تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۳ - ۰۹:۴۵ کد مطلب 83172

شناسایی سطوح پایین هورمون زنانه با حسگر جدید

تیمی از محققان دانشگاه ویکتوریا در ولینگتون یک حسگر جدید طراحی کرده‌اند که می‌تواند سطوح پایین هورمون زنانه استروژن را در نوشیدنی‌ها شناسایی کند.

به گزارش میدان۷۲، این حسگر یک سیگنال الکترونیکی را در زمان حضور استروژن در یک مایع ارسال می‌کند و بزودی می‌تواند سطوح این هورمون را در مایعات بدن مانند بزاق آشکار کرده یا آبراه‌ها را به دنبال آلودگی‌های استروژنی که می‌تواند برای انسان و محیط زیست خطرناک باشند، آزمایش کند.

استروژن یکی از هورمون‌های اصلی بدن است که سیستم تولیدمثل زنان را تنظیم می‌کند.

می‌توان این هورمون را برای پیگیری باروری انسان مورد بررسی قرار داد یا گاهی اوقات آن را برای افزایش چرخه تولیدمثل به گاوها و گوسفندان تزریق کرد.

این حسگر دارای طراحی ساده بوده و خوانش‌های فوری ارائه می‌کند.

می‌توان این حسگر را که از نیروی بسیار کمی برخلاف سایر روش‌ها استفاده می‌کند، در یک سیستم ارزیابی الکترونیک ادغام کرد. دستگاه مذکور از قطعات کوچکی از دی‌ان‌ای موسوم به آپتامرها برای اتصال به مولکول‌های استروژن استفاده می‌کند.

آپتامرها از طریق فرآیندی شبیه به انتخاب طبیعی شکل می‌گیرند. از میان جمعیت گسترده توالی‌های نوکلئوتیدی دی‌ان‌ای یا آران‌ای، آن‌هایی که اتصال بهتری با مولکول هدف پیدا می‌کنند بطور انتخابی قوی‌تر شده و این فرآیند طی چند نسل تکرار می‌شود.

محققان قصد دارند دستگاه خود را در یک شرایط پیچیده‌تر مانند یک مایع زیستی واقعی مثل ادرار که ترکیبات حل نشده بسیاری دارد، آزمایش کنند.

این تحقیق در مجله Vacuum Science and Technology B منتشر شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: