تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۰ - ۱۲:۱۹ کد مطلب 83729

آیا سید حسن خمینی هم امتحان اجتهاد خبرگان رهبری را دور می زند؟

هنوز معلوم نیست که آیا سید حسن خمینی نیز امتحان اجتهاد خبرگان رهبری را دور زده و سومین استثناء کاندیداتوری خبرگان خواهد بود و یا اینکه برای عیارسنجی عناوینی همچون ” آیت الله” که رسانه های حامی به وی داده اند تن به آزمون اجتهاد خبرگان می دهد.

میدان ۷۲/ سید علی خمینی اعلام کرد: کاندیداتوری برادرش در انتخابات مجلس خبرگان قطعی شده است.

این خبر را اول بار سید احمد خمینی فرزند سید حسن خمینی در اینستاگرامش منتشر کرد و دقایقی بعد مورد تایید سایت جماران (ارگان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) قرار گرفت. همچنین پس از اعلام خبرگزاری ها، صوت اظهارات سید علی خمینی نیز منتشر شد.

اما با این حال سید حسن خمینی برای احراز صلاحیتش در خبرگان رهبری ملزم به رعایت اصول این مجلس می باشد. ارزیابی اجتهاد یکی از اصول ثبت نام در مجلس خبرگان رهبری بوده که همگان باید در امتحان آن شرکت کرده و اجتهادشان تائید شود. در غیر اینصورت عملا برای شرکت در انتخابات خبرگان احراز صلاحیت نخواهند شد.

البته اگر رهبر معظم انقلاب اجتهاد فردی را صراحتا تایید کرده و یا اکثر فقهای شورای نگهبان این کار را انجام بدهند، دیگر نیازی به شرکت در امتحان مکاسب و کفایه از سوی کاندیدا نمی باشد.

در تاریخ مجلس خبرگان، عده ی زیادی از بزرگان از طریق امتحان اجتهاد رد شده اند و البته تعدادی نیز بدون امتحان به مجلس خبرگان راه یافته اند. اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی نیز دو نفر از کسانی می باشند که برای شرکت در مجلس خبرگان در امتحان اجتهاد شرکت نکرده اند.

هنوز معلوم نیست که آیا سید حسن خمینی نیز امتحان اجتهاد خبرگان رهبری را دور زده و سومین استثناء کاندیداتوری خبرگان خواهد بود و یا اینکه برای عیارسنجی عناوینی همچون ” آیت الله” که رسانه های حامی به وی داده اند تن به آزمون اجتهاد خبرگان می دهد.

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 29 Thumb down 10

  این چه سوالی است اگر قرار برامتحان است برای همه است حتی سید حسن ضمنا اقایان هاشمی وروحانی نیز باید امتحان دهند دانشگاه ازاد نیست که هر کسی بتواند وارد شود

 2. ایرانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 25 Thumb down 10

  چون روحانی و رفسنجانی خیلی باسوادند و خیلی سال در حوز درس خوانده اند؟! و با اظهارات مثلا دینی خود، اعتراض مقام معظم رهبری را برنمی انگیزند بدون امتحان قبولشان کرده اند!
  مثلا اینکه عاشور درس مذاکره است و هنرمند ارزشی و غیرارزشی نداریم و صلح امام حسن (ع) خوب بود و زنان با بی حجابی در جامعه زیبارو می شوند و . . . همه نشاندهنده سواد علمی و دینی است!
  علاوه بر انتخابات مجلس که با داشتن لیسانس به اسم دکتر روحانی در انتخابات شرکت کرد و در امتحان خبرگان هم حاضر نشد، روحانی برای تائید صلاحیت ریاست جمهوری اش هم شامل رایزنی ویژه دبیر شورای نگهبان شده بود که نشان می دهد هیچ وقت! برای انتخابات پارتی بازی نداشته است.

 3. بنده خدا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 19 Thumb down 31

  خودتم میدونی چقد طرفدار داره
  جهت اطلاعت بگم درس خارج فقه ایشون یکی از پرطرفدارترین وشلوغ ترین جلسات هستش
  التماس تفکر برادر

  • ناشناس :
   آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 12

   محبوبیت سید حسن به وحشت انداخته شما رو موندین چزور تخریبش کنید؟؟؟ ضمنا به نظر این بنده خدا اشتیاه منفی دادم، خدا به راه راست هدایتتون کنه.

 4. رضا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 9 Thumb down 16

  جالبه که کسایی که این انقلاب رو مصادره خودشون کردن ( شما افراطیون رو میگیم )

  حتی به نوه امام هم رحم نمیکنید و باهاش دشمنی می کنید

  انشالله که رهبر عزیزمون همیشه صحیح و سلامت باشند و دست در دست آقا امام زمان ، جهان رو نجات بدهند

  اما احیانا باید عرض کنیم که سید حسن ، رهبری آینده این مملکتن و تنها کسی است که بعد از حضرت آقا ، مورد تایید عموم ملت است.

 5. سجاد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 9 Thumb down 2

  سلام

  ببخشید عزیزجان
  با آیت الله مومن که عضو خبرگان و شورای نگهبان و ممتحن امتحان اجتهاد برای خبرگان هستند، در مورد روش تایید یا عدم تایید اجتهاد افراد در خبرگان مصاحبه شده.

  دوستی که خودش کار کرده هست و درس فقه آقای سید حسن خمینی رو دیده میگفتند که درس ایشون قوی هست. ممکن است نیاز به امتحا ننبیینند و با صرف بررسی چند نوار درس ایشون اجتهاد ایشون برای فقهای شورای نگهبان احراز بشه.

  البته خب بنظر بنده واقعا آقای دکتر روحانی نیاز به امتحان دارند!!!

 6. 223 :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 2

  با سلام
  این بی انصافی ست که به جهت بازی های سیاسی ، شان نظام رو اینجور با این استدلال های بی سند پایین بیاریم و بی اعتمادی ایجاد کنیم.
  شما یا نظام و مسئولینش رو قبول دارید یا ندارید..؟
  اینکه به دستگاه روحانیت نسبت ناروا ببنیدم که منظور هم مشخص بود ..بی پرده بگیم یعنی پارتی بازی میکنن …. این نسبت شایسته ی جایگاه روحانیت نیست

 7. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 6

  بعضی ها ازامدن سید واهمه دارند ونمیدانند چطور تخریبش کنند ایشان رهبر اینده ایران میباشد تمام

 8. م :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 4

  سیدحسن با موضع گیری سالهای اخیرنشان دادهنوز توان اداره حرم امام را هم نداردچه رسدبه خبرگان

 9. a-b :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 2

  سید از سلاله پاک خمینی است

 10. ابراهیم حقی از ایران :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 2

  آقای سید حسن خمینی واقعاء مردم شما را خیلی دوست دارند خدا پشت پناهت

 11. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  دوست عزیزی که میگی از امدن سیدحسن واهمه دارند…
  اگر علی پروین شرکت کند ده برابر بیشتر از سیدحسن رای دارد. ایا بازهم بخاطر واهمه باید …؟ سیدحسن هم مثل بقیه امتحان بدهد و بعد هر….

 12. امید بیدار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 3

  فقط یک سئوال اگر از انتشارش هراس ندارید: اجازه اجتهاد فقهای شورای نگهبان را چه کسانی صادر کرده اند و چطور اجازه اجتهاد همان افراد از جمله مراجع در مورد دیگران از جمله سید حسن خمینی می تواند معتبر نباشد؟؟؟ والسلام علی عباد الله الصالحین

 13. معلم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  یک سئوال : چرا اکنون افرادی از جامعه طرفدار حسن خمینی شده اند ، که در گذشته
  از مخالفان سر سخت امام خمینی بودند ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: