تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۶ - ۱۱:۲۵ کد مطلب 85063

هاشمی: اجازه ندهید سرمان کلاه بگذارند

رخدادهای ۶ دی ۱۳۶۱ چکیده صدام در گفت و گوی اخیر خود با خبرنگاران آمریکایی متذکر شده است که رژیم وی به محض این که شرایط را مناسب تشخیص دهد روابط خود را با آمریکا آشکار خواهد کرد .   آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با مسئولین وزارت خارجه: ما معتقدیم انسان نباید به […]

رخدادهای ۶ دی ۱۳۶۱

چکیده

  • صدام در گفت و گوی اخیر خود با خبرنگاران آمریکایی متذکر شده است که رژیم وی به محض این که شرایط را مناسب تشخیص دهد روابط خود را با آمریکا آشکار خواهد کرد .

 

  • آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با مسئولین وزارت خارجه: ما معتقدیم انسان نباید به خاطر این که دیپلمات باشد صراحت و صداقت راستی و درستی و حقیقت گویی را در وجود خودش بکشد .

 

  • نماینده ایران در سازمان ملل طی یادداشت اعتراض آمیزی به خاویر پرز دکوئیار دبیر کل سازمان ملل حمله موشکی رژیم متجاوز عراق به شهر قهرمان و مقاوم دزفول را به شدت محکوم کرد.

صدام به دنبال برقراری روابط با آمریکا

هفته نام عربیا که به زبان انگلیسی در لندن منتشر می شود در شماره این هفته خود به موقعیت وخیم رژیم بعث صدام اعتراف کرده و نوشت : صدام در گفت و گوی اخیر خود با خبرنگاران آمریکایی متذکر شده است که رژیم وی به محض این که شرایط را مناسب تشخیص دهد روابط خود را با آمریکا آشکار خواهد کرد .

بر پایه این گزارش به طوری که در محافل اقتصادی لندن به گوش می رسد ذخائر ارزی عراق به پائین ترین حد خود تنزل کرده است به نحوی که بنا به پیش بینی شماره اول دی ماه روزنامه تایمز مالی چاپ لندن ممکن است ارزش معاملاتی دینار عراق باز هم سقوط کند . (۱)

تشکل حزبی ارزشی اسلامی و انقلابی است

آیت الله خامنه ای دبیر کل حزب جمهوری اسلامی و رئیس جمهور کشورمان در پیامی به دبیران حزب جمهوری اسلامی تاکید کردند : تشکل حزبی ، ارزشی اسلامی و انقلابی است که باید سرمایه گذاری معنوی و مادی برای آن روز به روز افزایش یافته و کار در جهت تحقق و آراستگی آن با کمیت و کیفیت شایسته ادامه پیدا کند .

ایشان با تاکید بر این که «باید فراموش نشود تشکل حزبی یک هدف نیست بلکه تنها وسیله ای برای رسیدن به هدف های والای انقلاب اسلامی است » افزودند : وابستگی به این تشکل باید روح جدایی از عامه خلق و محرومیت از نفس گرم اقیانوس متلاطم حزب الله را به همراه نداشته باشد ، تشکل باید حصاری به دور افراد نکشد ، هیچ کس در محدوده حزب جمهوری اسلامی نمی تواند خود را جدا یا برتر از افراد بیرون از این محدوده بشمرد .

آیت الله خامنه ای همچنین تاکید کردند « دنباله جریان پلید و وابسته ای که در سال ۱۳۵۹ سعی می کرد در زیر نقاب حمله به حزب جمهوری اسلامی اصل تشکل و تحزب را در این کشور مورد سوال و تردید قرار دهد هنوز در این جا و آن جا مشاهده می شود برادران باید ضمن توجه به وجود جریان مرموز خود را از درگیر کردن به صورت بحث و مجادله با ایادی این جریان برکنار بدارند».(۲)

دیپلمات ها نباید اجازه دهند سرمان کلاه بگذارند

آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با مسئولین وزارت خارجه گفت : ما باید مواظب باشیم کلاه سرمان نرود ، ما معتقدیم انسان نباید به خاطر این که دیپلمات باشد صراحت و صداقت راستی و درستی و حقیقت گویی را در وجود خودش بکشد .

وی ادامه داد : یکی از نقاط ضعف سیاستمداران دنیا که با معیارهای مورد پسند خود بر ما ایراد می گیرند این است که ما به شیوه آن ها عمل نمی کنیم ما با دوستانمان دوستیم و با دشمنانمان دشمن ، و با کسانی که با اصول ما سازگار نیستند دوستی نمی کنیم و به این فکر هم نیستیم که سیاستمدارانه از آن ها بهره گیری کنیم و سرشان کلاه بگذاریم .

رئیس مجلس افزود : هر چند این رویه ای که ما انتخاب کرده ایم از لحاظ فرهنگ موجود و عالم سیاست یک نوع ساده اندیشی باشد اما یک اثر عمیق و درازمدتی هم می تواند داشته باشد و ما باید این صداقت را در تاریخ زندگیمان حفظ کنیم و مراقب باشیم که سرمان کلاه نرود و اگر طرفمان شیطان بود نباید سادگی به خرج دهیم و در جنگ نیز به خاطر این که دشمن خدعه می کند ما هم از غافلگیری در جنگ که در اسلام روی آن به عنوان یکی از فنون جنگ حساب شده است استفاده می کنیم .

هاشمی سپس بر لزوم صداقت و صراحت در برخورد با دیگران تاکید کرد و گفت : آن چه که ما به خاطر آن انقلاب و مبارزه کردیم و مشکلات را تحمل می کنیم و از لحاظ منطق اسلام نیز خیلی مهم است ساختن انسان های سالم و با صداقت است و معتقدیم که دنیا از حضور انسان های شیطان و دغلکار و دروغ پرداز و دو رو و دو رنگ رنج می برد و ما چون با این تیپ از دیپلمات های دنیا زندگی می کنیم باید از سیاست خارجیمان تا آن جا که مقدور است و تا آن جایی که دشمنان ما حاضر باشند با ما با صداقت برخورد کنند ما این اصل اسلامی را مراعات کنیم چرا که پس از گذشت چند سال از صداقت و صراحت خویش نتیجه خواهیم گرفت.(۳)

یادداشت اعتراضی ایران تسلیم دبیر کل سازمان ملل شد

سعید رجایی خراسانی نماینده ایران در سازمان ملل طی یادداشت اعتراض آمیزی به خاویر پرز دکوئیار دبیر کل سازمان ملل حمله موشکی رژیم متجاوز عراق به شهر قهرمان و مقاوم دزفول که منجر به شهید و مجروح شدن صدها تن از هم وطنان بی گناهمان شد را به شدت محکوم کرد.(۴)

پی نوشت:

۱-اطلاعات ، ۶ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۶

۲- جمهوری اسلامی  ، ۶ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۱

۳-  کیهان ، ۶ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

۴- کیهان ، ۶ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۶

پژوهشگر: سید روح الله امین آبادی

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: