترسی به تاسیاست غیرهسته‌ای را در شرایط فوق العاده خاص فراهم می‌کند.

وی در خصوص تاخیر در اجرای برجام خاطرنشان کرد: تا الان طبق برنامه‌ای که خودمان طراحی کردیم، جلو می‌رویم. طبق برنامه ما اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه و در واقع اواسط دی ماه به روز اجرایی شدن برسیم. ممکن است مسائلی پیش بیاید که جلو یا عقب بیفتند. حدس ما این است اواسط دی ماه به روزی می‌رسیم که بتوانیم اعلام کنیم به روز اجرایی شدن می‌رسیم. بعد از بسته شدن پی‌ام‌دی قلب راکتور را در می‌آوریم. دو تا سه هفته درآوردن قلب راکتور طول می‌کشد و فروش مواد غنی شده را در همین زمان انجام می‌دهیم.

عراقچی همچنین خاطرنشان کرد: حدود ۱۴۰ تن کیک زرد در مقابل ۱۰ تن موادی که تولید کردیم از روس‌ها دریافت می‌کنیم. 

معاون وزیر خارجه همچنین گفت: الان در آستانه روز اجرایی شدن هستیم که در آن همه تحریم‌ها در عمل برداشته می‌شود. الان همه تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده است و تا قبل از روز اجرایی شدن باید همه تعهداتمان در برجام را انجام دهیم. این تعهدات در سه محور عمده است. یکی اراک که باید قلب راکتور خارج شود که بعد از پی‌ام‌دی انجام می‌دهیم. دیگری تبادل مواد با روسیه است که ارسال مواد خودمان به روسیه را بعد از پی‌ام‌دی انجام می‌دهیم و دیگری جمع‌آوری سانتریفیوژهای اضافه است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۹ هزار و خورده‌ای سانتریفیوژ داریم که ۶ هزار و خورده‌ای از آنها باقی خواهد ماند پنج هزار و خورده‌ای در نطنز و هزار و خورده‌ای در فردو و بقیه اینها جمع‌آوری می‌شود. برای جمع‌آوری اینها از الان شروع کردیم چون موکول به پی‌ام‌دی نبوده است. سازمان انرژی اتمی طبق جدول زمانی که خودش طراحی کرده الان مشغول جمع‌آوری سانتریفیوژهای اضافی است که اول از ماشین‌هایی که غنی سازی نمی‌کرده شروع کردند و مرحله بعدی به ماشین‌هایی که غنی سازی می‌کند خواهند رسید تا به مرحله‌ای که باید برسیم.

عراقچی گفت: انشاءالله حدود یک ماه دیگر و اواسط دی ماه برسیم به روز اجرایی شدن برجام.

ترجمه غیررسمی متن کامل گزارش آمانو به شرح زیر است: 

A.    مقدمه

۱٫  این گزارش که در راستای نقشه راه برای شفاف‌سازی مسائل باقیمانده گذشته و امروز برنامه هسته‌ای ایران  توسط مدیر کل آژانس به شورای حکام تقدیم می‌شود، شامل ارزیابی نهایی از تمام موضوعات باقیمانده گذشته و امروز بوده که در گزارش نوامبر ۲۰۱۱ مدیر کل با شماره (Gov/2011/65) تنظیم گردیده بود. این ارزیابی بر اساس تمامی اطلاعات مرتبط با پادمان که در اختیار آژانس قرار گرفته، اعم از اطلاعاتی که با اجرای پادمان ان‌پی‌تی به دست آمده، اطلاعاتی که از طریق چارچوب همکاری از جمله نقشه راه بدست آمده  و اطلاعاتی که از برنامه اقدام مشترک حاصل شده، تنظیم گردیده است.

A.1. نگرانی‌های آژانس

۲٫ از سال ۲۰۰۲ به بعد، نگرانی آژانس در خصوص وجود فعالیت‌های مرتبط با هسته ای اعلام نشده با مشارکت سازمان‌های نظامی، از جمله فعالیت‌های مربوط به تولید کلاهک هسته‌ای برای موشک در ایران افزایش یافت. گزارش‌های مدیر کل موضوعاتی را در خصوص ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران و اقداماتی که ایران باید برای رفع آنها انجام دهد، مشخص می‌کرد. ضمیمه گزارش سال ۲۰۱۱ تحلیلی از جزئیات اطلاعاتی که در اختیار آژانس قرار گرفت را دربرداشت. این اطلاعات نشان می‌دادند که ایران اقداماتی را مرتبط با تولید ماده انفجاری انجام داده است. این اطلاعات همچنین نشان می‌داد که ایران پیش از پایان سال ۲۰۰۳، این اقدامات در یک برنامه ساختاریافته انجام داده بود و ممکن است که برخی از این فعالیت‌ها همچنان در حال انجام باشد.

۳٫ اطلاعاتی که در ضمیمه فوق ارائه و تثبیت گردیدند، از منابع مستقل گسترده‌ای کسب شدند از جمله تلاش‌های خود آژانس و برخی کشورهای عضو از جمله ایران. این اطلاعات از نظر فنی، اشخاص، سازمان‌هایی که در بر می‌گرفتند و چارچوب‌های زمانی، پیوسته بودند. بر اساس این ملاحظات و بر طبق دانش آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و تحول تاریخی آن، آژانس به این دریافت رسید که اطلاعات مزبور در حالت کلان، معتبر هستند.

۴٫ آژانس از ایران تقاضا کرد که به شکل اساسی و بدون تاخیر و با هدف شفاف‌سازی ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ایش آن‌گونه که در ضمیمه ۲۰۱۱ منتشر شده، با آژانس همکاری کند.

A.2. قطعنامه‌های پیشین شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل

۵٫ شورای امنیت سازمان ملل متحد تائید کرده است که اقدامات خواسته شده از ایران در قطعنامه‌های شورای حکام برای این کشور الزام‌آور است. بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰، شش قطعنامه شورای امنیت تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل تصویب شده‌اند که بر طبق متن آن قطعنامه‌ها، الزام‌آور بوده‌اند.

۶٫ به‌طور مشخص، در قطعنامه ۱۹۲۹ ژوئن سال ۲۰۱۰، شورای امنیت وظایف ایران را بازتائید کرد که در میان آنها همکاری کامل با آژانس در زمینه تمامی موضوعات باقیمانده بود؛ بخصوص موضوعاتی که نگرانی از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را افزایش می‌داد. از جمله  از ایران خواسته شد که دسترسی بدون تاخیر آژانس را به تمامی سایت‌ها، تجهیزات، افراد و مستندات مورد تقاضای آژانس فراهم آورد.

۷٫ در پی انتشار گزارش نوامبر ۲۰۱۱ توسط مدیر کل، شورای حکام آژانس در قطعنامه نوامبر ۲۰۱۱ خود (Gov/2011/69)، بیان داشت که برای ایران و آژانس ضروری است که گفت‌وگوهای خود را تشدید کنند تا تمام موضوعات باقیمانده حل شوند، از جمله موضوعاتی که به نگرانی‌ها در خصوص ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران دامن زده بود؛ تا به این وسیله، شفاف‌سازی در خصوص آن موضوعات صورت پذیرد.

۸٫  پس از گزارش مدیر کل در اوت ۲۰۱۲، (GOV/2012/37)، شورای حکام در قطعنامه (GOV/2012/50) به تاریخ سپتامبر ۲۰۱۲، تصمیم گرفت که همکاری ایران با آژانس برای حل تمامی موضوعات باقی‌مانده حیاتی و ضروری بوده تا به این وسیله، اطمینان بین‌المللی در خصوص ماهیت منحصرا صلاح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران مجددا جلب شود.

B.1. رویکرد ساختار مند

۹٫ حدفاصل ژانویه ۲۰۱۲ و می ۲۰۱۳ آژانس و ایران ۱۰ دور مذاکرات در وین و تهران به منظور حصول توافق بر سر یک سند “رویکرد ساختارمند” برای حل موضوعات باقی مانده در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران برگزار کردند البته هیچ نتایج عملی در این مذاکرات حاصل نشد. در اکتبر ۲۰۱۳ آژانس و ایران با توجه به اینکه مذاکرات به بن بست رسیده بود و هیچ چشم اندازی برای توافق بر سر سند وجود نداشت، به این نتیجه رسیدند که باید یک رویکرد جدید با هدف اطمینان یافتن از ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شود.

B.2. چارچوب همکاری‌ها

۱۰٫  در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳ آژانس و ایران “بیانیه مشترک بر سر چارچوب همکاری” را امضا کردند(چارچوب همکاری) که در آن آنها توافق کردند در ارتباط با فعالیت‌های راستی آزمایی اتخاذشده توسط آژانس برای حل همه موضوعات گذشته و حال و به پیش گرفتن چنین فعالیتهایی به روش گام به گام، همکاری کنند.

۱۱٫ در چارچوب همکاری، آژانس و ایران بر سر مجموعه‌هایی از اقدامات توافق کردند که هر یک از آنها تعدادی از اقدامات عملی که باید توسط ایران اجرا شود را شامل می‌شود. ۱۵ تا از ۱۸ اقدام عملی توافق شده مربوط به ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای اعلام شده ایران بود که همه آنها قبل از پایان سال ۲۰۱۴ توسط ایران اجرا شد. سه اقدام عملی دیگر در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، هر کدام از آنها درصدد شفاف کردن حوزه‌های نگرانی آژانس بود که این موضوع در ضمیمه ۲۰۱۱ تشریح شد. تا جولای ۲۰۱۵ ایران ایران اولین اقدام عملی مربوط به این سه اقدام عملی را اجرا کرد و بحثهای فنی با آژانس در ارتباط با دو اقدام عملی دیگر انجام داد.

۱۲٫ در ۱۴ جولای ۲۰۱۵ مدیرکل و معاون رئیس‌جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران آقای علی اکبر صالحی نقشه راه را امضا کردند. آژانس و ایران در ادامه همکاریشان تحت چارچوب همکاری توافق کردند تا همکاری و مذاکراتشان را افزایش داده و تقویت کنند تا پایان ۲۰۱۵ همه موضوعات اساسی گذشته و حال که همچنان توسط ایران و آژانس حل نشده، حل شوند. اقدامات توافق شده بر اساس نقشه راه در ضمیمه اول فهرست شده است.

B.3. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت

۱۳٫ در ۲۰ جولای ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۲۲۳۱ (سال ۲۰۱۵) را تصویب کرد که در آن در میان موضوعات دیگر، این موضوع بار دیگر تایید شده که ایران “باید به طور کامل آنگونه که آژانس درخواست می‌نماید همکاری کند تا آژانس بتواند تمام موضوعات باقی مانده به نحو مشخص شده در گزارشهایش را حل کند”.

 C. اجرای نقشه راه

۱۴٫ در نقشه راه، آژانس و ایران توافق کردند تا پایان سال ۲۰۱۵ همه موضوعات باقی مانده گذشته و حال را همانطور که در ضمیمه ۲۰۱۱ تشریح شده، حل کنند. از زمان آغاز اجرای نقشه راه، آژانس در موقعیتی بود که اطلاعاتی داشته مبنی بر اینکه ایران فعالیتهایی مرتبط با تولید ماده انفجار هسته‌ای انجام داد. این اطلاعات در ضمیمه سال ۲۰۱۱ نشان داده شده که بر اساس آن آژانس آن را “به طور کلی معتبر” ازریابی کرده بود و همچنین اطلاعاتی از آن دوره تا نوامبر ۲۰۱۱  دریافت کرد که بیشتر به تحلیل مطرح شده در ضمیمه کمک کرد.

۱۵٫ بر اساس نقشه راه، ۱۵ آگوست ۲۰۱۵ ایران توضیحات خودش را به صورت مکتوب و اسناد مربوطه درباره موضوعات باقی مانده گذشته و حال به آژانس ارائه داد. ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ آژانس سوالاتی را در ارتباط با ابهامات در خصوص اطلاعات ارائه شده توسط ایران در تاریخ ۱۵ آگوست ۲۰۱۵ تقدیم کرد. . سوالات مربوط به بخشهای C.1-12 ضمیمه سال ۲۰۱۱ بودند و یک ساختار مشترک برای ارائه سوالات برای هر کدام از این بخش‌هااستفاده شد که بدین شرح است: شاخص‌های بدست آمده از متن ضمیمه ۲۰۱۱ به عنوان پایه جستجو برای شفاف سازی فهرست شدند؛ بازنگری اطلاعات در دسترس آژانس  از نوامبر ۲۰۱۱ بر اساس فعالیتهای امور پادمانی اش، از ایران و از سوی دیگر کشورهای عضو و همه مفاهیم مربوط به شاخص‌ها و سوالات آژانس.

۱۶٫ برای از بین بردن ابهامات در خصوص اطلاعاتی که ایران ۱۵ آگوست ۲۰۱۵ در اختیار آژانس قرار داد، آژانس و ایران نشستهای فنی- کارشناسی و بحثهایی در ایران در ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۲۹ و ۳۰ سپتامبر و ۱۰ و ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ داشتند و آژانس فعالیتهای پادمانی در اماکن خاص مدنظر آژانس در ایران در تاریخ ۱۸، ۱۹ و ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۵ و ۹ و ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ انجام داد.

۱۷٫ در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۵، مدیر کل و معاون دبیرکل و رئیس اداره امور پادمان از یک مکان خاص در سایت پارچین که مدنظر آژانس بود، بازدید کردند.

۱۸٫ همه فعالیتهای موجود در نقشه راه طبق جدول مورد توافق اجرا شد و در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ آژانس و ایران “نشست جمعبندی فنی” در وین داشتند.

 

در حال تکمیل…

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: