تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ - ۲۰:۵۰ کد مطلب 83334

نامه تاریخی امام خمینی(ره) به حافظ اسد برای حمایت از انقلاب ایران

امام خمینی(ره) خطاب به حافظ اسد رئیس جمهور سوریه قبل از پیروزی انقلاب فرمودند: ما از شما سران دولت های اسلامی برای رهایی ملت بی‏ پناه ایران (از چنگال شاه) کمک می‏ خواهیم.

به گزارش میدان۷۲ سایت رویکرد نوشت: علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در برنامه متن و جاشیه با بیان اینکه ایران بنا ندارد در میدان جنگ و سیاست پشت بشار اسد را خالی کند، گفت: اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.

به بهانه صحبت های اخیر وزیر سابق امور خارجه کشورمان پایگاه خبری “رویکرد” با بررسی اسناد تاریخی و کنکاش در صحیفه حضرت امام خمینی (ره)، نامه ای که به صورت تلگراف از طرف امام روح الله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در جریان نهضت اسلامی مردم ایران برای رئیس جمهور سابق سوریه فرستاده شده بود را منتشر کرد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در این نامه که به بهانه پیگیری وضعیت ناپدید شدن رهبر ایرانی الاصل شیعیان لبنان ارسال شده است از مرحوم حافظ اسد رئیس جمهور وقت سوریه درخواست می کند که به عنوان یکی از دولت های اسلامی حامی مظلومین به مردم بی پناه ایران برای رهایی از چنگال شاه سابق کمک کند.

متن نامه حضرت امام خمینی (ره) بدین شرح است:

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

حضرت آقای حافظ اسد، رئیس‏ جمهوری سوریه‏ و رئیس کنگره‏ جبهۀ صمود و رفض [۱]
پس از اهدای سلام؛ اینجانب از غیبت جناب حجت ‏الاسلام آقای سید موسی صدر نگران و متأثرم. از جنابعالی تقاضا دارم که این موضوع را با سران کشورهایی که در قضیۀ فلسطین اجتماع کرده ‏اند در میان گذارید و اهتمام آنان را جلب نمایید.

ما و ملت ایران، در این عصر، گرفتار رژیمی هستیم که با اتکا به پشتیبانی امریکا ملت را در آتش دیکتاتوری و کشتارهای دسته جمعی و سلب همۀ آزادیها می‏ سوزاند. ما از شما سران دولتهای اسلامی برای رهایی ملت بی‏ پناه ایران کمک می‏خواهیم. برادران مسلمان شما در زیر چکمۀ دژخیمان شاه خرد شده ‏اند و حکومت نظامی که در اکثر شهرستان های مهم ایران برپاست ملت را به جان آورده.

از پیامبر اسلام ـ صلی‏ اللّه‏ علیه و آله و سلم ـ نقل می‏ شود:کُلُّکم راعٍ و کُلُّکم مَسئولٌ عن رَعِیَّته [۲]؛ همۀ افراد و از جمله شما سران دولت های اسلامی که قدرت دفاع از ملت مظلوم ما را دارید مسئول هستید. والسلام علیکم و رحمه‏اللّه‏ و برکاته.
روح ‏اللّه‏ الموسوی الخمینی
___________________________________________________________________
منبع: صحیفه امام، جلد ۳، صفحه ۴۷۹
۱ ـ در سال ۱۹۷۷ م. در مقابل سازش مصر و اسرائیل، تشکلی از سوی سوریه به نام جبهۀ صمود و رفض امتناع و پایداری تأسیس شد. و منجر به قطع رابطۀ سوریه با مصر گردید.
۲ ـ بحارالانوار، ج ۷۲، ص ۳۸٫

منبع»مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: