تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ - ۱۲:۳۳ کد مطلب 84592

کاهش ۲۰ میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در سال ۲۰۱۵/ افزایش بیکاری امسال و سال بعد

گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از شاخص‌های اقتصادی ایران نشان داد که اقتصاد این کشور هنوز از رکود خارج نشده و در برخی بخش‌ها حتی با لغو تحریم‌ها نیز شاهد بهبود نخواهیم بود.

به گزارش میدان۷۲، صندوق بین‌المللی پول برآوردهای خود از شاخص‌های اقتصاد ایران را مورد بازبینی قرار داده است و طی گزارشی جدید آن را منتشر کرد.

به این ترتیب این آمار نشان می‌دهد علی‌رغم امضای توافق هسته‌ای اقتصاد ایران از رکود خارج نشده است و حتی در سال بعد پس از لغو تحریم‌ها نیز در برخی از شاخص‌ها از جمله بیکاری شاهد بهبود شرایط نخواهیم بود.

در این گزارش رشد اقتصادی برای سال جاری حدود صفر درصد (۰٫۵ تا منفی ۰٫۵ درصد) تخمین زده شده است. رشد اقتصادی ایران سال گذشته ۳ درصد برآورد شده بود.

* افزایش ذخایر ارزی

بر اساس این گزارش، کل ذخایر ارزی ایران در پایان سال جاری میلادی به ۱۲۸٫۹ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم برای سال پیش برابر با ۱۲۶٫۲ میلیارد دلار برآورد شده است. به این ترتیب ذخایر ارزی ایران در سال جاری ۲٫۷ میلیارد دلار افزایش یافته است.

همچنین این نهاد بین‌المللی پیش بینی کرده است ذخایر ارزی ایران در سال آینده به ۱۴۲٫۱ میلیارد دلار افزایش یابد.

* کاهش ۲۰ میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در سال جاری و افزایش ۱۳ دلار در سال آینده

از طرفی کل درآمدهای نفتی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۰٫۱ میلیارد دلار کاهش یافته است. درآمدهای نفتی ایران امسال ۳۵٫۳ میلیارد دلار و در سال گذشته ۵۵٫۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش صندوق درآمدهای نفتی ایران در سال آینده به ۴۸٫۶ میلیارد دلار می‌رسد.

* بدتر شدن بیکاری در سال جاری و سال بعد

برآوردهای جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که معضل بیکاری در سال جاری تشدید شده است و از ۱۰٫۶ در سال گذشته به ۱۱٫۹ در سال جاری رسیده است. این رقم برای سال آینده ۱۲٫۵ درصد پیش‌بینی شده است.

* نفت ۵۲٫۹۰ دلاری نفت ایران در سال آینده

صندوق پیش‌بینی کرده است متوسط قیمت نفت ایران در سال آینده به ۵۲٫۹۰ دلار در هر بشکه برسد درحالی‌که این رقم برای امسال ۴۹٫۱ دلار در هر بشکه برآورد شده است. البته با توجه به قیمت کنونی نفت در جهان این رقم بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۳ نیز ۷۹٫۱ دلار به ازای هر بشکه اعلام شده است.

* افزایش صادرات نفت به ۱٫۸۱ در سال آینده

این نهاد بین‌المللی پیش بینی کرد که صادرات نفت ایران در سال بعد و پس از لغو تحریم ۵۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به رقم ۱٫۸۱ میلیون بشکه در روز برسد. میزان صادرات نفت ایران در سال جاری ۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

* تولید نفت به ۳٫۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد

آمارهای صندوق میزان تولید نفت ایران در سال جاری را ۳٫۱۱ میلیون بشکه در روز و در سال آینده را ۳٫۷ میلیون بشکه در روز نشان می‌دهد. رقم تولید نفت ایران از دیدگاه صندوق در سال گذشته نیز برابر با ۳٫۰۹ میلیون بشکه در روز است.

* پایه پولی ۲۱ درصدی سال جاری

بر اساس این گزارش، پایه پولی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و به ۲۱ درصد رسیده است. پایه پولی ایران در سال گذشته برابر با ۱۴٫۵ درصد بوده است اما در سال آینده به ۱۸٫۲ درصد کاهش می‌یابد.

پایه پولی پول جدیدی است که بانک مرکزی وارد بازار می‌کند و هر یک درصد آن ۶٫۵ درصد ضریب فزاینده دارد که در نهایت سبب بروز تورم می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: