تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۳ - ۱۹:۲۳ کد مطلب 84812

آیت‌الله یزدی: اغراض حزبی و سیاسی با جایگاه مجلس خبرگان سازگاری ندارد

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت:‌ در آستانه انتخابات مجلس خبرگان، جامعه را برای اغراض حزبی و سیاسی دو تکه نکنید، این گونه مسائل با جایگاه این مجلس مقدس تناسب و سازگاری ندارد.

به گزارش میدان۷۲، هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بر اساس عمل به تبصره ۲ ماده ۱۵ آیین نامه داخلی این مجلس با دعوت از رؤسای کمیسیونها و چند تن از اعضای منتخب خبرگان رهبری، نهمین جلسه مشترک خود را در اولین روز از هفته وحدت در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار کرد.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، آیت الله محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری نخست میلاد مسعود حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و آغاز هفته وحدت را تبریک گفت و افزود: وجود مقدس معصومین و خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام مایه نزول رحمت الهی بر زمین و اهل آن است. اما متأسفانه دشمنان دنبال تغییر ماهیت و چهره رحمانی اسلام و جلوه دادن اسلام به عنوان دین خشونت هستند.

رییس مجلس خبرگان افزود: تبریک ها و یا تسلیت هایی که در وفیات و میلادها گفته می شود زائد بر اصل تبریک و تسلیت یادآوری اهداف و اغراض صاحبان آن حادثه و آن میلاد و یا آن وفات است و نتایجی که از وجود مقدسشان گرفته شده به طور اجمال می شود اشاره کرد به حدیث ثقلین و تاریخ عربت انگیز صدر اسلام تا امروز و دوران بنی امیه و بنی مروان و بنی عباس و بلاها و مصیبت هایی بر سر این یادگارها آمد تا امروز که بقایا و آثارش را در گروه های تکفیری می بینیم که چه خشونت ها و چه خلافهایی انجام می شود و چه اهدافی پشت سر این اعمال هست و در حقیقت مبارزه با اسلام و تضعیف اسلام و به خصوص اسلام اصیل گرفته شده از خاندان عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین.

وی ادامه داد: ولی به هر حال اراده خداوند حاکم است و خداوند حق را حافظ است و بحمدالله اسلام از این فراز و نشیب های بسیار حساس عبور کرده و امروز در دنیا به وضعیت خاصی مطرح است که شاید در سابقه تاریخی هیچ وقت این اندازه در مراکز تحقیقی، مراکز علمی، مراکز خبرگانی و نخبگانی مطرح نبوده که امروز مطرح است. در هر صورت من این مناسبت عزیز را تبریک عرض می کنم.

آیت الله یزدی افزود: مسأله دوم انتخاباتی است که پیش رو داریم انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، بنده امیدوارم انشاءالله بتوانیم انتخابات خوب و همراه با آرامش و امنیتی برگزار کنیم. مجلس خبرگان رهبری کلید اسلامیت و جمهوریت نظام است. در نظام جمهوری اسلامی ایران مهم ترین نهاد تشکیلاتی، مجلس خبرگان رهبری است که رهبر را انتخاب می کند و رهبر هم با تنفیذ خویش مسئولین این نظام را نصب می‌کند.

همزمانی انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نکته دیگری بود که آیت الله یزدی به آن اشاره کرد.

رییس مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: وظیفه اول و مهم مجلس خبرگان تعیین رهبر و تشخیص فقیه دارای شرایط برای رهبری نظام است. دومین وظیفه مجلس خبرگان، نظارت بر بقاء و دوام شرایط رهبری است.

وی تاکید کرد: در آستانه انتخابات مجلس خبرگان، جامعه را برای اغراض حزبی و سیاسی دو تکه نکنید. این گونه مسائل با جایگاه این مجلس مقدس تناسب و سازگاری ندارد. لذا توصیه می شود مردم هم در هنگام رأی دادن با عنایت به این جایگاه خطیر به انتخاب افراد مناسب اقدام کنند و به این امر مهم توجه داشته باشند و بدانیم جنبه های گروه گرایی را کنار بگذاریم و رضای الهی و آینده این نظام مقدس که بنای آن را حضرت امام(ره) با قیام مردم بنا گذاشتند در نظر داشته باشند.

آیت الله یزدی به جریانات و حوادث نیجریه نیز اشاره کرد.

وی ضمن محکوم کردن حوادث نیجریه از دولت نیجریه خواست با تشکیل یک گروه حقیقت یاب این موضوع را بررسی کنند و اجازه ندهند حقیقت این ماجرا پوشیده باقی بماند.

آیت الله هاشمی شاهرودی نائب رییس مجلس خبرگان رهبری نیز در سخنانی از برگزاری همایش و یادواره بزرگداشت روسای فقید مجلس خبرگان و درگذشتگان دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در هشتم بهمن ماه سال جاری خبر داد و افزود: برگزاری این همایش در راستای تکریم جایگاه علم و فقاهت و مرحومین مجلس خبرگان در دوره چهارم به ویژه تکریم حضرات آیات مشکینی و مهدوی کنی رؤسای فقید این مجلس است.

رییس دبیرخانه مجلس خبرگان نیز از همزمانی انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی که برای اولین بار صورت می گیرد سخن گفت و افزود: امیدوارم در ایام تبلیغات انتخاباتی شاهد بداخلاقی و بی تقوایی در این عرصه به خصوص در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نباشیم.

وی با اشاره به جریانات تکفیری گفت: حوادث، جنایات و فتنه هایی که در منطقه شاهد آن هستیم در راستای مخدوش کردن چهره اسلام و تهدید جمهوری اسلامی و محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی است. اگر نظام جمهوری اسلامی به عنوان محور مقاومت علیه این تفکر وهابی و تکفیری و مبارزه با داعش وارد نمی شد خدای ناکرده امروز شاهد جنگ در شهرهای کشور خودمان بودیم.

هاشمی شاهرودی تاکید کرد: بحث تکفیریها یک بحث جزئی نیست یک فکر و عقیده فکری است که با تربیت مبلغان وهابی که ریشه در تفکرات ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب و ابن قیّم دارد علاوه بر تفکر کلامی اهل سنت، حتی فقه اهل سنت را تحت الشعاع قرار داده است. از این رو، لازم است از سرایت این گونه فکرها و عقاید فاسد در بین اهل سنت معتدل جلوگیری کرد.

آیت الله شاهرودی در پایان با اشاره به هفته وحدت ضمن گرامیداشت این هفته، تأکید کرد: از این فرصت برای مقابله با جریانات تکفیری و تقویت فقه مذاهب اربعه اهل سنت به جای فکر انحرافی وهابی و تکفیری باید کمال استفاده را کرد.

پس از سخنان رئیس و نایب رئیس مجلس خبرگان، اعضای جلسه هر کدام به تناسب سخنانی ایراد کردند که در ادامه به بخشهایی از اشاره می شود.

حجت الاسلام و المسلمین کازرونی از حضور حداکثری مردم در انتخابات آتی به ویژه انتخابات مجلس خبرگان رهبری سخن گفت و تأکید کرد: برای حضور حداکثری در انتخابات اسفند ماه باید از طرحهای کاربردی استفاده و بدین وسیله، تبلیغات منفی دشمنان را خنثی کرده و از تخریب نظام به ویژه تخریب نهاد مجلس خبرگان رهبری از سوی معاندان جلوگیری کرد.

آیت الله طباطبایی نژاد، ضمن تبریک ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) بر تدوین آیین نامه اجرایی برای ثبت نام افراد در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در راستای تقویت این نهاد تأکید کرد و گفت: قانون به گونه تدوین یا اصلاح گردد که افراد با دارا بودن شرایط علمی مناسب جهت ثبت نام اقدام کنند.

آیت الله موحدی کرمانی نائب رییس دوم مجلس خبرگان رهبری نیز در سخنانی از خطر تکفیر و اندیشه وهابی سخن گفت.

وی با اشاره به انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، از سازوکار اجرایی برای جلوگیری از سوء استفاده عده ای از این انتخابات و جایگاه مجلس خبرگان سخن گفت و بر ضرورت حفظ جایگاه و شأن این مجلس و هدف عالی مجلس خبرگان در تعیین رهبر نظام تأکید کرد.

آیت الله موحدی کرمانی همچنین بر پیگیری حادثه منی و جلوگیری از فراموش شدن این حادثه دردناک تأکید نمود.

آیت الله حسینی بوشهری معاونت فرهنگی و ارتباطات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری نیز از همایش بزرگداشت مرحومین و درگذشتگان دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در هشتم بهمن ماه خبر داد و افزود: این یادواره و همایش با حضور و سخنرانی یکی از مراجع عظام تقلید در راستای تکریم علما و اعضای درگذشته این مجلس فاخر به ویژه رؤسای فقید آن انجام خواهد گرفت.

وی در ادامه از برنامه های مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری برای معرفی هر چه بیشتر این مجلس به ویژه با استفاده از فضای رسانه ای و مجازی و برنامه های این مرکز در این راستا سخن گفت.

آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه اهواز نیز با تبریک هفته وحدت و ولادت با سعادت رسول اکرم(ص) و امام صادق(ع) به خطر تکفیر و تلاش های وهابیت برای ترویج تفکر منحرف وهابی اشاره و بر لزوم ارائه برنامه مناسب برای مقابله جدی با این عقاید فاسد تأکید کرد.

وی همچنین از ضرورت پرهیز از اسراف در تبلیغات انتخاباتی سخن گفت و خواستار توجه به این نکته مهم شد.

آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری هم از حضور حداکثری در انتخابات هفتم اسفند و لزوم تبیین شرایط کاندیداتوری افراد برای مجلس خبرگان سخن گفت و افزود: یکی از مسائلی که هر چند وقت یک بار در جامعه مطرح می شود مسأله شورای رهبری است که خلاف قانون اساسی است و طرح این گونه مواضع، موجب تضعیف نظام و جایگاه ولایت فقیه می شود. لذا افراد و گروهها از طرح مسائل این چنینی پرهیز کنند.

آیت الله سلیمانی امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان با تبریک میلاد پیامبر اعظم، امام صادق و حضرت عیسی مسیح علیهم السلام از برخی فعالیت های مرموز جریان وهابی در استان سیستان و بلوچستان و هوشیاری اهل سنت بیدار و دوستدار نظام در مقابله با این تفکرات منحرف سخن گفت.

وی تبیین و بیان دستاوردهای نظام اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استانهای محروم به ویژه استان سیستان و بلوچستان برای جلوگیری از تبلیغات منفی دشمن علیه نظام را خیلی مؤثر و ضروری دانست.

سلیمانی همچنین بر تدوین آیین نامه مناسب برای حضور افراد مناسب در عرصه کاندیداتوری مجلس خبرگان تأکید کرد و گفت: با توجه به جایگاه والا و معنوی مجلس خبرگان رهبری، تدوین قانون و آیین نامه روشن برای ورود به عرصه ثبت نام و نامزدی مجلس خبرگان رهبری و کم کردن هزینه های تحمیلی به نظام ضروری است.

حجت الاسلام و المسلمین علوی وزیر اطلاعات و عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در سخنانی گزارشی از فعالیت های وزارتخانه خود برای مبارزه با جریانات انحرافی به ویژه جریاناتی که در بین جوانان فعالیت می کنند ارائه داد.

وی از طلاب و مبلغان دینی خواست با بهره گیری هر چه بیشتر از معارف قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام برای مقابله با تبلیغات منفی و سوء نحله ها و عقاید انحرافی تلاش کنند.

وزیر اطلاعات با انتقاد از ترویج اسلام آمریکایی و شیعه انگلیسی که آب به آسیاب دشمن می ریزند و وحدت بین شیعه و سنی را به خطر می اندازند تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: دشمن با در اختیار گذاشتن بودجه و تأسیس شبکه های تلویزیونی برای اختلاف بین شیعیان و اهل سنت و بدبین کردن مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مسئولان نظام تمام تلاش خود را به کار گرفته و این امر، ضرورت همگرایی و وحدت مسلمین و ارائه برنامه های راهبردی در راستای تبیین نظام و جایگاه والای ولایت فقیه را هر چه بیشتر می طلبد.

وی در ادامه نیز از انتخابات و مدیریت فضای انتخاباتی و جلوگیری از التهاب در جامعه سخن گفت و با ارائه گزارشی از فعالیت ها و عملکرد وزارت اطلاعات برای ایجاد امنیت و آرامش جامعه برای برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور خبر داد.

علوی در پایان از پیگیری های وزارت اطلاعات در خصوص فاجعه منی خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری نیز به حادثه خونبار نیجریه اشاره کرد و افزود: در حادثه نیجریه و کشتار فجیع جمع کثیری از شیعیان این کشور و تخریب حسینیه شیعیان و بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی شاهد یک جنایت تکفیری – صهیونیستی بودیم ، اما آن تحرک لازم از سوی نهادهای داخلی و بین المللی مشاهده نشد؛ در حالی که در انفجار تروریستی فرانسه عده ای هیاهو به پا کردند با این که هر دو حادثه به جهت تروریستی بودن و کشتار انسانهای بی گناه فاجعه محسوب می شود و ضرورت دارد پیگیری لازم برای کشف حقیقت صورت پذیرد.

حجت الاسلام و المسلمین وافی نیز از ضرورت بازنگری در آیین نامه و قوانین مرتبط با کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری برای جلوگیری از سوء استفاده و تقویت جایگاه نهاد خبرگان رهبری گفت.

آیت الله مجتهد شبستری هم در سخنانی بر نظارت استصوابی شورای نگهبان تاکید کرد و تبیین هرچه بیشتر این موضوع را خواستار شد.

حجت الاسلام و المسلمین عباس کعبی یر پرهیز از دو قطبی کردن جامعه تأکید کرد و گفت: وجود احزاب، سلائق و جریاناتی که نظام را قبول دارند در عرصه انتخابات نه تنها هیچ مانعی ندارد، بلکه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری و بزرگان نظام بوده اما ایجاد فضای دو قطبی و تکه تکه کردن جامعه مطلوب و پسندیده نیست این امر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی در ادامه به بررسی و تشریح حوادث منطقه و جنایات تکفیری و داعشی پرداخت و بر ترویج و تقویت اندیشه اهل سنت معتدل برای مقابله با تفکرات افراطی وهابی تأکید کرد.

کعبی سپس به نامه های مقام معظم رهبری به جوانان غربی اشاره و از علما و اندیشمندان بیدار جهان اسلام خواست بیانات رهبر معظم انقلاب را به عنوان یک منشور اسلامی که برگرفته از اسلام ناب و حقیقی است هر چه بیشتر تبیین کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی خبرگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: