تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۵ - ۰۵:۲۵ کد مطلب 84231

تشخیص ۸۹۶ مورد آنفلوانزای نوع H۱N۱

تاکنون ۸۹۶ مورد آنفلوانزای نوع اچ وان ان وان در سراسر کشور تشخیص داده شده است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به نقل از دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: ظرف دو هفته گذشته  بیش از ۲۷۰۰ نمونه مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا […]

تاکنون ۸۹۶ مورد آنفلوانزای نوع اچ وان ان وان در سراسر کشور تشخیص داده شده است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به نقل از دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: ظرف دو هفته گذشته  بیش از ۲۷۰۰ نمونه مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا در کشور در ۱۲ آزمایشگاه قطب و آزمایشگاه مرجع سلامت مورد بررسی قرار گرفت که از این موارد  ۸۹۶ مورد آنفلوانزای نوع اچ وان ان وان در سراسر کشور تشخیص داده شد.

دکتر گویا  افزود: موارد بیماری  از اکثر استان‌های کشور گزارش شده است و این نشان دهنده آنست که بیماری ظرف دو هفته گذشته فعال بوده است ولی هم اکنون موارد آن در بعضی از استان‌ها از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان رو به کاهش گذاشته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  با بیان این که موارد جدید مرگ از هفته گذشته تاکنون ۱۱ مورد و به صورت تک گیر در استان‌های مختلف بوده است گفت: موارد فوت در لرستان ۲ مورد، مازندران ۲ مورد، البرز  ۲ مورد، خوزستان ۱ مورد، دزفول ۱ مورد، گلستان ۱ مورد و تبریز ۲ مورد گزارش شده است.

دکتر گویا با تاکید بر این که هر ۱۱ مورد فوت‌ شده دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند، گفت: متاسفانه شدت بیماری زمینه‌ای، زمینه‌ساز اصلی مرگ این هموطنان بوده است.

 دکتر گویا افزود: آموزش و اطلاع‌رسانی در سطح گسترده با استفاده از ظرفیت های رسانه‌ای و با حمایت همه جانبه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری و کاهش موارد ابتلای به آن داشته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در مورد داروی آنفلوانزا بنام اوسلتامی ویر گفت: دارو به اندازه کافی در سراسر کشور موجود است اما چون در مورد استفاده از این دارو حساسیت خاصی وجود دارد تاکید شده است فقط متخصصین رشته‌های مربوطه، آن را برای بیمارانی که ضرورت دارد تجویز نمایند.

دکتر گویا با تاکید بر این که مصرف بی‌رویه این دارو نگران کننده است، گفت : تجربه جهانی نشان می‌دهد چنانچه دارو بدون ملاحظه مصرف شود باعث بروز مقاومت دارویی شده و تاثیر خود را از دست می دهد به همین دلیل تلاش شده تا نهایت دقت در مورد مصرف آن صورت گیرد.

دکتر گویا در ادامه گفت: آنچه تاکنون در مورد این بیماری رخ داده است، رخداد غیرمعمولی نبوده و هرساله نه تنها در کشور ما بلکه در اکثرکشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته شاهد بروز آن هستیم ، این طبیعت آنفلوانزا است و تغییری نخواهد کرد.

وی گفت: سیاست وزارت بهداشت آن است که موارد ابتلا به این بیماری کاهش یابد و موارد مراجعه و بستری در بیمارستان کمتر شود و موارد مرگ نیز به حداقل برسد که همه اینها نیاز به حمایت و همکاری مردم دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در پایان گفت: از مردم عزیز تقاضا داریم به هیچ شایعه‌ای درباره این بیماری توجه نکنند و وزارت بهداشت تلاش کرده است تا با شفافیت کامل در این زمینه برای هم‌وطنان سراسر کشور اطلاع‌رسانی کند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: