تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ - ۱۱:۲۳ کد مطلب 85564

آیت‌ الله میرباقری در همایش بزرگداشت حماسه ۹ دی در کرج:

هیچ دولتی حق تحقیر ملت را ندارد،مذاکره نباید بستر تحقیر ملت شود

آیت‌ الله سید محمدمهدی میرباقری در همایش بزرگداشت حماسه ۹ دی که شامگاه پنجشنبه با هدف رمزگشایی از پروژه نفوذ و با حضور نماینده ولی فقیه در استان البرز در مسجد امام حسن مجتبی (ع) کرج برگزار شد، اظهار داشت: یکی از خطرات بزرگ و مهمی که جبهه حق را تهدید می‌کند و چنین موضوعی […]

آیت‌ الله سید محمدمهدی میرباقری در همایش بزرگداشت حماسه ۹ دی که شامگاه پنجشنبه با هدف رمزگشایی از پروژه نفوذ و با حضور نماینده ولی فقیه در استان البرز در مسجد امام حسن مجتبی (ع) کرج برگزار شد، اظهار داشت: یکی از خطرات بزرگ و مهمی که جبهه حق را تهدید می‌کند و چنین موضوعی به زمان خاصی هم اختصاص ندارد، نفوذ در جبهه مومنین است.

وی افزود: دشمن درصدد است با نفوذ در جبهه مومنین کار خود را از طریق آنان به سرانجام برساند.

آیت‌الله میرباقری با بیان اینکه جریان نفاق نیز از این مهم منشاء می‌گیرد؛ به‌گونه‌ای که دشمن کار خود را در لباس و پوشش خودی انجام می‌دهد، تصریح کرد: این نفوذ در طول تاریخ شکل‌های پیچیده‌ای به خود گرفته و در دوران اخیر تمدن غربی یکی از پیچیده‌ ترین حجاب‌ های حقیقت است که شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نفوذ یکی از منافقانه‌ترین نمودهای شیطان محسوب می‌شود، متذکر شد: در دوران اخیر نفوذ اشکال مختلفی را به خود گرفته و باید این اَشکال‌ پیچیده را شناخت تا در راستای مقابله با آن برآئیم.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه در شکل تازه نفوذ بر این مهم تاکید دارند که در اراده نیروهای جبهه مقابل نفوذ کرده و تمایلات انسانی را تغییر دهند تا پیروزی را از آن خود کنند، گفت: در این مهم جامعه بر مدار گرایشات دشمن می‌چرخد و دشمن می‌تواند زیباشناسی‌های ما را تغییر دهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر دشمن بتواند فکر، دانش، عقلانیت جامعه‌ای را تسخیر کند این جامعه با عینک آن‌ها جهان را ببیند و بیاندیشد، به طور قطع می توان گفت سرباز دشمن شده‌ایم، اظهار داشت: در این راستا دشمن نیازی به حمله نظامی نمی‌بیند چرا که از طریق جنگ نرم به اهداف خود دست می‌یابد.

آیت‌الله میرباقری با اشاره به اینکه این شکل از نفوذ در دو سده اخیر در هجوم تمدن غرب به دنیای اسلام بازسازی شده و به مدل‌های پیچیده‌ای تبدیل شده است؛ افزود: غرب در طول چند قرن گذشته یک تمدن ایجاد کرده که این تمدن یک ایدئولوژی و گرایشاتی دارد.

وی با بیان اینکه ایده‌های اساسی این تمدن اصالت دادن انسان در مقابل خداست؛ به‌گونه‌ای که حق را بر مدار انسان و آدمی تعریف می‌کند و در این بین حرفی از خدا زده نمی‌شود؛ تصریح کرد: انسان‌گرایی در این امر به‌معنای کرامت انسان نیست بلکه درصدد هستند بگویند انسان اصل است و خدا در این بین نقشی ندارد در حالی که انبیاء الهی آمدند تا بگویند از طریق وحی باید راه سعادت را بشناسید.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به اینکه زمانی که اروپا به نقطه اوج خود رسید نماد این تمدن را در آمریکا بازسازی کردند، خاطرنشان کرد: نفوذ را از مسیر تحقیر ملت‌ها در مقابل این تمدن ایجاد کردند و تحقیر، ایجاد فریفتگی و منحل کردن یک ملت از جمله اهداف این نفوذ بوده است.

وی تحقیر را رو به رو شدن با مظاهر پیچیده تمدن، نظم شدید و تکنولوژی ایجاد شده از سوی غربی‌ها تعریف کرد و افزود: دانشگاه‌هایی در جهان برای مسئله نفوذ درست کردند تا عده‌ای از نخبگان و شخصیت‌های بزرگ اسلام در کنار آموزش‌های رسمی با روح تمدن غرب آشنا شوند و بعد از بازگشت به کشور خود در مقابل  تمدن غرب احساس حقارت کنند و کشور خود را به جایی برسانند که تا مثل غربی‌ها بیاندشیند.

آیت‌الله میرباقری با اشاره به اینکه وقتی انسان تحقیر شد این بدترین اقدام برای بشر به شمار می‌آید، اظهار داشت: هیچ دولتی حق ندارد ملت و امت را در مقابل دستاورد دشمن تحقیر کند؛ چرا که این گناه بزرگی به شمار می‌آید از این رو باید اعتماد به نفس مردم و جوامع را افزایش داد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه حق نداریم ملت را در مقابل تمدن غرب تحقیر کنیم، یادآور شد: با وجود تمام اختلاف نظرهای موجود به هیچ عنوان نباید ملت را تحقیر کنیم، این تحقیر تا جایی پیش رفته که همه سنت‌ها و فرهنگ تاریخی خود را کوچک شمرده‌اند.

وی با بیان اینکه در بحث آغاز غرب زدگی برخی گفتند که باید نسل جوانان ایران را از نو و با شکوه غربی بسازیم و بر مسند قرار دهیم، تصریح کرد: در این بین گاهی به سراغ مذاهب رفتند و مذاهب دین را تحقیر کردند، در این بین اصل دینداری را نیز تحقیر کردند.

آیت‌الله میرباقری با اشاره به اینکه  در دوره رضا شاه به زور حجاب را از سر زنان ایرانی برداشتند در حالی که این مهم در دوره محمدرضا نشانه تمدن بود زیرا حجاب و پوشش اسلامی را در بین اذهان عمومی مردم نشانه عقب‌افتادگی مطرح کردند، گفت: از طریق تحقیر یک ملت در مقابل تمدن غرب کاری می‌کنند که عریان‌گرایی جزء افتخارات مردم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ملتی که تحقیر شود به‌طور قطع هویت اصلی خود را از دست می‌دهد، افزود: در این بخش ارزش های خداپرستی، ایمان و عقاید افراد به آرامی مورد تحقیر واقع می‌شود که با تحقق این امر فریفته این تمدن می‌شویم که این مهم جنگ و نفوذ نرم دشمن را به همراه دارد.

آیت‌الله میرباقری با تاکید بر اینکه دشمن درصدد است ایران به عنوان قطب توسعه منطقه‌ای و در اختیار این تمدن قرار گیرد، متذکر شد: از نظر آنها اسلام، اخلاق اسلامی و دین برای دوران گذشته بشر است؛ دشمن در پایان سال ۳۸ به این نتیجه رسید که در ایران موانعی برای رسیدن به اهداف وجود دارد که توسعه غربی را نمی‌پذیرد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم بیان کرد: دشمن پیچیده‌ترین راه نفوذ و مدرن ترین نمونه استعمار را در دست گرفته است؛ آنها در نظر داشتند با صادرات علم مدرن و غربی ساختار اجتماعی کشور را به کشوری تحت فرمان فرهنگ خودشان تبدیل کنند اما خوشبختانه به سد عظیم اسلام ناب محمدی(ص) در این راه برخورد کردند.

آیت‌الله میرباقری با اشاره به اینکه در سال ۴۱ انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد، خاطرنشان کرد: یک حرکت معنوی در آن زمان به رهبری روحانیت و امام خمینی(ره) شکل می‌گیرد که نه تنها وضعیت را در ایران تغییر می‌دهد بلکه به یک سلسه جهانی مبدل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۵۸ با اشغال لانه جاسوسی آمریکا یک حرکت عظیم جهانی در کشور و دنیا شکل می‌گیرد، اظهار داشت: این اقدام و آزادی جاسوسان امریکایی بعد از گذشت یک‌سال ابهت آمریکا را در جهان شکست و امام خمینی تمدن غرب را تحقیر کرد.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی نشان داد ملت ما از امریکا هراسی ندارد و در مقابل تمدن غربی احساس حقارت نمی‌کند و به جامعه هویت و اصالت بخشید، افزود: انقلاب اسلامی غرب را تحقیر کرد، نتیجه تحقیر فرهنگی غرب فروپاشی شوروی را به همراه داشت.

 آیت الله میرباقری با بیان اینکه امام خمینی در مقابل ابرقدرتی که سایه آن جهان را می ترساند ایستاد و فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، یادآور شد: دشمن مدل تحقیر را بازتولید کرد؛ در دنیای اسلام، دو قرائت “اسلام سلفی” و “اسلام سازشکار” را پیگیری کردند که قرائت اسلام سلفی به پیشوایی عربستان و قرائت اسلام سازشکار که الگوی توسعه غربی را قبول دارد، مدنظر آنهاست.

وی با اشاره به اینکه قرائت اسلام سلفی در قالب القاعده، طالبان و داعش شکل گرفته شد، اظهار داشت: این اسلام را برای تحقیر و منحل کردن اسلام تشکیل دادند و ترکیه، اسلامی که الگوی توسعه غربی را پذیرفت، اجرایی کرد و برخی در زمان اصلاحات در کشور اینگونه می‌گفتند که مدل ما ترکیه است.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم خاطرنشان کرد: امام خمینی اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی را مطرح کرد؛ در واقع این دو قرائت از اسلام” سلفی و سازش پذیر”، اسلام آمریکایی است.

آیت‌الله میرباقری با تاکید بر اینکه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید پیشرفت و سبک زندگی را خودمان از اسلام بگیریم و از غرب الگوبرداری نکنیم، گفت: این دو قرائت از اسلام پایگاه نفوذ و عامل منحل شدن اسلام است؛ آمریکا توان و قدرت رویارویی با قدرت ایران را ندارد.

وی با اشاره به اینکه دشمن می‌گوید ما کدخدا باشیم و شما زیر کدخدایی ما بمانید، افزود: مذاکره مسیر تحقیر است؛ من مخالف مذاکره نیستم اما نباید تحقیر شویم. دوران تمدن اروپا تمام شده است؛ تمدن غرب دوران پایانی خود را می‌گذراند و نباید به این رسیمان پوسیده متوسل شد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه مگر اینها تا جایی که بتوانند به ما ضربه نمی‌زنند که باید از این اتفاقات درس عبرتی گرفت، گفت: سیاست‌مداران جهان اخلاق‌مدار نیستند و برای رسیدن به قدرت دست به هر اقدامی می‌زنند.

وی با تاکید بر اینکه مذاکره به شرط درک صحیح از موازنه قدرت خوب است و ما یک طرف قدرت در جهان هستیم و دشمن ما کدخدا در جهان نیست، بیان کرد: اگر او کدخداست، ما کدخداتریم. ما رهبر تمدن نوظهور هستیم اما آنها رهبر تمدن رو به افول و فروپاشی هستند؛ بنابراین نسخه تحقیر را نباید بپذیریم.

این روحانی اندیشمند با اشاره به اینکه شعار اعتدال شعار خوبی است و کسی با این مهم مخالف نیست اما اگر معنای آن قرائت سازشکارانه اسلام است باید بگویم با این نوع اعتدال مشکل داریم، افزود: نباید اعتدال را به‌‌گونه‌ای تعریف کرد که در پازل دشمن بازی کنیم.

آیت‌الله میرباقری بیان کرد: متاسفانه گاهی تفاسیری که اصلاحات و برخی مدعیان اصولگرایی مطرح می‌کنند به این مهم ختم می‌شود؛ معتدلین افرادی انقلابی و عاقل هستند که تحقیر غرب را به هیچ عنوان نمی پذیرند، مبارزه می‌کنند و در این امر اسیر نقشه دشمن نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه اعتدال به معنای کافی بودن انقلابی‌گری به هیچ عنوان مورد قبول نیست، یادآور شد: جریان‌های غرب زده که همه چیز را در غرب می‌بینند ملت را هیچ نمی‌دانند و درصدد هستند الگوی توسعه غربی را بیاورند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در پایان خاطرنشان کرد: این موارد از جمله عوامل نفوذ و پل نفوذ دشمن است و به‌طور قطع نگرش امام‌خمینی (ره) برای مردم و جامعه ما نجات‌بخش است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: