تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ - ۱۲:۲۳ کد مطلب 85504

۲۰۱۵؛ سال خروش دوباره فلسطینی‌ها و آغاز انتفاضه سوم +عکس

مردم فلسطین مانند انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ و انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ ، این بار نیز یک انتفاضه دیگر را به عنوان بهترین راه اعتراض به وضعیت موجود انتخاب کردند.

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از فارس، فلسطین، سال ۲۰۱۵ خود را با ادامه بحران‌ها و اعتراض به جنایات صهیونیست‌ها با سنگ و چاقو پشت سر گذاشت؛ اعتراض‌هایی که شدت گرفت و منجر به انتفاضه سوم شد.

پس از تجاوزات مکرر صهیونیست‌ها و شهرک‌نشینان به مقدسات اسلامی و مسجدالاقصی، فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری و قدس اشغالی به پا خاستند و عملیات‌های مقاومت در این مناطق از ماه سپتامبر شدت گرفت و ادامه یافت تا اینکه اول اکتبر رسما آغاز انتفاضه سوم اعلام شد.

می‌توان گفت به بن بست رسیدن مذاکرات سازش از یک سو و ناامیدی فلسطینی‌ها از جلب کمک‌های عربی باعث شد مردم فلسطین مانند انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ و انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ ، این بار نیز یک انتفاضه دیگر را به عنوان بهترین راه اعتراض به وضعیت موجود انتخاب کردند.

انتفاضه قدس

۵ شهید و ۶۵۰ زخمی تا هشتمین روز انتفاضه

«جواد عواد» وزیر بهداشت فلسطین در هشتمین روز انتفاضه اعلام کرد در قلع و قمع گسترده تظاهرات و اعتراض‌های فلسطینی‌ها علیه تعرض‌های صهیونیستی به مسجدالاقصی و قدس اشغالی ۵ فلسطینی از جمله یک کودک شهید شده‌اند. این مقام فلسطین افزود که حدود ۶۵۰ تن دیگر با گلوله جنگی و گلوله فلزی با پوشش پلاستیکی و نیز گاز‌های سمی و اشک‌آور مجروح و دچار حالت خفگی شده‌اند.

۴۶ شهید، ۱۸۰۰ زخمی و حالتِ خفگی ۳۵۰۰ تن در نتیجه استنشاق گاز سمی تا نوزدهمین روز

وزارت بهداشت فلسطین با انتشار گزارشی اعلام کرد انتفاضه قدس که از ابتدای اکتبر آغاز شده تا کنون (نوزدهمین روز) ۴۶ شهید و بیش از ۱۸۵۰ زخمی داشته است. بر اساس گزارش منتشر شده، در میان شهدا ۱۰ کودک نیز وجود داشته‌اند که کوچکترین آنها ۱۶ ماهه و بزرگترین آنها ۱۷ ساله بوده است و ۸ نفر آنها از کرانه باختری و دو تن دیگر از نوار غزه هستند.

۳۱  تن از شهدا مربوط به کرانه باختری و قدس اشغالی و۱۴ نفر آنها از نوار غزه هستند، یک شهید نیز از اراضی اشغالی ۱۹۴۸ و منطقه «النقب» بوده است.وزارت بهداشت اعلام کرد ۱۸۵۰ نفر با گلوله جنگی، گلوله پلاستیکی ، ضرب و شتم نظامیان صهیونیست و امثال آن زخمی شدند و حدود ۳۵۰۰ تن دیگر در نتیجه استنشاق گاز سمی دچار حالت خفگی شدند که جمعا آمار این افراد به ۵۳۵۰ تن رسید.

۱۱۸ شهید و بیش از ۱۴ هزار مجروح تا هفتادمین روز انتفاضه

مرکز «قدس» با صدور گزارشی اعلام کرد هفتادمین روز انتفاضه ۱۱۸ فلسطینی شهید و حدود ۱۴۴۲۲ تن دیگر زخمی شده یا در نتیجه استنشاق گازهای سمی و آشک‌آور دچار حلت خفگی شدند.

۱۳۸ شهید و بیش از ۱۵ هزار زخمی تا هشتاد و هفتمین روز

وزارت بهداشت فلسطین با صدور گزارشی اعلام کرد، تعداد شهدای انتفاضه قدس که از اول اکتبر سال جاری (۲۰۱۵) آغاز  شده تا هشتاد و هفتمین روز به ۱۳۸ نفر رسید.

بر اساس این گزارش، در بین شهدا ۲۶ کودک و ۷ زن نیز دیده می‌شود.وزارت بهداشت افزود، تعداد مجروحان نیز از مرز ۱۵ هزار نفر گذشته و ۴۵۰۰ تن آنها با گلوله جنگی و پلاستیکی زخمی شده‌اند.

انتفاضه قدس همچنان ادامه دارد.

۸۸ درصد شهدای انتفاضه قدس «اعدام میدانی» شده‌اند

بر اساس گزارشی که مرکز «قدس» آماده کرده ۸۸ درصد شهدای انتفاضه قدس که از ابتدای اکتبر آغاز شده، به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست اعدام میدانی شده‌اند.

بازداشت ۱۲۰۰ کودک فلسطینی طی ۲ ماه نخست انتفاضه قدس

آمارهای کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد نظامیان رژیم صهیونیستی طی دو ماه اول انتفاضه کنونی حدود ۱۲۰۰ کودک را بازداشت کرده است. بر اساس گزارش‌ها، این تعداد بازداشتی در مقایسه با بازداشت‌شدگان در خلال انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ و انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ بی‌سابقه بوده است.

در پی انتفاضه، ۷۷ درصد اسرائیلی‌ها احساس امنیت خود را از دست داده‌اند

روزنامه «معاریو» با انتشار یک نظرسنجی اعلام کرد از آغاز انتفاضه قدس در اول اکتبر ۷۷، اسرائیلی‌ها احساس امنیت شخصی خود را دست داده‌اند. بر اساس گزارش مذکور، ۵۲ درصد از این تعداد اعلام کرده‌اند که احساس امنیت خوبی ندارند و ۲۵ درصد گفته‌اند احساس عدم امنیت می‌کنند.

رژیم صهیونیستی تا کنون به کشته شدن ۲۲ اسرائیلی در انتفاضه اعتراف کرده است.

صدور حبس ۱۱ ماهه علیه رئیس جنبش اسلامی فلسطین در اراضی اشغالی ۱۹۴۸

همزمان با ادامه انتفاضه مردم فلسطین در کرانه باختری و قدس اشغالی، صهیونیست‌ها به اقدامات تلافی جویانه در قبال فلسطینیان متوسل شدند، در همین راستا یک دادگاه رژیم صهیونیستی «رائد صلاح» رئیس جنبش اسلامی فلسطین در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ را به ۱۱ ماه حبس محکوم کرد.

شیخ «کمال خطیب» معاون ریاست جنبش اسلامی فلسطین در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در واکنش به صدور حکم مذکور اعلام کرد این حکم بخشی از تفاهمات «جان کری» وزیر خارجه آمریکا (با اسرائیلی‌ها در خلال سفرش به منطقه) برای خاموش کردن انتفاضه است.

آزادی «خضر عدنان» و «محمد علان» با مبارزه جانانه چندین ماهه

رژیم صهیونیستی «خضر عدنان» از اسرای بارز وابسته به جهاد اسلامی فلسطین را پس از ۵۵ روز اعتصاب غذا (دراعتراض به بازداشت موقتش) در ۱۲ سپتامبر آزاد کرد. این دومین پیروزی شیخ عدنان به شمار می‌رود. شیخ عدنان طی بازداشت خود در سال ۲۰۱۲ نیز به مدت هفتاد روز دست به اعتصاب غذا زد و در نهایت این اقدام به آزادی او منجر شد.

«محمد علان» اسیر فلسطینی که برای لغو بازداشت موقتش ۶۵ روز اعتصای غذا کرد، چهارشنبه شب (در ۵ نوامبر) آزاد شد. حکم بازداشت موقت به اسرائیل این امکان را می دهد تا فلسطینی ها را بدون هیچ گونه تفهیم اتهام یا محاکمه ای در زندان نگه دارد.

محمد علان از اعضای فعال جنبش جهاد اسلامی و وکیل است.

بازداشت بیش از ۶۸۰۰ فلسطینی در سال ۲۰۱۵

کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد طی سال ۲۰۱۵، ۶۸۳۰ فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بازداشت شدند؛ در بیانیه کمیته یاد شده آمده است نسبت بازداشت‌ها در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن ۱۲٫۷ درصد افزایش داشته است و این نسبت در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۵، ۷۶٫۳ درصد افزایش یافته است.

بنا به گزارش مذکور، ۴۰۷۵ فلسطینی از کرانه باختری، ۲۳۵۳ نفر از قدس، ۲۳۲ تن از نوار غزه و ۱۷۰ نفر از اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بازداشت شده‌اند. در میان بازداشت شدگان ۲۱۷۹ کودک زیر ۱۸ سال و ۲۲۵ زن نیز وجود دارند؛ سه ماه آخر ۲۰۱۵ (سه ماه انتفاضه سوم) بالاترین میزان بازداشت‌ها را داشته و در این مدت ۳۲۸۵ فلسطینی بازداشت شده‌اند.

غرقِ آب کردن مرزهای نوار غزه توسط مصر

ارتش مصر در سپتامبر امسال از کار گذاشتن یک لوله با قطر ۲۰ اینچ درمرز با نوار غزه به منظور تخریب تونل‌های مقاومت خبر داد و این اقدام را اجرایی کرد.

«سامی ابوزهری» سخنگوی حماس در تماس رسمی با قاهره به این موضوع اعتراض کرد و گفت غرق آب کردن نوار مرزی مصر با غزه خطری بزرگ برای آب‌های زیرزمینی است و بسیاری از منازل فلسطینی را تهدید می‌کند.

از مجموع ۳۶۵ روز سال، گذرگاه غزه تنها ۲۱ روز باز شد

کمیته گذرگاه‌ها و مرزها در نوار غزه اعلام کرد مصری‌ها در سال ۲۰۱۵، تنها ۲۱ روز گذرگاه رفح را بازکردند.

این گذرگاه تنها راه ارتباطی نوار غزه با جهان خارج محسوب می‌شود اما با کارشکنی‌های مصری‌ها، بسیاری از فلسطینی‌ها نمی‌توانند به کارهای ضروری خود در خارج برسند.

سفر مشعل به عربستان

«خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس در جولای ۲۰۱۵ به عربستان سعودی سفر و با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه این کشور دیدار کرد.‌

روزنامه« رأی‌ الیوم»  چاپ لندن در سرمقاله امروز شنبه به این موضوع پرداخت و نوشت: عربستان تغییر کرده و جنبش حماس نیز تغییر کرده است در همین چارچوب می‌توان به سفر مشعل به عربستان و شکست حالتی از قطعی روابط  دوجانبه میان آنها (حدود سه سال) اشاره کرد (جزئیات بیشتر).

«صلاح البردویل» یکی از اعضای ارشد جنبش حماس در سخنانی پیرامون سفر یک هیأت از حماس به عربستان اعلام کرد این سفر بر روابط حماس با ایران تاثیری نخواهد گذاشت. وی افزود: حماس جنبشی فلسطینی است و همه آنچه که می‌خواهد این است که حمایت عربی و اسلامی برای حمایت از مسأله فلسطین را بدون قید و شرط جلب کند و آن را یک وظیفه مقدس می‌داند (جزئیات بیشتر).

«آزادی» به غزه نرسید/ «ماریان» در بازداشت اسرائیل

در نوامبر ۲۰۱۵، اولین کشتی از «ناوگان آزادی ۳» که با هدف کمک‌رسانی و شکست محاصره غزه  از سوئد راهی این منطقه شد، در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سواحل غزه مورد یورش نیروی دریایی رژیم صهیونیستی قرار گرفت و به بندر «اسدود» منتقل شد.نیروهای دریایی رژیم صهیونیستی در ابتدا از همبستگان با نوار غزه بر روی این کشتی خواستند به دستورات آنها گوش دهند اما پس از سرباز زدن این فعالان، کماندوهای دریایی با حمله به کشتی به روی عرشه آن رفتند و کنترل آن را به دست گرفتند.

سه کشتی دیگر از این ناوگان به نام‌های « جولیانو۲»، «ویتوریا» و «ریچارد» نیز به سوئد بازگردانده شدند (جزئیات بیشتر) .

پرچم فلسطین برای اولین بار در مقابل مقر سازمان ملل برافراشته شد

پرچم فلسطین برای اولین بار در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک در ۳۰ سبتامبر با حضور برخی از شخصیت‌های بین المللی از جمله بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان و تمام سلام نخست وزیر لبنان برافراشته شد.

چندی پیش تشکیلات خودگردان فلسطین پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به سازمان ملل ارائه کرده بود که از این سازمان می‌خواهد پرچم کشورهای ناظر غیرعضو از جمله فلسطین در مقر و دفاتر سازمان ملل پس از پرچم کشورهای عضو برافراشته شود.

مجمع عمومی سازمان ملل در دهم ماه سپتامبر با اکثریت آرا (۱۱۹ رأی) در مقابل ۹ رأی مخالف و ۴۴ رأی ممتنع طرح برافراشتن پرچم فلسطین را تصویب کرد.

یدیعوت آحارنوت:۲۰۱۵، سال بدی برای اسرائیل بود/با کوله‌بار مشکلات وارد سال ۲۰۱۶ می‌شویم

«سِوِر بلوتسکر» (Sever Blotskr) نویسنده اسرائیلی در مقاله‌ای که روزنامه «یدیعوت آحارونوت» آن را منتشر کرده، نوشت سال ۲۰۱۵ سال بدی برای اسرائیل از لحاظ روابط بین‌المللی و حتی اقتصاد بود.

وی در این مقاله اعلام کرد: اسرائیل در حالی وارد سال ۲۰۱۶ می‌شود که بر پشت خود کشکولی از مشکلات اساسی را به دوش می‌کشد، این کشکول بسیار سنگین و مشکلات داخل آن بسیار عمیق است (جزئیات بیشتر).

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: