تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۳ - ۱۰:۴۴ کد مطلب 84670

گزارش میدان 72 از روند افزایش آلودگی هوا؛

ابتکار در افزایش آلودگی هوا!

امروز نه تنها هوای تهران، بلکه هوای استان های دیگر نیز خوب نیست. برای رسانه ها هم فقط هوای دولت احمدی نژاد و چسباندن آن به شبکه پیچیده و خطرناک جریان انحرافی مهم بود که آن هم در سال ۹۲ بر طرف شد.

سرویس اقتصادی میدان ۷۲/ سونامی سرطان؛ این شعار دولت یازدهم برای کنار گذاشتن بنزین تولید داخل و جایگزینی بنزین وارداتی بود. بهانه ای که شعار ما می توانیم را به شعار ما نمی توانیم و واردات تبدیل کرد و نتیجه ای جزء فراموش کردن تلاش مهندسین و مدیران در وزارت نفت برای دور زدن شدیدترین تحریم ها علیه کشورمان نداشت.

مردم نیز از سال ۹۲ با توجه به توقف تولید بنزین در داخل کشور و واردات گسترده بنزین، امیدوارانه منتظر واردات بنزین یورو ۴ بودند تا بتوانند طبق گفته معصومه ابتکار و دولتمردان یازدهم، یک نفس راحت در تهران و شهر های آلوده بکشند. اما اکنون در دی ماه ۹۴، هوا انقدر آلوده بود که دولت مجبور شد مدارس تهران را برای چند روز تعطیل کند.

ابتکار: بنزین پتروشیمی ها سوخت خطرناکیست

نخستین بار معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در دی ماه ۱۳۹۲ در گفتگو با خبرنگار ایرنا پیشنهاد بسیار مهمی را مطرح می‌سازد. ابتکار اعلام می‌کند:

استفاده از سوخت استاندارد تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا و داشتن هوایی سالم دارد. از این رو اگر سوخت با کیفیت در کشور تولید نمی‌شود بهتر است تا فراهم شدن زمینه تولید سوخت استاندارد، «واردات بنزین» داشته باشیم! او حتی بااشاره به قطع گاز بعضی مناطق کشور در برخی زمستانها، پیشنهاد واردات گاز را هم داد!+

معصومه ابتکار بارها از سرطانزا بودن بنزین پتروشیمی‌ها خبر دادند: به صراحت می‌گویم که تولید و توزیع بنزین پتروشیمی که به‌طور ‌‌کامل متوقف شده، سوخت بسیار خطرناکی است که حاوی بنزن بوده و سرطانزا بودن این ماده نیز محرز شده است.

همچنین ایشان بهبود هوای تهران در فصل بهار امسال را ناشی از توقف تولید بنزین پتروشیمی و دلیل موجه آلاینده بودن این نوع بنزین معرفی می‌کرد.

خانم ابتکار ۳۰ شهریورماه به ایلنا گفت: گزارش محیط زیست دال بر آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها بوده و طبق اسناد اثبات شده است.

بیژن زنگنه اواخر سال ۱۳۹۲ از توقف تولید و توزیع بنزین پتروشیمی‌ها سخن می‌گفت.

به همین خاطر معصونه ابتکار با قدردانی از همکاری وزیر نفت گفت: به آقای زنگنه گفتم اگر امروز تولید بنزین پتروشیمی‌ها را قطع کنید امکان اینکه چند بچه کمتر مبتلا به بیماری شوند، وجود دارد که خوشبختانه وی نیز به‌طور جدی وارد شد و این موضوع همچنان ادامه دارد.

اما با توجه به اعلام نظر شاهرخ خسروانی معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی در بهمن ۱۳۹۲ و رد غیر استاندارد بودن بنزین پتروشیمی‌‌ها به عنوان یکی از متولیان این امر، نه تنها فضاسازی ها کمتر نشد، بلکه نشان از یک پروژه تخریبی علیه دولت قبل و بازگرداندن رانت های کلان برای واردات بنزین به داخل کشور داشت.

خرداد ۹۳ رئیس جمهور روحانی تحت تاثیر القائات ابتکار و برخی مدیران نفتی گفت: از باد و باران هم تشکر می‌کنیم اما آثار تعویض بنزین را در هوای تهران می‌توانیم مشاهده کنیم .+

کمیسیون بهداشت: عامل آلودگی بنزین پتروشیمی ها نیست 

بعد از انتقاد شدید کارشناسان به سخنان معصومه ابتکار کار به کمیسیون بهداشت رسید. سید مهدی موسوی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به بررسی وضعیت آلایندگی بنزین‌های تولید داخل در گزارش کمیسیون بهداشت مجلس اعلام کرد: کمیسیون بهداشت پس از انجام بررسی‌های لازم در خصوص آلایندگی بنزین‌های تولید شده توسط پتروشیمی‌‌ها و همچنین جلسات متعدد با مسئولین ذیربط، ادعای برخی از مسئولین از جمله سازمان محیط زیست که می‌گفتند این بنزین‌‌ها سرطانزا می‌باشند را رد کرد .+

در گزارش کمیسیون بهداشت آمده است ترکیب بنزین‌های تولید شده توسط پتروشیمی‌‌ها با بنزین‌های تولیدی در پالایشگاه‌‌ها اختلاف اندکی داشته و از آن‌جایی که این بنزین‌‌ها مستقیما در مراکز و جایگاه‌های سوخت قرار نمی‌گرفته است، پس نمی‌توان آن را عامل آلودگی هوا دانست. همچنین ادعای دیگری وجود داشت که بنزین پتروشیمی‌‌ها را عامل اصلی آلودگی در تهران و کلانشهر‌ها می‌دانست، ادعای فوق نیز بر اساس این گزارش فاقد مستندات کافی دانسته شد.

علاوه بر تمامی این مسائل این موضوع که کیفیت بالای هوای تهران را به عدم استفاده از بنزین وارداتی نسبت می‌دهند، ادعایی بی‌ربط است چرا که همانگونه که گفته شد از سویی بنزین‌های وارداتی فاقد استاندارد ملی ۴۹۰۴ و استاندارد یورو ۴ بوده و حتی مواد ممنوعه‌ای نیز در این بنزین‌های وارداتی دیده شده است! و از سویی دیگر بنزین پتروشیمی‌‌ها تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس این ادعا نیز بی‌اساس می‌باشد.

مقایسه قیمت بنزین یورو ۴ فوب خلیج‌فارس با توجه به قیمت‌های مجله‌ معتبر پلتز و بنزین وارداتی در اوایل سال جاری نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید بنزین وارداتی با مشخصات یاد شده که استانداردهای ملی و یورو ۴ را هم نداشته است در هر بشکه ۵ تا ۱۲ دلار بالاتر از نرخ بنزین یورو ۴ فوب خلیج‌فارس بوده است .+

۵۶۱۷۰۹_۷۱۸

آنالیز کیفی ۳ محموله از بنزین وارداتی و مقایسه با استاندارد یورو ۴ (نیمه دوم سال ۹۲) +

همانطور که در جدول مشاهده می شود برخلاف ادعای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران مبنی بر واردات بنزین یورو ۴ در سال گذشته، بخش اعظم بنزین وارداتی نه تنها از استانداردهای یورو ۴ برخوردار نمی باشد بلکه حتی کیفیت پایین تری نیز در مقایسه با بنزین پتروشیمی‌ها دارند.

اسنادی چون ثبت بنزین پتروشیمی در آمار شرکت پالایش به نام واردات +، واردات بیش از سقف مجوز وزارت نفت + ، واردات ۴۰ میلیون لیتر بنزین در یک روز + و … اخباری بود که هر چند وقت یک بار توسط رسانه ها درباره بنزین پتروشیمی و واردات گسترده بنزین در کشور منتشر می شود.

هر روز ۱۸۰ تهرانی در اثر آلودگی هوا می میرند!

اکنون که به گفته دولت بنزین پتروشیمی حذف و به جای آن بنزین یورو ۴ در کشور پخش شده است، شاهد تعطیلی یک هفته ای در تهران و شهر های بزرگ هستیم . آلودگی به قدری است که به گفته وزیر بهداشت دولت یازدهم هر روز ۱۸۰ تهرانی از آلودگی هوا می میرند +

اوضاع شهر تهران و شهر های دیگر نتیجه سیاست کاری سازمان محیط زیست در کشور است. سازمانی که تنها دولت قبل را مقصر اوضاع محیط زیستی کشور می داند و تلاش هزاران مدیر و کارمند در این سازمان را فدای انتقام سیاسی خود می داند، کاری جزء امید به باد و باران نمی تواند داشته باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: