تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۵ - ۱۵:۰۱ کد مطلب 84266

هاشمی رفسنجانی، روباه مکار و کلاغ های منتقد

هاشمی رفسنجانی درباره منتقدانش گفته: فشار این ها روی من اثر ندارد و این ها مثل کلاغ هستند. راستش من خیلی فکر کردم، حتی گشتم روی شاخه ی درخت و کلاغی دیدم و مدت ها تماشایش کردم، متوجه نشدم وقتی کسی یا کسانی به آدم فشار می آورند چطور آدم یاد کلاغ ممکن است بیافتد.

میدان ۷۲/ حشمت فردوس: هاشمی رفسنجانی درباره منتقدانش گفته: فشار این ها روی من اثر ندارد و این ها مثل کلاغ هستند.

راستش من خیلی فکر کردم، حتی گشتم روی شاخه ی درخت و کلاغی دیدم و مدت ها تماشایش کردم، متوجه نشدم وقتی کسی یا کسانی به آدم فشار می آورند چطور آدم یاد کلاغ ممکن است بیافتد.

یعنی من هر چیزی راجع به کلاغ شنیدم، اما خب انصافا نشنیدم فشاری به کسی بیاورند. یعنی کلاغ هایی که من دیدم و می شناسم تا الان فشاری به کسی نیاوردند. در چهره شان هم که دقیق شوی، بعید می بینی از این به بعد هم بخواهند اهل فشار و این جور حرکات باشند.

من تنها مواجهه پر فشاری که در خصوص کلاغ ها به یاد دارم، داستان روباه و کلاغ هست. که آخرین خبری که داشتم، روباه کلاغ را تحت فشار قرار داده بود.

کلاغ ها آنقدر بی آزار و بی فشار هستند که از کودکی ام تا به امروز صدها قصه و داستان را دیدم و شنیدم که به یک سرانجامی رسید ولی کلاغه به خونه اش هنوز نرسید، یعنی همچین موجودات راحت و کم فشاری هستند. به نظرم روشنه که خیلی درگیر رسیدن، نرسیدن نیستند. رها هستند در جریان تاریخ و در بادهای همیشه ی روزگار.

این نرمی و بی فشاری را مقایسه کنید با کبوترها که در همان شعر کفتر کاکل به سر، بلافاصله با گفتن های های، نشان می دهند که موجودات پر حاشیه و پر فشاری هستند.

کلاغ سال هاست به خانه ش نرسیده و حالا حالا ها هم نرسد دربند نیست ولی کبوتر برای دو وجب لانه و دانه، صاحبش را بالای بوم بی کار و بدبخت می کند.

یعنی خداییش کبوتر منتقد پر فشار تریست تا کلاغ.

کلاغ یه حسرت خاموش و چهره متفکری هم دارد که با فشار نسبتی ندارد. یعنی لامصب وقتی آن بالا ساکت لای شاخ و برگ درختان پاییزی فرو رفته، انگار داره با خودش میگه رفیقم کجایی؟! دقیقا کجایی؟!..

چهارچوب های نظری کلاغ الان کلا به چالش کشیده شده، یعنی همون بالا که نشسته هر از چند گاهی یه آه قاری می کشه و مدام با منتقد درون خودش کلنجار میره که تو کجا و کی و اصولا چطوری فشار آوردی؟!

این قصه هم به سر رسید و کلاغه به خونه ش نرسید.

 1. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 4

  عالی بود مرسی…..

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ایشون با کلاغهای توی خونه اش چطور کنار میاد؟!

 3. mimasam :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  شاید کنایه به کلاغ هایی است که موقع تحویل سال و موقع سخنرانی دست پرورده ایشون غار و قار میکردند، هست

 4. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام… برادر جان ایشان نگفتند منتقدین من مثل کلاغند… گفتند عمل آنها برای من مثل حرکت کلاغ از این درخت به آن درخت را دارد یعنی همین مفهمومی که شما برداشت کرده اید!.. کمی دقت کنید…

 5. بهزادی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آفرین قشنگ بو د

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: