تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۴ - ۱۷:۱۶ کد مطلب 84887

ماجرای بزغاله خواندن منتقدان توسط احمدی نژاد؛

آقای رشیدپور؛ بزغاله بهتر است یا سگ هار؟

پخش ۱۴ قسمت از برنامه دید در شب و البته سانسور برنامه علی اکبر جوانفکر که ان شاالله تقصیر عوامل بیرونی بوده است، ما را به رضا رشیدپور و سواد رسانه ای ایشان امیدوار کرده بود. اما ناباورانه در قسمت ۱۵ این برنامه اینترنتی، شاهد ارسال اطلاعات غلط از سوی مجری برنامه به مخاطبان می باشیم. اینجاست که آقای رشیدپور هرآنچه از سواد و تخصص رسانه ای خود در ذهن مخاطب ساخته فرو ریخته و پرده کنار می رود.

میدان ۷۲/ شب گذشته حجت الاسلام شجونی مهمان پانزدهمین برنامه دید در شب با اجرای رضا رشیدپور بود.

در میانه این گفتگوی جالب و داغ، حجت الاسلام شجونی نسبت به انتقاد ناپذیری حسن روحانی موضع گرفته و می گوید رییس جمهور منتقدان خود را بی سواد خطاب کرده و الی آخر …

رشیدپور نیز در همین حین وسط حرف شجونی می آید و می گوید: آقای شجونی، رییس جمهور محترم قبلی که در مقابل منتقدان می فرمودند که اندازه بزغاله نمی فهمند!

که بعد هم حجت الاسلام شجونی می فرمایند من با او هم مشکل داشتم و در ۴ سال دوم همراهش نبودم.

کاری به مواضع حجت الاسلام شجونی در سال های اخیر ندارم که پرداختن به آنها وقت تلف کردن است.

اما پخش ۱۴ قسمت از برنامه دید در شب و البته سانسور برنامه علی اکبر جوانفکر که ان شاالله تقصیر عوامل بیرونی بوده است، ما را به رضا رشیدپور و سواد رسانه ای ایشان امیدوار کرده بود. اما ناباورانه در قسمت ۱۵ این برنامه اینترنتی، شاهد ارسال اطلاعات غلط از سوی مجری برنامه به مخاطبان می باشیم. اینجاست که آقای رشیدپور هرآنچه از سواد و تخصص رسانه ای خود در ذهن مخاطب ساخته فرو ریخته و پرده کنار می رود.

پشت پرده گویا رضا رشیدپور نه به عنوان یک فرد رسانه ای با عقبه و تجربه مطلوب نشسته باشد بلکه گویا رشیدپوری که نشسته به مثابه ی یک انسان ناآگاه و غریب نسبت به فضای رسانه ای بوده و مثل هر آدم دیگری، براحتی اسیر اخبار و تیترهای جعلی رسانه ها می شود که این، برای یک فرد فعال در فضای رسانه ای یک نقص بزرگ محسوب می شود.

آقای رشیدپور از کجا درآوردید که احمدی نژاد منتقدانش را “بزغاله” خطاب کرده؟ شاید وسط مصاحبه احساسی شدید و خواستید چیزی بگویید تا بلکه مصاحبه رنگ و بوی ضد احمدی نژادی به خود بگیرد! ولی لااقل قبل از آن به وسیله ی یک جستجوی ساده، نسبت به تحقیق در مورد سوژه اقدام نمایید.

ماجرای بزغاله خواندن منتقدان توسط احمدی نژاد چه بود؟

احمدی نژاد عصر روز چهارشنبه (۱۶آبان ۱۳۸۶) در سالن ورزشی بیرجند در جمع ایثارگران و خانواده شهدا می گوید: آرزوی شهیدان شما به سرعت در حال تحقق است و جهان و بشریت راهی جز این ندارد. اصلا خلقت بدون این، بی‌هدف و باطل است. همه بساط عالم بر پا شده تا آن روز نورانی اتفاق بیافتد؛ روزی که همه پیامبران، شهدا و صلحا خواهند آمد و یاری خواهند کرد. بعضی‌ها این حرفها را تمسخر می‌کنند؛ برای اینکه اینها دلشان از ایمان خالی است. اینها بت پرستها و شیطان پرستهای مدرن هستند. قیافه روشنفکری می‌گیرند اما به اندازه بزغاله هم از دنیا فهم و شعور ندارند.”

در اینجا نه تنها مخاطب احمدی نژاد برای به کار بردن کلمه “بزغاله” مخالفانش نبود بلکه تمسخر کنندگان فرهنگ شهادت و انتظار را با این صفت مورد عتاب قرار داده که واقعا هم چنین است. همانگونه که خداوند متعال در آیات سوره اعراف نیز چنین افرادی را به سگ و حیوانات تشبیه کرده.

در این آیات از سوی اعراف آمده:

وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ الَّذِی آتَیْنَاهُ آیَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطَانُ فَکَانَ مِنَ الْغَاوِینَ

و بر آنها بخوان سرگذشت آن کس را که آیات خود را به او دادیم؛ ولی (سرانجام) خود را از آن تهی ساخت و شیطان در پی او افتاد، و از گمراهان شد!

وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَٰکِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَث ذَّٰلِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ

و اگر می‌خواستیم، (مقام) او را با این آیات (و علوم و دانشها) بالا می‌بردیم؛ (اما اجبار، بر خلاف سنت ماست؛ پس او را به حال خود رها کردیم) و او به پستی گرایید، و از هوای نفس پیروی کرد! مثل او همچون سگ (هار) است که اگر به او حمله کنی، دهانش را باز، و زبانش را برون می‌آورد، و اگر او را به حال خود واگذاری، باز همین کار را می‌کند؛ (گویی چنان تشنه دنیاپرستی است که هرگز سیراب نمی‌شود! (این مثل گروهی است که آیات ما را تکذیب کردند؛ این داستانها را (برای آنها) بازگو کن، شاید بیندیشند (و بیدار شوند)!

بنده به آقای رشیدپور پیشنهاد می کنم جهت رفع سوتفاهم از ذهن مخاطبان برنامه و اثبات حرفه ای بودنشان، در برنامه پنجشنبه هفته آینده نسبت به تصحیح این نقل کذب به نحو مطلوبی اقدام نمایند. و اگر این اتفاق نیافتد، توقع اعتماد بخش زیادی از تماشاکنندگان “دید در شب” که نسبت به رییس جمهور سابق کشورشان ارادت دارند را نداشته باشند.

منبع: کانال تلگرامی حمید مشایخی راد

 1. امیر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 5

  چرا اینجوری این آدم معلوم الحال را بزرگ میکنید کسی برنامه اینو نگاه نمیکنه شما دارید مردم و بسمت برنامه … این … هدایت میکنید. از این آدما که در دوره قبل مثل … رها شدن زیاده و حالا دارن حساب شده … اصلاح طلبارو میکنن آیا شما تصمیم دارید با جهل رسانه ای آب به آسیاب اونا بریزید؟

 2. حق گو :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 5

  آخه چرا افرادی مثل رشید پور و فردوسی پور واصولا آدمهای پور و دو رو رو رو میدین بهشون وبزرگشان می کنید !

 3. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 11 Thumb down 5

  بابا به نظر میرسد اینها از چپ وراست ومعتدل جز نام احمدی نژاد کلا برای اثبات خود چیزی ندارند حال با کلمات سلبی باشد هم راضی هستند واین اوج بی منطقی وبی اخلاقی است.ضمنا در مورد مثال بالا وامثال آن حرف را بر زمین بریز وصاحب آن برمیدارد!

 4. ایرانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 3

  رشیدپور بیشتر دروغ می گوید یا پینوکیو؟

 5. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 11 Thumb down 3

  احمدی نژاد کی و کجا مخالفانش را مورد اهانت قرار داد؟ او صرفا
  میزان عملکرد خود را را با قبلی ها مقایسه می کرد و قضاوت را به عهده
  مردم می گذاشت. ضمنا آشوبگران و غارتگران را خس و خاشاک می نامید و
  منکران مدیریت امام زنان را افرادی نامید که به اندازه بزغاله نمی فهمند.
  حالا اگر مخالفان احمدی نژاد جزو منکران امام زمان یا غارتگران و
  آشوبگران باشند که افتخاری است برای او.

 6. من هم مییفهمم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  ناشناس!!!
  اهانت ازاین بالاتر؟
  ۱/خس وخاشاک
  ۲/هاله نور
  ۳/آبو بریزاونجا که می سوزه
  ۴/ازبقالی محل ما گوجه بخرید
  ۵/بگم بگم
  بازم بگم؟؟

 7. صدای عدالت :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 2

  آقای رشید پور ازشروط جوانمردی و رعایت اخلاق انسانی و حرفه ای اشما این است که عذر خواهی کرده و تصحیح کنید این اشتباه فاحش را

 8. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  احمدی نژاد با رفتارش حتی به مسئولین و علمای مذهبی هم توهین می کردو طوری رفتار می کرد که انگار خود عقل کل و دیگرا هیچ چیز نمی فهمن و حرف حرف اوست

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: