تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۱۸:۰۲ کد مطلب 84391

قطعنامه شورای امنیت که «داعش» را همردیف «القاعده» قرار داد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، نشست نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته برگزار شد. اما این بار این وزرای دارایی بسیاری از کشورها بودند که برای نخستین بار در این نشست شرکت می‌کردند؛ جلسه‌ای که با هدف تصویب قطعنامه‌ای سرسختانه در مبارزه با کمک‌های مالی و تأمین بودجه مورد نیاز گروه تروریستی داعش […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، نشست نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته برگزار شد. اما این بار این وزرای دارایی بسیاری از کشورها بودند که برای نخستین بار در این نشست شرکت می‌کردند؛ جلسه‌ای که با هدف تصویب قطعنامه‌ای سرسختانه در مبارزه با کمک‌های مالی و تأمین بودجه مورد نیاز گروه تروریستی داعش تشکیل شده بود.

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی در بستن مسیرهای تأمین مالی داعش در ابتکار عملی مشترک توسط آمریکا و روسیه ارائه شده بود و سرانجام شب گذشته پس از بحث‌های طولانی، وزرای دارایی کشورهای عضو شورای امنیت، در این نشست، با اجماع قطعنامه پیشنهادی را با هدف قطع کمک‌های مالی به گروه تروریستی داعش تصویب کردند.

این قطعنامه بر آن است تا تمام درآمدهای این گروه تروریستی از فروش نفت و اشیاء باستانی قاچاق شده از سرزمین‌های تحت اشغالشان و نیز دیگر فعالیت‌های غیرقانونی و جنایی آنها را قطع کند.

قطعنامه جدید شورای امنیت، این گروه تروریستی را هم‌ردیف با گروه القاعده قرار می‌دهد و تمامی محدودیت‌ها و تحریم‌های اعمال شده علیه گروه القاعده از این پس علیه گروه تروریستی داعش و وابستگان آنها نیز اعمال می‌گردد.

«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در نخستین نشست شورای امنیت در سطح وزرای دارایی کشورهای عضو ، سخنرانی کرد.

وی در اظهاراتش در این نشست گفت: «در دنیای امروز، تروریست‌ها قادرند بسیار سریع و آسان حرکت کنند و از نقطه‌ای به نقطه دیگر جابه‌جا شوند اما از موفقیت در دستیابی به منابعی که برای اقدامات شنیع خود بسیار فاصله دارند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: «همزمان با تلاش گروه‌های تروریستی برای گسترش و نوآوری در اقدامات شنیع خود، جامعه بین‌المللی نیز باید عملکرد مناسب و قابل قبولی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم داشته باشد.»

بر اساس این گزارش، بان کی‌مون در این سخنرانی سعی بر آن داشت تا توصیه‌هایی در خصوص اجرای این قطعنامه و ایجاد انگیزه برای کشورهای بیشتر در خصوص اقدام علیه سازمان‌های تروریستی ارائه دهد.

تحریم‌های تصویب شده در این قطعنامه نه تنها نیروهای گروه تروریستی داعش بلکه تمام افراد مرتبط با این گروه و تمام کسانی که از این گروه حمایت می‌کنند را تهدید می‌کند.

بنا بر گزارش «یورو نیوز»، گروه تروریستی داعش ماهانه حدود ۷۳ میلیون یورو درآمد دارد و جزء ثروتمندترین‌ها در دنیا به حساب می‌آید.

«جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا که ریاست این نشست را برعهده داشت اعلام کرد، قطع منابع درآمدی داعش از سیستم مالی بین‌المللی «برای مبارزه موثر با این گروه تروریستی بسیار خشن ضروری است».

وی افزود: «این قطعنامه گامی حیاتی بود، اما آزمون حقیقی زمانی است که هر یک از ما باید اقداماتی را پس از مرحله تصویب قطعنامه انجام دهیم. لازم است تا هر یک از کشورها در اجرای موثر و معنادار این قطعنامه همکاری‌های لازم را به عمل آوریم.»

«آدم زوبین» مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته در اندیشکده «چتم هاوس»‌ انگلیس اعلام کرده بود، واشنگتن در حال همکاری با دولت عراق است تا مانع از دسترسی این گروه تروریستی به منابع مالی باشد که این گروه جمع‌آوری کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، مقامات ترکیه و عراق اعلام کرده‌اند که در تلاش هستند تا جریان نفت تولید شده در مناطق تحت کنترل داعش را متوقف ساند.

بر اساس این قطعنامه، از این پس کمیته نظارت بر تحریم‌های اعمال شده علیه گروه القاعده تحت عنوان «کمیته تحریم‌های القاعده و داعش» به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

این قطعنامه همچنین گروه داعش را گروهی تروریستی جداشده از القاعده معرفی می‌کند و تأکید دارد، «هر فرد حقیقی، گروه، مسئول و یا نهادی که از داعش یا القاعده حمایت کند»، مشمول تحریم‌های سازمان ملل شامل توقیف دارایی‌ها، ممنوعیت سفر و تحریم‌های تسلیحاتی خواهد شد.

قطعنامه تصویب شده روز گذشته در شورای امنیت، از تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل می‌خواهد تا «با حضوری فعالانه‌تر» اسامی مشمولین فهرست تحریم‌های جدید را تهیه کنند. در این قطعنامه به کشورهای عضو ۱۲۰ روز مهلت داده شده تا به اجرای تحریم‌ها بپردازند.

این قطعنامه همچنین در خصوص عدم اجرای قطعنامه‌های مربوط به تحریم‌های پیشین از سوی برخی از کشورها نیز «ابراز نگرانی فزاینده» می‌نماید. بر اساس جملات قید شده در این قطعنامه جدید، نگرانی فزاینده‌ای در خصوص عدم اجرای دقیق قطعنامه‌های پیشین علیه گروه‌های تروریستی وجود دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، شورای امنیت روز گذشته هشدار داد که برخی کشورها در اجرای تحریم‌هایی که مدت‌هاست علیه گروه تروریستی داعش وضع شده، شکست خورده‌اند، از همین رو تمام تلاش خود را به کار گرفت تا در قطعنامه جدید اقدامات سرسختانه‌تری برای قطع کامل کمک‌های مالی به این گروه تروریستی تدبیر شود.

«ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل که به نمایندگی از مسکو در این نشست حاضر بود، در سخنرانی خود تأکید کرد: «متأسفانه تعهداتی هستند که توسط تمام کشورها و در هر نقطه از دنیا اجرا نمی‌شوند.»

وی افزود: «مسئولیت ویژه‌ای برای سرکوب کانال‌های تأمین مالی گروه تروریستی داعش به ویژه در کشورهای همسایه عراق و سوریه وجود دارد».

بنا بر این گزارش، در سال ۲۰۱۳ شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه داعش صادر کرده بود که این گروه را به عنوان شاخه‌ای از گروه تروریستی القاعده تلقی می‌کرد اما قطعنامه جدید به اصلاح این بند پرداخته و این گروه را در کنار گروه القاعده به صورت جداگانه تحریم‌ می‌کند.

این قطعنامه نتیجه ۱۸ ماه بررسی رژیم‌ تحریم‌های اعمال شده علیه القاعده بوده است.

وزیر خزانه داری آمریکا که به دلیل ریاست دوره‌ای واشنگتن در ماه دسامبر، ریاست این جلسه را برعهده داشت، اعلام کرد که گروه داعش حدود ۵۰۰ میلیون دلار از فروش نفت در بازار سیاه و نیز میلیون‌ها دلار دیگر از غارت اموال و دارایی‌های مردم در سرزمین‌هایی که اشغال کرده بدست آورده است.

نماینده روسیه نیز اعلام کرد، این گروه سالانه ۲۵۰ میلیون دلار از فروش کود فسفات، ۲۰۰ میلیون دلار از فروش دانه‌های گیاهی و نیز ۱۰۰ میلیون دلار از فروش سیمان درآمد دارد.

وی افزود: سران این گروه ماهانه ۳۰ میلیون دلار به خرید تسلیحات و مهمات نظامی از شرکت‌های فعال در شرق اروپا اختصاص داده‌اند.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر ۲۴۳ فرد حقیقی و ۷۴ نهاد حقوقی در فهرست تحریم‌های القاعده و داعش قرار دارند که شامل تحریم‌های تسلیحاتی، توقیف دارایی و ممنوعیت سفر می‌شوند.

کارشناسان سازمان ملل بر این باورند که ۲۲ هزار جنگنجوی خارجی از ۱۰۰ کشور جهان با گروه‌های تروریستی القاعده و داعش در عراق و سوریه مرتبط هستند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: