تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۲ - ۲۱:۴۴ کد مطلب 84714

ظریف: اگر عین قانون کنگره اجرا شود به معنای نقض برجام خواهد بود

جان کری، وزیر خارجه امریکا روز یکشنبه در نامه‌ای به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نوشت: «ما به رفع تحریم‌ها بر طبق برجام کاملا متعهد هستیم. ما به اجرای کامل تعهدات‌مان طبق توافقات پایبند می‌مانیم.»

به گزارش میدان ۷۲ ، محمد جواد ظریف که در محل وزارت خارجۀ ایران میزبان لوندگ پوروسورن، همتای مغولستانی خود بود، گفت: «ما با دولت امریکا به عنوان نمایندۀ کل امریکا برخورد می‌کنیم و کاری به کنگره و قوانین آن نداریم. خود دولت امریکا باید مشکلات داخلی‌اش را حل کند. تصمیمات داخلی نمی‌تواند تعهدات یک کشور را از دوش آن بردارد.»

وی افزود: «نامۀ [جان] کری [وزیر خارجۀ امریکا] یک اعلام سیاست توسط دولت امریکا است باید ببینیم این سیاست چگونه اعمال می‌شود. اگر عین قانون کنگره اجرا شود این به معنای نقض برجام خواهد بود.»

جان کری، وزیر خارجه امریکا روز یکشنبه در نامه‌ای به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نوشت: «ما به رفع تحریم‌ها بر طبق برجام کاملا متعهد هستیم. ما به اجرای کامل تعهدات‌مان طبق توافقات پایبند می‌مانیم.»

مجلس نمایندگان امریکا مصوبۀ محدودیت سفر بدون ویزا را با ۴۰۷ رای موافق در برابر ۱۹ رای مخالف تصویب کرد. بر اساس این طرح افرادی که بعد از تاریخ یک مارس ۲۰۱۱ به عراق، سوریه، ایران و سودان سفر کرده باشند، از سفر بدون روادید به امریکا منع می‌شوند.

ظریف گفت: «من هم مثل شما در اخبار ملاحظه کردم که گروهی از دوستان در مجلس نامه‌ای به شورای امنیت نوشته‌اند. البته همانطور که می‌دانید هیأت نظارت بر اساس نامه مقام معظم رهبری تشکیل شده و مسؤول نظارت بر حسن اجرای برجام است. وزارت امور خارجه هم عضو هیأت نظارت است. حتما در اولین جلسه هیأت نظارت نامه به اطلاع هیأت نظارت خواهد رسید و این هیأت بر اساس آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

ظریف همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری ضمن اشاره به  گسترش روابط دوجانبۀ ایران و مغولستان گفت: «کار ما محدود به بخش اقتصادی نخواهد بود اولویت ما همسایگان و بحران‌هایی هستند که برای حل آن‌ها تلاش می‌کنیم.»

پوروسورن نیز در این نشست خبری، گفت: «امروز حوزه‌های گسترده‌ای از همکاری را از منظر سیاسی و اقتصادی بررسی کردیم.»

وزیر خارجه مغولستان حوزۀ کشاورزی و صنعت نفت را به عنوان پتانسیل‌های همکاری ویژه بین دو کشور معرفی کرد.

وی پیشتر نیز در جریان ملاقات با یکی از مقامات وزارت امور خارجه ایران در اولان باتور، پایتخت مغولستان، خواستار گسترش همکاری‌ها با تهران در زمینه‌های سیاسی، تجارت و همکاری‌های آموزشی شد.

لوندگ پوروسورن خرداد ماه سال جاری در دیدار با علی اصغر خاجی، سفیر آکرودیته ایران در مغولستان، روابط سیاسی دو کشور را با توجه به دیدارهای انجام شده میان مسئولان و مقامات دو طرف بسیار عالی توصیف کرده بود.

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    عین قانون اجرا بشه یعنی چه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: