تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۶ - ۱۶:۱۱ کد مطلب 83394

اسامی ۴۸ مسافر ریو اعلام شد/ ایران و کره‌جنوبی تنها کشورهای ۳ سهمیه‌ای

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رقابت‌های فینال گرندپری به مدت ۲ روز با حضور ۸ تکواندوکار برتر رنکینگ المپیکی در ۴ وزن ۴۹-، ۵۷-، ۶۷- و ۶۷+ کیلوگرم زنان و ۵۸-، ۶۸-، ۸۰- و ۸۰+ کیلوگرم مردان برگزار شد و در پایان با احتساب امتیازات این مسابقات پرونده رنکینگ […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رقابت‌های فینال گرندپری به مدت ۲ روز با حضور ۸ تکواندوکار برتر رنکینگ المپیکی در ۴ وزن ۴۹-، ۵۷-، ۶۷- و ۶۷+ کیلوگرم زنان و ۵۸-، ۶۸-، ۸۰- و ۸۰+ کیلوگرم مردان برگزار شد و در پایان با احتساب امتیازات این مسابقات پرونده رنکینگ ورزشکاران بسته شد و تکواندوکارانی که توانستند در جایگاه اول تا ششم رنک المپیکی قرار بگیرند، سهمیه المپیک بازی‌های ریو ۲۰۱۶ را کسب کردند که البته سهم هر کشور در هر وزن تنها یک ورزشکار بود.

در پایان ماراتن کسب سهمیه المپیک ریودوژانیرو ۲۰۱۶ فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی، مسعود حجی زواره و سجاد مردانی با حضور در بین نفرات اول تا ششم اوزان خود موفق به کسب ۴ سهمیه در ۳ وزن براى کشورمان شدند اما باتوجه به اینکه هر کشور مجاز به استفاده از یک نفر در هر وزن بود، ایران در وزن سوم، دو نماینده داشت (خدابخشی و حجی زواره) که مهدی خدابخشی با رنکینگ نخست سهمیه بازیهای ریو را بدست آورد.

در مجموع ۴۸ سهمیه بانوان و مردان بین تکواندوکاران ۲۶ کشور تقسیم شد که در بخش مردان ۲۴ سهمیه بین ۱۶ کشور توزیع گردید، ایران به همراه کره جنوبی تنها کشورهایی هستند که موفق به کسب سه سهمیه شده اند. تیم ملی کشورمان در بخش بانوان سهمیه را از طریق سیستم رنکینگ کسب نکرد. دو نماینده بانوان می توانند در رقابت‌های قاره ای جواز حضور در المپیک را کسب کنند تا جمع مسافران تکواندو برای المپیک ریو به عدد ۵ برسد.

کشورهای آلمان، مکزیک، بلژیک و روسیه دو سهمیه را دشت کردند و ۱۰ کشور انگلیس، ازبکستان، پرتغال، اسپانیا، مولداوی، فرانسه، گابن، آذربایجان، ترکیه و ساحل عاج نیز هرکدام موفق به کسب یک سهمیه المپیک شدند.

سهمیه اوزان المپیکی در ۴ وزن بانوان و مردان براساس رنکینگ ورزشکاران:

۵۸- کیلوگرم مردان: کره جنوبی، ایران (فرزان عاشورزاده)، پرتغال، آلمان، مکزیک و بلژیک
۶۸- کیلوگرم مردان: کره جنوبی، روسیه، بلژیک، مکزیک، ترکیه و اسپانیا
۸۰- کیلوگرم مردان: ایران (مهدی خدابخشی)، مولداوی، انگلیس، روسیه، آلمان و ساحل عاج
۸۰+ کیلوگرم مردان: ازبکستان، آذربایجان، ایران (سجاد مردانی)، گابن، فرانسه و کره جنوبی

۴۹- کیلوگرم بانوان: چین، کرواسی، فرانسه، تایلند، برزیل و کره جنوبی
۵۷- کیلوگرم بانوان: انگلیس، اسپانیا، مصر، ژاپن، چین تایپه و کرواسی
۶۷- کیلوگرم بانوان: فرانسه، سوئد، چین تایپه، کره جنوبی، روسیه و ترکیه
۶۷+ کیلوگرم بانوان: چین، صربستان، انگلیس، امریکا، فرانسه و مکزیک

با اعلام فدراسیون جهانی تکواندو، هر کشور می توانست از طریق رنکینگ المپیک ۴ سهمیه را در ۴ وزن بدست آورد که در نهایت در گروه مردان و نه گروه بانوان هیچ کشوری موفق به کسب سهمیه کامل نشد. کشورهایی که بیش از یک سهمیه را از طریق “رنکینگ سیستم” بدست آوردند دیگر مجوز شرکت در مسابقات المپیک قاره ای را ندارند، اما کشورهایی که تنها یک سهمیه را بدست آوردند، می توانند شانس خود را برای کسب یک سهمیه دیگر از طریق مسابقات المپیک قاره‌ای امتحان کنند.

در بازی‌های ریو ۲۰۱۶، در مجموع ۱۲۸ تکواندوکار زن و مرد مجوز حضور دارند که در هر وزن (۴ وزن زنان و ۴ وزن مردان) ۱۶ تکواندوکار برروی شیاپ چانگ خواهند رفت که ۶ ورزشکار از طریق “رنکینگ سیستم” و ۹ ورزشکار از طریق مسابقات قاره ای (مدال طلا و نقره قاره آسیا، اروپا، آفریقا، آمریکا و مدال طلا قاره اقیانوسیه) راهی برزیل می شوند و یک سهمیه هم به کشور میزبان و یا سهمیه آزاد تعلق می‌گیرد.

هدایت تیم ملی تکواندوی کشورمان برعهده بیژن مقانلو بعنوان سرمربی و مهدی بی باک و مهرداد یوسفی بعنوان مربی است.

تیم ملی تکواندوی زنان کشورمان نیز که از طریق “رنکینگ سیستم” موفق به کسب سهمیه المپیک نشد و در مسابقات فینال گرندپری بدلیل عدم حضور در بین ۸ تکواندوکار برتر شرکت نکرد، اردیبهشت ماه ۹۵ با شرکت در مسابقات المپیک قاره آسیا می تواند شانس خود را برای کسب ۲ سهمیه المپیک امتحان کند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: