تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۸ - ۲۳:۰۶ کد مطلب 85345

معاون وزیر سابق نفت: به بنزین داخلی انگ زدند؛ چرا با وجود بنزین وارداتی هنوز هوا آلوده است؟

عبدالحسین بیات : آلودگی هفته‌های اخیر هوای تهران حقانیت بنزین تولید پتروشیمی ها را اثبات کرد/ در دولت یازدهم به بنزین تولید پتروشیمی‌ها انگ آلودگی زدند!

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از تسنیم ، عبدالحسین بیات معاون وزیر سابق نفت و عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با «نسیم» در خصوص شبهات پیرامون آلوده بودن ریفرمیت های تولید پتروشیمی معروف به بنزین پتروشیمی ها اظهار کرد: با توجه به این که در تعداد زیادی از کلانشهرها عرضه بنزین تولید داخل قطع شده است و مسئولان اعلام کرده اند که بنزین یورو ۴ به کلانشهرها تحویل داده شده است، در حال حاضر همه علاقه مند و خواهانند علت این آلودگی های شدید و کم سابقه در هفته های اخیر را بدانند.

وی افزود: بارها گفته ایم ریفرمیتی که پتروشیمی نوری (برزویه)تولید می کند، از نظر دانش فنی و نوع خوراک مشابه دانش فنی و نوع خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندر عباس است که بی صبرانه منتظر راه اندازی آن هستیم.  نقش پتروشیمی در صنعت نفت برای شرکت پالایش وپخش کشور مصداق همان ضرب المثل معروف” آمدم دورت بگردم، نمی خواهی بر می گردم” است. هر زمان کشور نسبت به هر نوع از محصولات پتروشیمی ها از جمله ریفرمیت پتروشیمی هااعلام نیاز کرد، صنعت پتروشیمی با توجه به مسئولیت تاریخی و انقلابی خودش ورود پیدا کرده و نیاز کشور را تامین کرده است.

بنزین تولید پتروشیمی ها یورو ۴ بود

بیات با تاکید بر استاندارد بودن ریفرمیت تولید داخل در دولت گذشته بیان کرد:  تولید بنزین داخلی با استفاده از ریفرمیت در آن زمان با توجه به شرایط و نیاز کشور  کار درستی بود وضربه انقلابی به تحریم های ظالمانه وارد کرد. زمانی در دولت قبل که از پتروشیمی ها خواسته شد ریفرمیت تولید کردند و بعد هم که در دولت جدید خواستند که تولید نکنند به همان مسیرهای قبلی خود برگشتند.

وی تصریح کرد: بهتر است مسئولان شرکت پالایش و پخش و سازمان محیط زیست در مورد تعطیل شدن بنزین پتروشیمی ها توضیح دهند. پتروشیمی یک مزیت برای کشور است و هر زمان کشور تشخیص دهد تولیدات پتروشیمی را در کجا استفاده کند، پتروشیمی همواره همراه و غمخوار کشور بوده و هست.

عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد: یک روز از ما خواستند کود اوره تولید وتحویل کشاورزی کشور شود، همان مقدار کود که خواسته شد را تولید کردیم و تحویل دادیم. یک روز خواستند ریفرمیت تولید شود، روز دیگر از ما خواستند محصولات خود را به بورس بیاوریم. هر چه از پتروشیمی ها خواسته شد به نحواحسن انجام دادیم.

بیات گفت: وجدانهای بیدارومنصف اگر خواستند از خدمات پتروشیمی تقدیر کنند و یا نکنند مهم نیست، زیرا خدمات این صنعت در نزد خداوند متعال ، دلسوزان نظام اسلامی و مردم عزیزمان، بی شک دارای ارج و قرب است.

وی خاطرنشان کرد: یک زمان شرکت پالایش و پخش از ما خواست که محصولات خود را برای تولید بنزین  به آنها معرفی کنیم، ما هم ریفرمیت را معرفی کردیم. آنها روی ریفرمیت کار کارشناسی کردند و استفاده از آن برای تولید بنزین در پالایشگاههای کشور مورد پذیرش قرار گرفت. براین اساس قراردادی منعقد شد و تا روزی که از ما خواستند به آنها ریفرمیت دادیم که انصافا هم خیلی به دردشان خورد و مشکلات آن روز کشور را حل کرد.

معاون وزیر سابق نفت تصریح کرد: در آن زمان اگر پتروشیمی به کمک تولید بنزین نمی آمد ممکن بود اتفاقات ناگواری بیفتد و حمل و نقل کشور و نتیجتا اقتصاد کشور آسیب های جبران ناپذیری ببینند.

به بنزین پتروشیمی ها انگ آلودگی زدند

بیات گفت: ای کاش کسانی که به بنزین تولید داخل انگ آلوده بودن زدند بازهم تهدیدهایی که کشور در آن زمان با آنها مواجه بود و صحبتهای تهدید آمیز سناتورهای آمریکایی را مرور می کردند تا قدر آن اقدام انقلابی را حفظ میکردند.

وی عنوان کرد: تولید پتروشیمی ها حتی در شرایط تحریمی روی دستشان نماند و اگر شرکت پالایش و پخش دیگر ریفرمیت ها را نخواست، این محصول به جای دیگر و بازارهای دیگر انتقال پیدا کرد و درآمد حاصل از فروش آن خیلی بیشتر از قبل هم شد.

معاون وزیر سابق نفت با گلایه مندی از برخی کم لطفی و بی توجهی ها درباره بنزین تولید داخل بیان کرد: علی رغم ادعای برخی ها که آلودگی همه کلانشهرها را به بنزین تولید پتروشیمی ها ربط می دادند در آن زمان در برخی از کلانشهرها اصلا بنزین پتروشیمی استفاده نشده بود.

آلودگی هفته های اخیر هوای تهران حقانیت بنزین تولید پتروشیمی ها را اثبات کرد

بیات خاطرنشان کرد: آلودگی حال حاضر تهران بهترین شاهد برای اثبات استاندارد بودن ریفرمیت تولید پتروشیمی هاست زیرا در حال حاضر که بنزین وارداتی در کلانشهرها استفاده می شود، آلودگی هوا بسیار بدترو طولانی تر از زمان قبل شده است. خیلی ها در حال حاضر نسبت به کیفیت استاندارد بنزین وارداتی نگران هستند که شایسته است این نگرانی ها رفع شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: