تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ - ۱۶:۲۱ کد مطلب 83472

بانک مرکزی همچنان«قلک دولت»

بانک مرکزی در قالب طرح تسهیلات خرید خودرو و کارت اعتباری، ۶۷۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد، پول پرقدرت تزریق می‌کند که با توجه به ضریب فزاینده ۶٫۳۴، بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه خواهد شد؛ حال، اعتبار وعده داده شده برای اوراق ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن بماند. به گزارش پایگاه ۵۹۸، […]

بانک مرکزی در قالب طرح تسهیلات خرید خودرو و کارت اعتباری، ۶۷۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد، پول پرقدرت تزریق می‌کند که با توجه به ضریب فزاینده ۶٫۳۴، بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه خواهد شد؛ حال، اعتبار وعده داده شده برای اوراق ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن بماند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روز گذشته مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از اختصاص حداکثر ۴۲۰۰ میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی برای اجرای طرح کارت اعتباری خبر داد.

با توجه به اینکه بانک مرکزی در طرح تسهیلات خرید خودرو ۲۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص می‌‌دهد، مجموع پول پرقدرتی که با احرای طرح بسته خروج از رکود به اقتصاد تزریق خواهد شد به ۶۷۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید. بنابراین این رقم به حجم پایه پولی اضافه خواهد شد.

از طرف دیگر، با توجه به عدد ضریب فزاینده ۶٫۳۴ (آخرین رقم اعلام شده از ضریب فزاینده در شهریور) حجم نقدینگی که بسته خروج از رکود به اقتصاد ایران اضافه اضافه می‌کند، به رقم ۴۲ هزار و ۴۷۸ میلیارد تومان می‌رسد.

بانک مرکزی حجم کل نقدینگی در پایان شهریور ماه امسال را حدود ۸۷۳ هزار میلیارد تومان محاسبه کرده که با این حساب ۴٫۸ درصد به حجم کل نقدینگی اضافه خواهد شد.

به گزارش فارس، این اتفاق در شرایطی رخ داده که حسن روحانی رئیس جمهور سال گذشته در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس با اشاره به حفظ دستاوردهای کنترل تورمف گفته بود: بدون شک بخش مهمی از این دستاورد محصول انتظارات مثبت نسبت به آینده و اعتماد به توانایی دولت در مدیریت اقتصاد بوده است، به ویژه آنکه در این دولت به طور مشخص پایه پولی به‌عنوان خط قرمز تعیین شده و نگاه به بانک مرکزی به‌عنوان قلک دولت چنانچه در گذشته مرسوم بود، به کلی تغییر کرده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: