تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ - ۱۰:۴۳ کد مطلب 83104

حواشی کنفرانس آب و هوای پاریس

روزهای حیاتی برای زمین است، آغاز شده است؛ سران ۱۵۰ کشور در پاریس جمع شدند تا دنبال چاره برای نجات کره زمین باشند، مشکلی که کره زمین با آن روبرو است نه ترور است نه جنگ، یک پدیده ای بسیار مرگبارتر؛ تغییرات آب و هوایی.

به گزارش میدان هفتاد و دو ۲ روز پیش، شروع ۱۱ روز تاریخی ای برای نجات کره زمین بود. تغییرات آب و هوایی به سرعت در حال نابودی جهان است و اگر سران کشورها و مردم برای جلوگیری از تغییرات آب و هوا موفق نشدند «چه چیزی باید به کودکانمان بگوییم؟»

این سخن دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس است: تمام حرف من این است، به جای اینکه فردا برای کودکانمان بهانه بیاوریم، باید بر علیه تغییرات اقلیم اقدام کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اما این نشست حواشی مختلفی در پی داشته است که برخی از آنها را می خوانید؛

ملاقات ابتکار و اولاند

در کنفرانس پاریس سران ۱۵۰ کشور حضور داشتند؛ از ایران هم معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران، به این اجلاس رفته بود. در این جلسه اولاند و ابتکار، کسی که به نوشته یورونیوز قویترین زن دولت ایران است، با هم مکالمه ای هم داشتند.

ابتکار در این رابطه گفت: سلام آقای روحانی را به رئیس‌جمهور فرانسه ابلاغ کردم آقای اولاند هم به من اعلام کرد منتظر سفر آقای روحانی به فرانسه هستند و همچنین بر افزایش همکاری‌های محیط ‌زیستی ایران و فرانسه تأکید و از آن استقبال کرد.

سخنرانی بیل گیتس

در این جلسه فرد دیگری هم سخنرانی داشت؛ بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت و پولدارترین انسان جهان، یکی از افراد غیر سیاسی و محبوب ترین شرکت کننده در اجلاس پاریس بود. او در سخنرانی اش در این اجلاس گفت: من فکر کنم همه ما باور داریم که تغییرات آب و هوایی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم. ما به سرمایه گذاری های خصوصی و تحقیقات دولتی بیشتری نیاز داریم. فقیر ترین افراد کسانی هستند که از دستگاه های گرمایشی و برقی استفاده نمی کنند، اینها کسانی هستند که اگر جلو تغییرات آب و هوا را نگیریم، بیشترین آسیب را می بینند.

گفتنی است بیل گیتس برای استفاده از انرژی های سبز ائتلاف خصوصی جدیدی تشکیل داده است.

مذاکرات سیاسی

در میان این جلسه سران کشور ها از فرصت ها برای انجام مکالمات سیاسی استفاده کردند، اوباما و پوتین در اتاقی در رابطه با مسائل خاورمیانه و قفقاز صحبت کردند، البته اردوغان و پوتین اصلا با هم صحبتی نکردند.

در اوایل اجلاس جین پینگ رئیس جمهور چین هم با باراک اوباما ملاقات کردند.

کاریکاتور نیویورک تایمز و شکل جدید برج ایفل

کارتونیست نیویورک تایمز پاتریک چاپات هم این کارتون را برای کنفرانس پاریس کشید. منظور او اسفاده از انرژی ناشی از باد به جای سوخت های فسیلی است.

این کاریکاتور با عنوان “آب و هوای پاریس؛ انتظار آمدن باد می آید” منتشر شده

حتی به مناسبت افتتاحیه این کنفرانس برج ایفل پیامی را روی خودش نوشت: ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر!

منظور از این پیام استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی است.

منبع:خبرآنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: