تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۳ - ۰۹:۴۸ کد مطلب 83174

کشف ژن خواب که با نارسایی قلبی ارتباط دارد

کشف ژنی که در صورت عملکرد صحیح خطر نارسایی های قلبی و عروقی را کاهش می دهد دانشمندان را به تولید داروهای جدید برای بیماران قلبی امیدوار کرده است.

به گزارش میدان۷۲، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد موفق به کشف ژنی شده اند که به عقیده آنها درصورتیکه عملکرد بی نقصی در بدن داشته باشد احتمال بروز ناراحتی های قلبی را کاهش داده و در عین حال شانس درمانهای پزشکی را نیز افزایش می دهد.

از این رو می توان از دستاورد اخیر برای تولید داروهای مؤثر در درمان ناراحتی های قلبی و عروقی بهره برد.

این ژن مرتبط با پروتئینی است که نخستین بار فرم جهش یافته ای از آن به عنوان عامل بروز حمله در خواب تشخیص داده شد.

در سراسر جهان هزینه های مربوط به نگهداری از بیماران قلبی سرسام آور گزارش شده است. تنها در آمریکا این رقم بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار در سال است. از آن گذشته تاکنون تکنیکهای درمانی محدودی ارایه شده و آنهایی که هم اکنون در مراکز درمانی سراسر جهان به کار گرفته می شوند نیز اثرات مختلفی بر روی بیماران گوناگون دارند.

همچنین یکی دیگر از چالشهای پیش رو در این زمینه فقدان شناسایی ژنهایی بوده که ارتباط قطعی با ناراحتی های قلبی داشته باشند. اما اکنون امید می رود که این ژن تازه شناسایی شده درهای جدیدی به سوی کشف تکنیکهای درمای مؤثر برای بیماران قلبی بگشاید.

محققان پس از بررسی های طولانی به این باور رسیده اند که جهش های ژنتیکی در بیماران قلبی مختلف موجب می شود که واکنش متفاوتی به درمانهای یکسان نشان دهند.

نتایج این یافته در ژورنال کالج قلب آمریکا منتشر شده است.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: