تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۲۱:۱۵ کد مطلب 84408

تظاهرات در محکومیت کشتار شیعیان نیجریه

تظاهرکنندگان همچنین با در دست داشتن تصاویری از شیخ ابراهیم الزکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، و نیز پلاکاردهایی با مضمون «ما همه شیخ زکزاکی هستیم»، خواستار آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند.

به گزارش میدان ۷۲ ، نمازگزاران در تهران ضمن سر دادن شعارهایی علیه امریکا و اسرائیل، حمایت برخی کشورهای غربی و منطقه را از گروه‌های تکفیری محکوم کردند.

تظاهرکنندگان همچنین با در دست داشتن تصاویری از شیخ ابراهیم الزکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، و نیز پلاکاردهایی با مضمون «ما همه شیخ زکزاکی هستیم»، خواستار آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند.

تظاهرات مشابهی نیز در برخی کشورهای دیگر از جمله هند و پاکستان برگزار شده است.

نظامیان ارتش نیجریه بامداد یکشنبۀ گذشته به منزل شیخ زکزاکی و حسینیه «بقیه الله» در شهر زاریا حمله کردند و ۳۰۰ نفر را به شهادت رساندند.

در این حمله، شیخ زکزاکی به شدت زخمی و دستگیر شد.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعۀ امروز تهران به جنایت ارتش نیجریه و کشتار شیعیان این کشور اشاره کرد و گفت: «دولت نیجریه باید بداند با این جنایتش آب به آسیاب وهابی‌های تکفیری‌پرور، داعشی‌های بوکوحرام و رژیم جلاد صهیونیستی ریخته است.  جنایت فجیعی را مرتکب شدند.»

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، امام جمعه تبریز در خطبه‌های نماز جمعه، طرح شیعه‌هراسی را از توطئه‌های وهابیت دانست.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه قم نیز گفت کشتار شیعیان نیجریه «قلب همه ما را سوزاند و این فاجعه حساب شده در جهت اهداف دشمن و از سوی صهیونیست‌ها و برخی از کشورهای عربی شکل گرفت تا جایی که این کشتار را به ریاست جمهور نیجریه تبریک گفتند.»

وی افزود: «سکوت مجامع بین‌المللی نشان می‌دهد چه بی‌عدالتی در جهان حاکم است. این حادثه جلوی چشم طرفداران حقوق بشر اتفاق افتاد. اگر این فاجعه در غرب بود گوش فلک را کر می‌کردند اما در مقابل این حادثه مهر سکوت بر لب می‌زنند.»
شمار زیادی از مردم ایران عصر سه شنبه نیز با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در تهران، کشتار بی‌رحمانۀ شیعیان این کشور آفریقایی را محکوم کردند.

این تجمع به طور خودجوش با حضور اقشار مختلف مردم به ویژه دانشجویان و طلاب برگزار و در پایان آن نیز بیانیه‌ای قرائت شد.

ایرانیان معترض به برخورد ارتش نیجریه با شیعیان همچنین سکوت مجامع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر در قبال این اقدامات ضدشیعی را محکوم کردند.

پیشتر نیز آیات عظام لطف الله صافی گلپایگانی، حسین نوری همدانی و محمد علوی گرگانی، دولت ایران و مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌هایی جداگانه ضمن محکوم کردن این اقدام جنایتکارانۀ ارتش نیجریه، خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند.

سال گذشته نیز ارتش نیجریه با حمله به مراسم روز جهانی قدس ده‌ها تن از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را شهید کردند.

بر اساس گزارش‌ها، شمار شیعیان نیجریه دو تا چهار میلیون نفر تخمین زده شده است.

براساس گزارش‌ها در روزهای اخیر ارتش نیجریه به بهانۀ این‌که شیعیان این کشور سد راه کاروان ارتش شده‌اند، اقدام به کشتار شیعیان این کشور کرده و صدها مسلمان شیعه را پس از قتل عام در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: