تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ - ۲۳:۵۶ کد مطلب 84560

جمود یلدایی!

اگر شب یلدا دغدغه ” چی بپوشم؟” و ” چه رنگی بپوشم” و “چطوری آرایش کنم؟” را از سرمان بیرون کنیم و یا بقیه میوه ها را هم حساب کنیم و دست از سر هندوانه کیلویی ۵۰۰۰ تومانی برداریم؛ صله رحم، جمع خانواده، حافظ خوانی و قرآن خوانی از رسومات بسیار زیبا و اسلامی می باشد.

میدان۷۲/ دو دسته از آدم ها هستند که با جمود خود از شب یلدا بهره کافی نخواهند برد.

دسته اول آنهایی هستند که شب یلدا را به مثابه ی یک رخداد آنتیک و بی همتا در طول سال می پندارند و در آن به دنبال خودنمایی، اسراف و خرافه پردازی هستند. نمونه اش هم در اطراف ما متاسفانه بسیار زیاد است. چند روز پیش در مترو که نشسته بودم، دختر خانمی از دوستش سوال کرد: شب یلدا چه رنگی می پوشی!؟! همین دسته نیز آنچنان تحت تاثیر خرافه و البته تبلیغات هستند که فکر می کنند تنها میوه های خاص شب یلدا هندوانه و انار است! به خاطر همین خرافه، سودجویان با احتکار این دو نوع میوه از جمود و حماقت این دسته استفاده کرده و هندوانه کیلویی ۳۰۰ تومان را ۵۰۰۰ تومان می فروشند! درحالی که میوه های زمستانی چیز دیگریست.

همچنین است که این دسته افراد، آنچنان جمودی بر روی رسومات باستانی ایران دارند که سر از مهمانی های آنچنانی، ابتذال، گناه و اسراف در می آورند. این دسته از چند ثانیه بلندی شب یلدا نسبت به سایر شب ها استفاده می کنند تا به خودنمایی مورد نظر خود برسند. در این راه برایشان اهمیت ندارد که مرتکب گناه و زیر پا گذاشتن اخلاق انسانی هم شوند. چرا که هدف تنها پرورش شهوات می باشد. اخیرا در تبلیغات اینترنتی شاهد” آرایش شب یلدا” هم هستیم!

دسته دوم اما آنهایی هستند شب یلدا را از اساس خرافه می پندارند. خرافه ای که به دین مردم لطمه زده و جای مراسم های مذهبی اسلام را خواهد گرفت. این دسته تمام سعی خود را می کنند تا یلدا را از بین برده و کمرنگ کنند. غافل از آنکه یلدای آمیخته با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی، پر از درستی و پاکی است.

اگر شب یلدا دغدغه ” چی بپوشم؟” و ” چه رنگی بپوشم” و “چطوری آرایش کنم؟” را از سرمان بیرون کنیم و یا بقیه میوه ها را هم حساب کنیم و دست از سر هندوانه کیلویی ۵۰۰۰ تومانی برداریم؛ صله رحم، جمع خانواده، حافظ خوانی و قرآن خوانی از رسومات بسیار زیبا و اسلامی می باشد. جامد الفکرها معمولا پوسته را که می بینند به طور سریع جلوی قبول آن مساله را در وجود خود می گیرند. گویا می توانند روح و جسم خود را هماننده تکه یخی منجد کنند. در حالی که محتوای شب یلدا منهای دغدغه های باطل ذکر شده، انسانی و اسلامیست و یلدا تنها بهانه ایست تا دستورات انسانی مکتب اسلام ایرانی اجرا شود.

شب یلدا اعضای یک خانواده یا فامیل دور هم جمع شده و با قرائت قرآن یا کتب شعر صله رحم را بجا می آورند. در اسلام صله رحم را نصف دین دانسته اند و پیامبر (ص) فرموده اند اگر صله رحم را بجا نیاورید نیمی از دینتان ناقص است! و جالب اینکه در این روایت قید کرده اند که حتی دوری راه نیز نباید مانع انجام صله رحم شود. حتی با سلامی می توان صله رحم را بجا آورد.

حالا در همچین شبی دسته اول با جمود خود به دنبال ” چه رنگی بپوشم؟!” و دسته دوم هم به دنبال یک دلیل برای چسباندن یلدا به چهارشنبه سوری و عیدهای باستانی ایران و تکفیر این بهانه دور هم جمع شدن می باشند.

یلدا تنها بهانه ایست برای نزدیکی خانواده ها و اقوامی که در طول سال بینشان فاصله افتاده است.

منبع: کانال تلگرامی حمید مشایخی راد

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  اسلام ایرانی وجود خارجی ندارد و ادعای اینکه ایرانیان در اسلام دست برده و به آن صفت ایرانی داده باشد هم دروغ است و هم کفر. لهذا کلمه اسلام ایرانی غلط است و بهتر است همان عبارت ” مکتب ایران” استفاده شود.
  چرا که ما معتقدیم مکتب ایران تنها مکتب از مکاتب اسلامی است که نزدیکترین معنا به اسلام حقیقی را عرضه کرده است. نه اینکه العیاذ بالله ایرانیها اسلام را عوض کرده باشند.
  ضمنا عبارت ” مکتب ایرانی” هم غلط است چون مکتب به صورت مضاف و مضاف الیه
  تعریف می شود در حالی که واژه “ایرانی” از نظر دستوری صفت نسبی محسوب
  نامیده می شود و عبارت “مکتب ایرانی” صفت و موصوف است. اگر دقت کنید در
  فقه هم می گویند نکتب فقهی حجاز یا مکتب فقهی عراق و نمی گویند مکتب فقهی
  حجازی و یا عراقی. همینطور در موسیقی هم می گویند مکتب اصفهان یا مکتب
  تهران و نمی گویند مکتب اصفهانی و یا مکتب تهرانی.
  البته ممکن است ذکر این توضیحات به نظر شما زاید باشد اما دقت کنید که
  مخالفان ما دقیقا به این چیزها تمرکز می کنند و به عنوان مثال در اولین
  قدم ععبارت “مکتب ایران” را به “مکتب ایرانی” تغییر دادند تا بگویند
  منظور اطرافیان احمدی نژاد تغییر دادن اسلام نبوی و ایرانی کردن آن است.
  در حالی که منظور ما این بود که مکتب ایران نماینده اسلام راستین و بدون
  تحریف است.

  این چیزها نکات مهمی هستند که متاسفانه بسیاری از دوستان احمدی نژادی
  بدانها توجه نمی کنند.
  اما شما لطفا به جای کلماتی مانند اسلام ایرانی و مکتب ایرانی صرفا از
  همان “مکتب ایران” استفاده کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: