تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ - ۱۳:۲۶ کد مطلب 84575

افرادی که به دنبال ادغام سپاه پاسداران و ارتش هستند در پی انحلال بنیاد مسکن نیز هستند/با انحلال بنیاد مسکن بسیاری از واحدهای مسکن مهر دچار بلاتکلیفی بزرگی خواهند شد

مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی در گفت‌وگو با پایگاه ۵۹۸: وی افزود: متاسفانه به دلیل بد فهم و کج سلیقی مسئولین و مسئولان بنیاد مسکن مانند آقایان آخوندی و سعیدی کیا بنیاد مسکن نتوانسته در راستای اهداف انقلاب کار کند در حالیکه حضرت امام به دلیل شرایط اولیه ، ساختار ناقص و مشکلات عدیده […]

مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی در گفت‌وگو با پایگاه ۵۹۸:

وی افزود: متاسفانه به دلیل بد فهم و کج سلیقی مسئولین و مسئولان بنیاد مسکن مانند آقایان آخوندی و سعیدی کیا بنیاد مسکن نتوانسته در راستای اهداف انقلاب کار کند در حالیکه حضرت امام به دلیل شرایط اولیه ، ساختار ناقص و مشکلات عدیده ای که وزارتخانه ها در ابتدای انقلاب داشتند با دستور تشکیل بنیاد مسکن را دادند . شما مشاهده کرده اید که ۳۵ سال از انقلاب گذشته و به غیر از طرح انقلابی و جهادی مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی از کارآمدی لازم برخوردار نبوده است.

مقداد همتی مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه ۵۹۸ در رابطه با پیشنهاد انحلال بنیاد مسکن در برنامه ششم توسعه اظهار داشت:بحث بنیاد مسکن فقط بحث مسکن روستایی نیست بلکه اکنون تعداد زیادی مسکن مهر شهری در اختیار بنیاد مسکن است. کارکرد بنیاد مسکن چنین کارکردی نیست که در حال حاضر در حال اجرا شدن است. اولین پیام اقتصادی حضرت امام(ره)  بعد از انقلاب بحث افتتاح حساب ۱۰۰ و تشکیل بنیاد مسکن بود. در راستای نهاد سازی حضرت امام برای پیش برد مسائل نظام و تشکیل نهادهایی مانند جهاد سازندگی و سپاه پاسداران،ایشان نهادی مانند بنیاد مسکن را به عنوان اولین نهاد اقتصادی برای ساخت مسکن تشکیل دادند. 

وی افزود: متاسفانه به دلیل فهم بد و کج سلیقی مسئولین و مسئولان بنیاد مسکن مانند آقایان آخوندی و سعیدی کیا بنیاد مسکن نتوانسته در راستای اهداف انقلاب کار کند در حالیکه حضرت امام به دلیل شرایط اولیه ، ساختار ناقص و مشکلات عدیده ای که وزارتخانه ها در ابتدای انقلاب داشتند با دستور تشکیل بنیاد مسکن را دادند . شما مشاهده کرده اید که ۳۵ سال از انقلاب گذشته و به غیر از طرح انقلابی و جهادی مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی از کارآمدی لازم برخوردار نبوده است.

همتی تصریح کرد: در یک مقطع ۵ الی ۶ ساله به واسطه مسئولان مشغول به کار و فرد محوری حدود ۴ و نیم میلیون مسکن مهر شهری و روستایی ساخته شد که بنیاد مسکن نقش عظیمی در این حوزه علی الخصوص در حوزه مسکن روستایی داشت. چنانچه این بنیاد منحل شود ما فرآیندی مانند فرآیند انحلال جهاد سازندگی در پی خواهیم داشت. اگر ما بخواهیم با دید واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم باید گفت همان افرادی که درصدد حذف نهادهایی مانند کمیته انقلاب و حتی به دنبال ادغام سپاه پاسداران با ارتش و یا ادغام جهادسازندگی با وزارت کشاورزی بودند و در مواردی هم موفق به انجام خواسته خود شدند، اکنون هم در پی حذف نهاد انقلابی بنیاد مسکن هستند.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بنیاد مسکن نهادی بسیار کاراست اما متاسفانه با حضور مسئولینی مانند آقایان آخوندی و سعیدی کیا و تابش علیرغم تمام تلاشهایی که انجام شده نتوانسته انتظارات لازم را برای نهضت مسکن سازی در کشور  برآورده کند. اگر بنیاد مسکن ماهیت خود را مانند سپاه پاسداران پیدا می کرد و به عنوان یک نهاد خدمت رسان از ابتدای انقلاب عمل کرده بود ما اکنون مشکل مسکن نداشتیم بنابراین این نهاد باید تقویت شود نه اینکه منحل و یا درسازمان روستایی و عشایری ادغام شود.

ایشان با بیان اینکه “ساختار بنیاد مسکن باید تغییر کند” بیان داشت: این سازمان خود را در حد یک پیمانکار جزء کوچک نموده و فعالیتهای پیمانکاری انجام می دهد درحالیکه باید خود را بالاتر ببیند و یک نهاد مالی نه به عنوان بانک بلکه به عنوان صندوق ساخت مسکن محرومین قرار گیرد و در کنار آن تقویت خیرین را به عنوان تامین مالی درنظر بگیریم. بنیاد مسکن باید متولی اصلی ساخت و عرضه مسکن محرومین و اقشار متوسط در کشور قرار بگیرد. زمانی که چنین ساختاری پیدا کند به عنوان یک بازوی قدرتمند توسعه دهنده در کنار وزارت راه و شهر سازی  شناخته می شود و این وزارتخانه به جای اینکه وارد حوزه اجرایی مانند مسکن مهر شود این کار را به صورت کامل به بنیاد مسکن برون سپاری می کند.

همتی افزود: اکنون هم با توجه به اینکه تیم دولت قبل در حوزه مسکن کنار رفته و حدود ۱ میلیون واحد مسکن مهر باقی مانده است و با توجه به ساختار و مسئولان حاضر در وزارت راه و شهرسازی ادامه و اتمام مسکن مهر غیرممکن است بنابراین باید مسکن مهر باقی مانده را به بنیاد مسکن به عنوان نهاد توسعه دهند واگذار نماییم.

وی در پایان تصریح کرد: واحدهای روستایی و  شهری ای که در بنیاد مسکن پذیرش پرونده شده و به بنیاد مسکن سپرده شده اند دچار بلاتکلیفی بزرگی خواهند شد و تبعات امنیتی-اجتماعی بزرگی خواهند داشت.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

  1. علي برناكيان :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

    من در روستا خانه ساختم و با بنیاد کار کردم . این خصوصیات را ندیدم . در این شرایط اقتصادی حذف سازمان های موازی ، تنها را بقا میباشد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: