تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۱۱:۵۷ کد مطلب 84383

ظریف: از مدتها قبل تشکیل دولت متحد ملی در سوریه را پیشنهاد دادیم

وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت حضور جدی و فراگیر معارضه غیر تروریست سوریه تاکید کرد و گفت: ما از این روند حمایت کرده‌ایم و از خیلی وقت پیش، دولت متحد ملی را پیشنهاد کرده بودیم.

به گزارش میدان۷۲ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعاتی قبل از برگزاری نشست نیویورک درباره سوریه گفت: ما هنوز فهرست قابل قبولی از اسامی گروه‌های معارض و تروریست موجود در سوریه را ندیده‌ایم.

ظریف بعد از دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد درباره محورهای دیدارش با مقامات این سازمان اظهار داشت: سوریه، برجام و تحولات یمن سه محور اصلی بود که در این دیدارها بر ضرورت حضور صحیح و مبتنی بر قوانین بین‌المللی از طرف معارضه‌ای که برای مردم سوریه قابل قبول است و برای صلح در سوریه تلاش کند، تاکید کردیم و نه معارضه‌ای که به طور رسمی با القاعده، داعش، جبهه النصره و احرار الشام وابستگی دارد.

وی درباره اجرای برجام نیز به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا درباره نحوه ویزای شهروندانی که قصد سفر به این کشور را دارند اشاره کرد و گفت: در مورد اجرای برجام اقداماتی که می‌تواند مخل اجرای برجام باشد، مثل تصمیمی که در مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ویزا به آمریکا برای شهروندان کشورهایی که در واقع از رفع ویزا برخوردار هستند، بحث‌هایی در این زمینه شد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره دیدار با همتای چینی خود نیز گفت: با دوستان چینی در مورد بازسازی راکتور اراک صحبت کردیم و نحوه همکاری در این زمینه که گفت‌وگوهای خوبی را داریم و همینطور در مورد مسئله سوریه و یمن هم صحبت‌های خوبی شد.

ظریف به دیدارش با همتای آلمانی خود نیز اشاره کرد و گفت: با آلمانی‌ها هم در این روزها موضوعات مختلفی مانند اجرای برجام یا سوریه داریم که در این زمینه‌ها با هم گفت‌وگو کردیم.

طرف ایرانی شرکت کننده در نشست نیویورک درباره سوریه در پاسخ به این سؤال که چشم انداز این نشست را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: معتقدیم در جلسه اول و دوم وین، روندی را شروع کردیم که نیاز بود در مورد گروه‌های تروریستی و گروه‌های معارضه قابل قبول، برای حضور در مذاکرات و دولت وحدت ملی، توافق صورت گیرد.

وی افزود: به نظر می‌آید هنوز در این زمینه آمادگی لازم پیدا نشده و باید ببینیم چه خواهد شد، اما ما با تلاش برای رسیدن به نتیجه‌ای منطقی و پایان دادن به معضل مردم سوریه و جنگ و خونریزی و افراط در منطقه و جهان وارد این جلسه می‌شویم، ولی فکر می‌کنم هنوز نیاز به کار جدی است تا بتوانیم این جلسه را با موفقیت تمام کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: