تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ - ۱۵:۳۰ کد مطلب 84456

ظریف:

برنامه موشکی ایران، دفاع مشروع و حق ما برای دفاع از خود است

ظریف : «من فکر می‌کنم رئیس جمهور اسد آماده خواهد بود نتیجه گفتگوهای داخل سوریه و تصمیم مردم سوریه را هر چه که باشد بپذیرد، اما افرادی هستند که تلاش می‌کنند درباره نتیجه مذاکرات حتی قبل از توافق برای شروع مذاکرات تصمیم بگیرند و نتیجه را تعیین کنند.»

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از پرس تی وی ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برنامه موشکی ایران را «دفاع مشروع» خوانده و تاکید کرده که این «حق ما برای دفاع از خود» است.

ظریف در گفتگو با هفته نامه نیویورکر که روز جمعه منتشر شد، در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا آزمایش موشکی برای ایران این قدر مهم است، گفت: «این دفاع مشروع ما است. اینها موشک‌هایی نیستند که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده باشند و بنابراین این حق ما برای دفاع از خود است.»

ظریف همچنین با رد هر گونه احتمالی درباره مذاکره و توافق بر سر برنامه موشکی ایران تصریح کرد: «چرا باید چنین باشد؟ متحدان شما در حال هزینه دهها میلیارد دلاری برای خرید تسلیحاتی هستند که در این منطقه نیازی به آن ندارند. جنگ افزار نظامی ایران کمتر از کسری از هر یک از این کشورها در منطقه است.»

آینده سوریه

ظریف در ادامه با اشاره به بحران سوریه و درخواست کشورهای غربی و همپیمانانشان برای برکناری رئیس جمهور این کشور تاکید کرد: «هرگز وظیفه ایران، امریکا، روسیه یا هر کس دیگری نیست تا درباره نقش رئیس جمهور (بشار) اسد تصمیم گیری کنند.»

وزیر خارجه ایران گفت: «من فکر می‌کنم رئیس جمهور اسد آماده خواهد بود نتیجه گفتگوهای داخل سوریه و تصمیم مردم سوریه را هر چه که باشد بپذیرد، اما افرادی هستند که تلاش می‌کنند درباره نتیجه مذاکرات حتی قبل از توافق برای شروع مذاکرات تصمیم بگیرند و نتیجه را تعیین کنند.»
کمک مستشاری ایران به سوریه و عراق

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به شهادت مدافعان حرم ایرانی در سوریه، گفت: «این نشان می‌دهد که ما درباره مبارزه با داعش جدی هستیم. ما داعش و افراطی گری را تهدیدی برای همه در منطقه می‌دانیم. موضع ما این است که به دولت‌های مشروع در منطقه کمک می‌کنیم. ما به درخواست دولت عراق از طریق مشاوران خود کمک می‌کنیم، ما به درخواست دولت سوریه با مشاوران خود برای جنگ با افراطی گری کمک می‌کنیم. بنابراین این کار هم قانونی و هم مشروع است.»

وی همچنین جنگ امریکا با داعش در سوریه را یک «شوخی» خواند و گفت: «امریکا می‌خواست گروه‌های شورشی تحت آموزش خود را به سوریه بفرستد تا با داعش بجنگند. از دو هزار و پانصد شورشی که آنها آموزش داده بودند، فقط هفتاد نفر از آنها پذیرفتند به سوریه بروند و با داعش بجنگند. بقیه آنها خواستند به سوریه بروند تا با دولت بجنگند. بنابراین شما باید بیدار شوید و واقعیت را ببینید. گروه‌های شورشی حتی یک گلوله علیه داعش شلیک نکرده‌اند.»

ظریف درباره چالش‌های موجود بر سر اجرای برجام گفت: «من فکر می‌کنم مهمترین چالشی که باقی مانده است، این ذهنیت در واشنگتن است که تحریم‌ها یک سرمایه هستند و برخی حتی می‌خواهند بهانه‌ای برای حفظ آنها بیابند یا بهانه‌ای برای به کارگیری مجدد آن پیدا کنند.»

مصوبه مجلس نمایندگان امریکا

وی درباره مصوبه اخیر مجلس نمایندگان امریکا و اعمال محدودیت‌هایی برای صدور روادید گفت: «این لغو روادید پوچ است. آیا کسی در غرب هدف حمله هیچ تبعه ایرانی، ایرانی الاصل یا هر کسی که در حال سفر به ایران است، قرار گرفته است؟»

ظریف تاکید کرد: «از آنجایی که بسیاری از افراد هدف حمله اتباع متحدان شما، افراد در حال سفر به متحدان شما و افراد در حال گذر از متحدان شما قرار گرفته‌اند، شما به دنبال آدرس اشتباه می‌گردید. شما می‌دانید افرادی که مردم را در سن برناردینو کشتند اهل کجا بودند. شما می‌دانید افرادی که حملات یازدهم سپتامبر را انجام دادند، اهل کجا بودند. شما می‌دانید افرادی که حملات پاریس را انجام دادند اهل کجا بودند و از کجا گذر کردند و کجا رفتند. هیچ کدام از اینها حتی در ایران پا هم نگذاشتند. بنابراین شما چرا در حال مجازات افرادی هستید که در حال سفر به ایران هستند و به خاطر آن آنها را مجازات می‌کنید؟»

ظریف همچنین در پاسخ به ادعاهای ضد ایرانی برخی مقامات امریکایی و اظهاراتی مبنی بر اینکه ایران موجب به وجود آمدن داعش شده است، گفت: «اگر چیزی موجب به وجود آمدن داعش شده باشد، حمله امریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق بود.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: