تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۸ - ۱۱:۱۳ کد مطلب 85198

بالاترین میزان کسری بودجه درتاریخ عربستان

مقامات وزارت اقتصاد عربستان امروز در نشست خبری در ریاض اعلام کردند، درآمد تقریبی این کشور۱۶۲ میلیارد دلار بوده است که پائین تر از پیش بینی ها و درآمد این کشور در سال ۲۰۱۴ بوده است.این در حالی است که هزینه های جاری عربستان در سالی که گذشت ۲۶۰ میلیارد دلار بود است.

به گزاش میدان ۷۲ و به نقل از پرس تی وی ، وزارت اقتصاد عربستان از کسری بودجه این کشور به میزان ۹۸ میلیارد دلار در سال جای میلادی خبر داد.

مقامات وزارت اقتصاد عربستان امروز در نشست خبری در ریاض اعلام کردند، درآمد تقریبی این کشور۱۶۲ میلیارد دلار بوده است که پائین تر از پیش بینی ها و درآمد این کشور در سال ۲۰۱۴ بوده است.این در حالی است که هزینه های جاری عربستان در سالی که گذشت ۲۶۰ میلیارد دلار بود است.

کسری بودجه اعلام شده بالاترین رقم در تاریخ عربستان سعودی- بزرگترین صادر کننده نفت در جهان- است. کارشناسان  کسری بودجه را در عربستان پیش بینی می کردند.

پیش از اعلام رسمی وزارت اقتصاد عربستان، صندوق بین المللی پول کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۵ را در حدود ۱۳۰ میلیارد دلار پیش بینی کرده بود. همچنین گزارش های دیگر کسری بودجه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را پیش بینی کرده بودند.

این برای دومین سال پیاپی است که عربستان با کاهش بودجه مواجه شده است. در پی کاهش قیمت نفت که اصلی ترین محل درآمد ریاض است، دولت عربستان کسری بودجه خود را برای سال ۲۰۱۶ رقم ۸۷ میلیارد دلار پیش بینی کرده است.

ریاض هزینه‌های خود برای سال ۲۰۱۶ را ۲۲۴ میلیارد دلار و میزان درآمد خود را ۱۳۷ میلیارد دلار پیش بینی کرده است. در همین رابطه دولت عربستان قصد دارد تا برای جبران کسری بودجه، میزان یارانه سوخت، انرژی را کاهش و نرخ خدمات عمومی و مالیات بر ارزش افزوده را در این کشور افزایش  دهد.

دولت عربستان کسری بودجه خود طی سال های گذشته را با برداشت از صندوق ذخیره ارزی جبران نموده است.

با کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای کمتر از ۴۰ دلار در سال ۲۰۱۴، درآمد عربستان سعودی از محل صادرات نفت بیش از۶۰ درصد کاهش یافت و میزان درآمدهای عمومی در این کشور به پائین ترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ رسید.

میزان درآمد عربستان در سال ۲۰۱۵ پانزده درصد کمتر از پیش بینی ها بوده است.

کاهش قیمت نفت و حضور نظامی عربستان در یمن از عوامل عمده کسری بودجه این کشور محسوب می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: