تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۲۱:۲۵ کد مطلب 84413

شروط رژیم صهیونیستی برای از سرگیری روابط با آنکارا

رژیم صهیونیستی از آنکارا خواسته است تا پارلمان ترکیه قانونی را تصویب کند که براساس آن تحت پیگرد قرار گرفتن تمامی نظامیان اسرائیلی مرتبط با حادثه کاروان دریایی امداد رسان به نوارغزه، درحال حاضر و آینده ممنوع شود.

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از پرس تی وی ، یک مقام اسرائیلی در گفتگو با روزنامه هاآرتص، ضمن اعلام دست یابی به توافق‌های اولیه، شرایط تل آویو برای عادی سازی روابط و تنش زدایی با آنکارا را اعلام کرد.

براساس این توافق اولیه، اسرائیل از آنکارا خواسته است تا پارلمان ترکیه قانونی را تصویب کند که براساس آن تحت پیگرد قرار گرفتن تمامی نظامیان اسرائیلی مرتبط با حادثه کاروان دریایی امداد رسان به نوارغزه، درحال حاضر و آینده ممنوع شود.

همچنین اسرائیل از ترکیه خواست تا اقدامات جنبش حماس در ترکیه را محدود کرده و صالح العاروری مقام ارشد حماس را که براساس ادعای اسرائیل طراح عملیات‌های نظامی در کرانه باختری است، اخراج کند.

اسرائیل درمقابل مبلغ ۲۰ میلیون دلار به عنوان غرامت پرداخت خواهد کرد و روابط دیپلماتیک بین آنکارا و تل آویو تا سطح اعزام سفیرارتقا خواهد یافت.

بر اساس این توافق پس ازعادی سازی روابط، اسرائیل بخشی از گاز مورد نیاز ترکیه را تامین خواهد کرد.

این مقام اسرائیلی افزود،هنوز توافقی درباره درخواست ترکیه مبنی بر رفع تحریم نوارغزه حاصل نشده است.

وی گفت: «اردوغان همواره به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل با پیش شرط رفع تحریم‌های نوارغزه بوده است. اما هنوز راه حلی در این باره حاصل نشده است.»

وی ادامه داد توافق اولیه‌ای برای عادی سازی روابط حاصل شده است اما نهایی شدن این موضوع به زمان و دیدارهای بیشتر نیاز دارد. وی زمان دور بعدی دیدارها را اوائل ماه ژانویه (دی ماه) اعلام کرده است.

ژوزف چیهانور مشاور نخست وزیر اسرائیل در امور ترکیه و یوسی کوهن مشاور امنیت ملی اسرائیل با فریدون سینیرلی اوغلو معاون وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه در زوریخِ سوییس  دیدار کردند.

چند روز پیش از انتشار این خبر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری گفته بود: «عادی سازی روابط بین اسرائیل و ترکیه برای تمام منطقه خوب خواهد بود.»

روابط بین آنکارا و تل آویو بعد از حمله اسرائیل به یک کشتی ترکیه‌ای حاوی کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه در سال ۲۰۱۰ تیره شد. در جریان این حمله ۱۰ فعال ترک طرفدارحقوق فلسطینیان کشته شدند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: