تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۳ - ۱۶:۰۳ کد مطلب 83883

گزارش دیوان محاسبات درباره کالاهای اساسی؛

در سال های ۹۱ تا ۹۳ انبار کالاهای اساسی خالی نبوده است

خزانه خالی، بندر خالی، انبار خالی و بانک مرکزی خالی تعدادی از اتهام هایی بود که رئیس دولت یازدهم در گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد خود در رسانه ملی علیه دولت قبل مطرح کردند. اتهامی که حتی منتقدین دولت قبل به بی اساس بودن این اتهام اذعان داشتند.

میدان ۷۲/ به تازگی دیوان محاسبات کشور گزارش کالاهای اساسی در حوزه وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ مبتنی بر شاخص‌هایی منتشر کرده است. جالب است در این گزارش نشان میدهد هیچ وقت انبار های کالاهای اساسی خالی نبوده است و دولت قبل چگونه در شرایط سخت تحریم، واردات و صادرات مناسبی داشته است. در بررسی این گزارش ها باید شرایط تحریم در ۲ سال آخر دولت دهم نیز توجه داشت.

توضیح اینکه، براساس آمارهای مندرج در جدول فوق، به جز تولید محصولات باغی با رشد (۱%-)، بقیه محصولات کشاروزی در دو سال اخیر نسبت به سال ۱۳۹۱ رشد داشته و با افزایش تولید همراه بوده است که نمودار آن به شرح زیر است.

 

 

شایان ذکر آنکه، به استناد آمارهای اخذ شده از وزارت جهاد کشاورزی میزان کل تولیدات محصولات کشاروزی در سال ۱۳۹۳ به میزان ۱۰۳٫۴ میلیون تن بوده که این میزان تولید در مقایسه با عملکرد سال ۹۲ (۹۷٫۰۲ میلیون تن) رشدی معادل (۷) درصد را نشان می‌دهد.

محصولات زراعی با بیش از ۷۳ میلیون تن بیشترین سهم را در میزان تولیدات کشاورزی دارا هستند ضمن اینکه تولید محصولات باغی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ دچار رشد منفی (۱%-) شده است.

تولید چغندر قند از ۳٫۴ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ براساس گزارش کارخانجات قند به ۴٫۷ میلیون تن در سال ۹۳ افزایش یافته است. تولید پرورش میگو که در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۲٫۷ هزار تن بوده، در سال ۱۳۹۳ به ۲۲٫۵ هزار تن رسیده است که عمده آن به خارج صادر شده است.

شاخص‌های کلان شامل آمار صادرات و واردات کل بخش کشاورزی (بازرگانی خارجی)

براساس آمارهای ماخوذه از وزارت جهاد کشاورزی، صادرات و واردات محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال پایه ۱۳۹۱ منفی و در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال مذکور مثبت می‌باشد.

 

– میزان ارزش واردات محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۳ به مبلغ ۱۲۲۰ میلیون دلار رسیده است که این مبلغ در مقایسه با عملکرد سال ۹۲ (۱۳۴۲۳ میلیون دلار) کاهشی معادل ۷ درصد را نشان می‌دهد.

– میزان ارزش صادرات محصولات کشاروزی در سال ۱۳۹۳ به مبلغ ۶۷۷۱ میلیون دلار رسیده است که این مبلغ در مقایسه با عملکرد سال ۹۲ (۵۳۵۱ میلیون دلار) رشدی معادل ۲۶ درصد را نشان می‌دهد.

آمار تولید کالاهای اساسی در کشور طی سال‌های ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۳

عملکرد تکالیف واردات و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۳

گندم

طی سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ بیشترین حجم گندم وارد کشور گردیده است که با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید گندم در سال ۱۳۹۴ برآورد واردات این محصول در سال جاری با توجه به مانده ابتدای دوره بسیار کاهش یافته است.

برنج

عملکرد واردات برنج که قریب به ۶۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ بدون برنامه‌ریزی واردات صورت گرفته که عمدتا نیز برنج بی‌کیفیت هندی بوده و در نهایت تا پایان سال ۱۳۹۳ و سال جاری در انبارها موجود و تاریخ مصرف بهینه آن نیز رو به اتمام بوده و مجدد برای مصرف از سازمان غذا و دارو مجوز تمدید مصرف ۶ ماهه گرفته شده است و عمده فروش‌ها نیز به صورت اعتباری و بدون رعایت بند ز ماده ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در خصوص اخذ ۲ درصد کارمزد اقدام شده است.

شکر

واردات شکر خام طی سنوات ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به حدی بوده که در سال ۱۳۹۳ بیش از ذخیره استراتژیک در کشور موجودی شکر داشتیم و در نهایت نیز شرکت‌های موجود به صورت اعتباری درسال جاری به بازار عرضه گردید.

روغن خام

واردات روغن خام طی سنوات ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به حدی بوده که نه تنها در سال جاری نیاز به واردات روغن خام نیست بلکه موجودی‌های قبلی نیز عمدتا به دلیل دوره نگهداری طولانی کیفیت واقعی خود را از دست داده و حتی برخی محموله‌ها تاریخ مصرفشان نیز به اتمام رسیده که نیاز به تمدید مجوز مصرف دارند.

گزارش عملکرد واردات نهاده‌های دامی طی سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳

بررسی واردات نهاده‌های دائمی طی سه سال گذشته دارای نوسان شدیدی بوده و از اصول خاصی پیروی نمی‌کند.

آمار واردات نهاده‌های دامی طی سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳، تناژ (هزار تن)

 

کنجاله سویا

روند واردات کنجاله طی سه سال اخیر کاهش یافته است.

 

ذرت

روند واردات ذرت طی سه سال اخیر کاهش یافته است.

جو

روند واردات جو طی سال ۹۳ افزایش چشمگیری داشته است که می‌توان دلیل آن را عدم واردات در سال ۹۲ دانست که واردات بیش از حد جو در کنار خرید داخلی خود هزینه‌های تبعی زیادی را بر بدنه شرکت تحمیل می‌کند.

 

گوشت قرمز

روند واردات گوشت قرمز طی سه سال اخیر کاهش چشمگیری داشته و از بیش از ۳۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱ به حدود ۶٫۲۰ هزار تن در سال ۱۳۹۳ کاهش داشته که حکایت از افزایش تولید داخل دارد.

گوشت مرغ

روند واردات گوشت مرغ طی سه سال اخیر کاهش یافته و از ۴۵ هزار تن در سال ۱۳۹۱ هیچ وارداتی در سال ۱۳۹۳ نداشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: