تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ - ۲۱:۴۰ کد مطلب 84419

حجم واقعی سیب‌زمینی های امحاشده بیش از ۱۱ هزار تن بوده

محاسبات نشان می‌دهد که فقط در سال ۹۴ در استان فارس بابت نزدیک به ۱۱۳۰۰ تن سیب‌زمینی بیش از ۴۱ میلیارد ریال در امحای این قوت لایموت میلیون‌ها ایرانی اتلاف گردیده است.

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از مشرق ، مقدار سیب‌زمینی امحاشده آنگونه که در جراید اطلاع‌رسانی شده ۱۷۰۰ تن نیست، بلکه ۱۱۲۵۷ تن است که ۱۲۵۷ تن آن محصولات سیب‌زمینی شهرستان‌های داراب، شیراز، جهرم و مرودشت بوده و ۱۰۰۰۰ تن آن مقدار سیب‌زمینی است که در سال ۹۴ در جیرفت امحا شده است.

به عبارت دیگر، تناژ امحاشده سیب‌زمینی‌ها ۱۱۲۵۷ تن است که فقط ۱۷۰۰ تن آن اطلاع‌رسانی شده و مابقی به عمد یا به سهو رونمایی نشده است.

ارزش ریالی این تخلف به میزان بهای هر کیلو خرید تضمینی سیب‌زمینی به مبلغ ۳۶۰۰ ریال بابت آن مقداری که سازمان مرکزی تعاون روستایی از اعتبارات بودجه مصوب خود خرید کرده و آن مقداری که امحا شده رقمی قابل تامل است.

محاسبات نشان می‌دهد که فقط در سال ۹۴ در استان فارس بابت نزدیک به ۱۱۳۰۰ تن سیب‌زمینی بیش از ۴۱ میلیارد ریال در امحای این قوت لایموت میلیون‌ها ایرانی اتلاف گردیده است. گفتنی آنکه مسئولیت شرعی و قانونی این اتلاف بیت‌المال و تضییع حقوق دولتی، در سازمان مرکزی تعاون روستایی به مثابه یک شرکت دولتی زیانده در ردیف بودجه‌ای ۲۰۰۱۰۰ در سال ۹۴ متوجه بالاترین مقام مسئول در شرکت و همچنین بالاترین مقام مسئول در مجمع آن ازجمله شخص وزیر کشاورزی است که مسئولیت اعضای کمیته امحاء را در این مورد نباید نادیده گرفت.

این رویداد مالی از مصادیق موضوع بند هـ ماده ۲۳ قانون دیوان محاسبات کشور است که به عنوان یک تصمیم نادرست منتهی به اتلاف و تضییع بیت‌المال شده است، باید دید آیا دیوان محاسبات به این اقدامات واکنش نشان می‌دهد؟
  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    خسارت معنوی این موضوع میتونه حتی برای مقدار کمی سیبزمینی بسیار بزرگتر از حد تصور باشه.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: