تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ - ۰۹:۵۵ کد مطلب 84538

اکبر امینی‌مهر اقتصاددان و کارشناس حوزه بورس:

تعمدی در کار است

نگه داشتن بورس در چنین حالت نابسامانی تعمدی است؛ هیچ عزمی برای بهبود وضعیت بورس از سوی دولت مشاهده نمی‌شود! باید دید سیاست‌های اقتصادی در کجا اتخاذ می‌شود!

به گزارش میدان ۷۲، اکبر امینی‌مهر، اقتصاددان و کارشناس حوزه بورس در گفتگوی تفصیلی با «نسیم» در رابطه با وضعیت نابه سامان بورس بیان داشت: با بررسی وضعیت موجود می‌توان گفت که مسئولین و دولت برای بورس و جایگاه آن در اقتصاد کشور ارزشی را که باید، قائل نیستند. به خصوص به نظر می آید که در دولت آقای روحانی نقش بورس در اقتصاد کشور چندان مهم نیست.

وی با بیان این مطلب که افت شاخص بورس در دو سال گذشته از ۹۰ هزار به ۶۰ هزار رسیده و به نظر می‌آید که این افت برای مسئولان دغدغه‌ای را ایجاد نکرده، گفت: در دولت جدید یک جو روانی در مورد شرایط پس از توافق هسته‌ای ایجاد شد و انتظار مردم را بالا بردند لذا این جو روانی بر روی بورس هم تأثیر گذاشت.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: تصور بر این بود که ممکن است بعد از توافق هسته‌ای ناگهان بورس یک شتاب زیادی در رشد قیمت بگیرد، بنابراین دولت سیاست‌هایی را در پیش گرفت تا بورس را کنترل کند، اما این اتفاق صورت نگرفت زیرا مردم دیگر تحت تأثیر اخبار سیاسی قرار نگرفتند.

مشاور سابق موسسه عالی بانکداری یکی دیگر از دلایل بی رغبتی مردم برای حضور در بورس را ریسک بالای آن دانست و به نسیم گفت: مردم ترجیح می‌دهند با ریسک صفر پول خود را در بانک‌ها که نرخ بهره آن‌‎ها نیز بالاتر است بگذارند و دیگر رغبتی برای سرمایه‌گذاری در بورس از خود نشان نمی‌دهند.

وی یکی از مشکلات دیگر بورس را بحث خوراک پتروشیمی‌ها دانست و گفت: یکی از پایه‌های اصلی بورس ما شرکت‌های پتروشیمی نفتی است، اواخر دولت آقای احمدی نژاد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از حدود ۴ سنت به ۱۶ سنت پیشنهاد شد و همین موضوع نارضایتی پتروشیمی‌ها را به همراه داشت، در نهایت این نرخ به ۱۳ سنت رسید بنابراین این وضعیت باعث زیان دهی، کند شدن شاخص و نگرانی مردم شد.

امینی‌مهر تصریح کرد: قیمت گذاری گندله‌های آهن نیز موضوعی است که دولت مدعی آزادی اقتصادی بر روی آن دست گذاشته، از طرفی یکی از بحث‌های دیگر نیز بهره‌های مالکانه سنگ آهنی‌ها است، بنابراین تمامی این موضوعات معاملات بازار بورس را کند کرده است.
وی در ادامه بیان داشت: سال ۹۳ بود که وزیر اقتصاد وعده‌ای داد مبنی بر این که ما وضعیت اقتصادی‌مان در سال ۹۴ خیلی خوب می‌شود و در این میان یکی از بحث‌هایی که وی مطرح کرد در مورد بورس بود در حالی که نه تنها وضعیت بورس در سال ۹۴ بهبود نداشت بلکه حدود ۱۰/۲ افت بازار را هم داشت و شاخص بسیار افت کرد.

وی اضافه داشت: افت شاخص از ۹۰ هزار به ۶۰ هزار نیز واقعی نیست زیرا آخر وقت در بورس بلوک زنی کرده و شاخص را حفظ می‌‎کنند.

حرف بیراهی نیست اگر بگوییم که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان حجم کل بورس کوچک تر شده است

امینی‌مهر تأکید داشت: در حال حاضر سهام در خوشبینانه ترین حالت نصف شده و تعداد زیادی از سهام‌ها به یک سوم قیمت رسیده اند. بنابراین حرف بیراهی نیست اگر بگوییم که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان حجم کل بورس کوچک تر شده است. لذا به راحتی می‌توان گفت که بورس ما نصف شده است.

وی بیان داشت: آقای صالح آبادی در ده سالی که در بورس بودند کارهای ماندگاری از جمله راه اندازی سامانه کدال انجام دادند و البته این اواخر نیز بر سر راه ایشان کارشکنی‌‎های زیادی صورت گرفت.
این استاد دانشگاه افزود: البته در دوران آقای فطانت‌فرد هم کارهای مفیدی در بحث بورس شده اما باید این را مد نظر قرار داد که وقتی وزیر اقتصاد که خودش به دولتی که عضو آن است نامه نوشته و از سیاست‌های اقتصادی آن انتقاد می‌کند دیگر از آقای فطانت‌فرد چه انتظاری می‌توان داشت، بنابراین نباید شخص ایشان را زیر سؤال برد.

نگه داشتن بورس در چنین وضعیت نابسامانی عمدی است

امینی‌مهر گفت: ایراد جای دیگر است، من تا ۶ ماه پیش معتقد نبودم که برای نگه داشتن بورس در چنین حالتی تعمدی در کار است اما امروز تا حدی به عمدی بودن این مسئله اذعان دارم. باید دید که این سیاست‌ها در کجا اتخاذ می‌شود!
پارامترها این را نشان میدهد که امروز دولت سعی و تلاشی برای فعال کردن بورس ندارد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: این تعمد دلیلش هرچه که باشد، از جمله احساس نیاز و ضرورت ورود نقدینگی در جاهای دیگر از جمله بانک‌ها، با این حال در کل پارامترها این را نشان میدهد که امروز دولت سعی و تلاشی برای فعال کردن بورس ندارد.

وی عنوان کرد: گاهی ممکن است برای خالی نبودن عریضه برخی از مسئولین مردم را تشویق به ورود به بازار بورس کنند اما این تشویق تا زمانی که مردم پارامترها و نشانه‌های مثبت بودن بورس را نبینند فایده‌ای ندارد.

دولت بورس را تا زمان انتخابات به همین منوال نگه خواهد داشت!

امینی‌مهر خاطرنشان کرد: یک بحث هم که در رابطه با سامان نگرفتن بازار بورس مطرح است این است که گفته می‌شود گروه رقیب دولت در بورس فعال‌تر بوده و اگر بورس فعال شود توان و قوه مالی این رقیبان می‌‍تواند در بحث سیاسی به آن‌ها کمک کند بنابراین برخی معتقدند که دولت عمدا بورس را تا زمان انتخابات به همین منوال نگه خواهد داشت. البته این تحلیل یکی از جریانات سیاسی دولت درباره نوسانات بورس است!

  1. موسی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    افرین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: