تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۸ - ۰۹:۲۹ کد مطلب 83487

گامی به سوی حذف آلاینده‌های آلی از آب و پساب‌های شهری و صنعتی در دانشگاه سنندج

پژوهشگران مرکز تحقیقات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در طرحی تحقیقاتی اقدام به ساخت نانوکاتالیست‌هایی نمودند که در حضور نور طبیعی خورشید قادر است آلاینده‌های آلی را با بازده بالایی از آب حذف کند. این نانوکاتالیست از مزایایی همچون قیمت کم، توانایی جذب بالای اشعه ماوراء بنفش و نیاز به انرژی کم جهت فعال‌سازی برخوردار است. این تحقیقات در مقیاس آزمایشگاهی صورت گرفته است.

به گزارش میدان۷۲، مواد هیومیکی (HS) بخش عمده‌ای از آلاینده‌های آلی طبیعی هستند که از تخریب میکروبی بافت‌ها گیاهی و حیوانی ایجاد می‌شوند. ورود مقادیر زیاد این آلاینده‌ها به منابع آب منجر به ایجاد اثرات نامطلوب بر کیفیت آب، مثل رنگی کردن آن و ایجاد طعم و بو خواهد شد.

از طرفی واکنش این مواد با کلر، ترکیبات سرطان زایی را تولید می‌کند که بهداشت و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. مشکلات بهره‌برداری مثل گرفتگی فیلترها در تصفیه خانه‌های آب، از دیگر معضلات حضور این آلاینده‌ها در منابع آبی است. از این رو محققان در این طرح به دنبال روشی بوده‌اند که بتوانند این مواد را با راندمان بالایی از نمونه‌های مورد آزمایش حذف نمایند.

به گفته دکتر مهدی صفری، در دهه گذشته فرایند‌های فوتوکاتالیستی به عنوان روشی کارامد جهت از بین بردن ترکیبات آلی از محلول‌ها آبی مورد توجه قرار گرفته‌اند. به همین دلیل اکسید‌های فلزی نیمه هادی نظیر اکسید روی و یا تیتانیا به عنوان کاتالیست‌هایی پرکاربرد در این فرایند‌ها معرفی شده‌اند.

صفری در توضیح مطالعات صورت گرفته عنوان کرد: «در این طرح نیز تلاش شد تا از نانوکاتالیست‌های آزمایشگاهی سنتز شده با قابلیت‌های بهبود یافته جهت حذف آلاینده آب استفاده شود. برای این منظور از نانوذرات اکسید روی آلایش شده با اکسید مس، بعنوان نانوکاتالیست و از نور خورشید بعنوان منبع طبیعی انرژی نور استفاده شد».

نتایج این مطالعه نشان داده که نانوکاتالیست سنتز شده می‌‌تواند آلاینده‌های آلی موجود در آب را با کارایی بالایی حذف کند. همچنین به دلیل استفاده از نور خورشید و بهینه‌سازی نانوکاتالیست سنتز شده هزینه‌های عملیاتی تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

با تکمیل مراحل تحقیقاتی و دستیابی به تولید انبوه می‌توان از این نانوکاتالیست در تصفیه آب و فاضلاب شهری و پساب‌های صنعتی بهره گرفت.

این نانوکاتالیست‌ها به روش هیدورترمال ساخته شده و توسط روش‌های FTIR، XRD و SEM مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. عوامل مؤثر در فرایند نظیر pH ابتدایی، میزان کاتالیست و غلظت اولیه مواد آلاینده از جمله موارد بررسی شده بر میزان بازده فرایند بوده است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌ها دکتر مهدی صفری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و همکارانش است.

منبع:  ستاد ویژه توسعه نانو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: