تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۸ - ۱۱:۵۰ کد مطلب 83514

کریستین ساینس مانیتور؛

فنلاند هم راهبرد توزیع نقدی یارانه برابر به همه شهروندان را در پیش گرفت

فنلاند که با بیکاری بی سابقه و رشد اقتصادی صفر درصدی دست به گریبان است، قصد دارد تا نظام رفاهی دیوانسالارانه خود را با یک نظام بسیار ساده تر تعویض کرده و ماهانه ۸۰۰ یورو – معادل ماهی حدود ۳ میلیون تومان- به تمام شهروندان خود پرداخت نماید.

به گزارش میدان ۷۲، روزنامه ‘کریستین ساینس مانیتور’ گزارش داد: ‘فنلاند که با بیکاری بی سابقه و رشد اقتصادی صفر درصدی دست به گریبان است، قصد دارد تا نظام رفاهی دیوانسالارانه خود را با یک نظام بسیار ساده تر تعویض کرده و ماهانه ۸۰۰ یورو – معادل ماهی حدود ۳ میلیون تومان – به تمام شهروندان خود پرداخت نماید.

‘این نشریه آمریکایی روز (دوشنبه) نوشت: دولت فنلاند قصد دارد تا ‘طرح آزمایشی درآمد پایه همگانی’ را در سال ۲۰۱۷ اجرا کند تا امکان پذیری این نظام جدید را که جایگزین نظام مزایای فعلی کشور خواهد شد، محک بزند.

وزارت دارایی فنلاند در گزارشی که پاییز امسال از وضعیت اقتصاد این کشور ارائه داد، نوشت که این کشور ۵٫۵ میلیون نفری با نرخ بیکاری ۱۰ درصدی، جمعیت سالخورده و رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می کند. به اعتقاد وزارت دارایی فنلاند، ‘اقتصاد در وضعیت بسیار سختی قرار دارد.’ باور بر این است که بر خلاف نظام فعلی که با آغاز کسب درآمد، مزایای افراد را لغو می کند، بهره مندی از یک درآمد پایه موجب ترغیب بیشتر مردم به کار کردن خواهد شد. ۷۰ درصد مردم فنلاند با پرداخت هزار یورو در ماه موافقند.

سوئیس نیز که جمعیتی بالغ بر هشت میلیون نفر دارد، مشغول سبک و سنگین کردن پرداخت همگانی است و ۴۹ درصد سوئیسی ها از این ایده حمایت می کنند.

  1. حسن :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    توزیع یارانه خوب است ولی نه برای همه باید شفافیت اقتصادی کل جمعیت ایران واضح و مشخص شود و درامد افراد از خرید و فروش مانند آینه صاف باشد نه اینکه فردی با داشتن دو یا سه یا بیشتر یارانه بگیرد و……….

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: