تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ - ۱۴:۳۲ کد مطلب 85996

تشکل های دانشجویی رانتی

با مرور حوادث تلخ در دانشگاه های سراسر کشور پس از دوم خرداد۷۶، همواره با مجموعه مواجه می شویم که در عین تندروی و قانون شکنی، با وجود مقابله صریح با انقلاب و ساختارشکنی های متعدد، همچنان به مسیر گذشته خود ادامه داده بی آنکه مانعی در برابر حرکات و رفتار غیر قانونی اش از سوی مسئولین دولتی ایجاد شود.

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران ، انجمن دانشگاه تهران بزرگترین به ظاهر تشکل رانتی کشور است که چه با وجود فعالیت علنی در فتنه ی سالهای ۷۸ و ۸۸ و مقابله صریح با نظام اسلامی، و چه با وجود مشکلات فراوان در اساسنامه اش، که حتی در سال۸۰ به دستور سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور و ریاست شورایعالی انقلاب فرهنگی وقت کشور، ملزم به اصلاح آن شد، بدلیل برخورداری از رانت و حمایت های همه جانبه سیاسیون اصلاح طلب، همچنین حمایت های کامل دولت اصلاحات و امروز نیز حمایت وزارت علوم دولت یازدهم، همچنان به ساختارشکنی های گذشته خود ادامه می دهد.

انجمن رانتی

انجمن رانتی

حضور فعال انجمن تهران در اغتشاشات سال۸۸

شاید اگر تشکل دیگری جز انجمن تهران بود، هیچگاه نمی توانست در رقم زدن حوادثی مانند قائله ۱۸تیر ۷۸، و حوادث سال۸۸ تا این اندازه حضور داشته باشد، اما پس از خوابیده شدن آتش این فتنه ها، کوچکترین برخوردی هم با آن صورت نگیرد، چه اینکه تشکل های برانداز دیگری مانند انجمن های دانشگاه شریف و علامه طباطبایی نیز بودند که در حوادث سال۸۸ نقش داشتند و با جرایمی نظیر تعلیق انجمن یا بسته شدن کامل دفاترشان مواجه شدند.

انجمن رانتی

شاید بتوان ریشه این مصونیت از برخوردهای قانونی و برخورداری از رانت را در ارتباطات و بده بستان های وسیع این انجمن جست و جو کرد. این ارتباطات وسیع انجمن تهران با اصلاح طلبان و پیشبردن اهداف آنان در مقاطع زمانی حساس، همچون انتخابات، موجب گشته است تا این به ظاهر تشکل دانشجویی، بعنوان اصلی ترین شاخه دانشجویی اصلاح طلبان در دانشگاه ها تبدیل گردد و اصلاح طلبان نیز هرگاه فرصت پیدا کردند، برای این مجموعه رانت های فراوانی در مقابل سایر تشکل های دانشجویی قائل شدند.

انجمن رانتی

دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن تهران با هاشمی رفسنجانی

انجمن رانتی

دیدار اعضای انجمن تهران با سیدمحمد خاتمی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

حضور طیف وسیعی از اصلاح طلبان در افطاری انجمن تهران

با روی کار آمدن دولت یازدهم و تبدیل شدن وزارت علوم  به سهمیه اصلاح طلبان، شاهد قائل شدن رانت های عجیب و غریبی از سوی معاونت فرهنگی وزارت علوم به نفع انجمن تهران بوده و هستیم که تنها به بخشی از آن ها مختصری اشاره میکنیم:

۱- حضور انجمن تهران در جلسات اتحادیه های دانشجویی با وزیر علوم یا معاون فرهنگی وزیر علوم، که همواره با انتقادهای شدید اتحادیه های دانشجویی نیز همراه بوده است.

۲- تلاش بی وقفه مسئولان معاونت فرهنگی  برای دو قطبی کردن فضای دانشگاه ها خصوصا دانشگاه تهران، و تقلیل دادن گفتمان تشکل های دانشجویی و دسته بندی تفکرات این مجموعه ها ذیل دو تفکر اصولگرایی و اصلاح طلبی، تا از این رهگذر انجمن تهران را تنها انجمن اصلاح طلب معرفی کرده و کمک های فراوان مالی و امکاناتی خود از آن را موجه جلوه دهد.

۳-    حضور گسترده اعضای انجمن تهران در مناصب معاونت فرهنگی وزارت علوم. این مسئولیت ها گاهی حتی با دور زدن حراست وزارت علوم همراه بوده است، چرا که بدلیل حضور فعالانه این افراد در فتنه سال۸۸، در صورت گرفتن استعلام از حراست برای استخدام آن ها، نتیجه این استعلام منفی می شد. در این رابطه، غیر از حضور شخص معاون فرهنگی و مدیرکل فرهنگی سابق این وزارتخانه میرزایی که از اعضای سابق انجمن تهران بوده اند، چهره های دیگری ار انجمن تهران نیز جذب وزارت علوم شده اند نظیر: مهدی حسین زاده رئیس اداره فعالیت های اجتماعی که بورسیه دولت دهم است و هیئت علمی اخراجی دانشگاه کاشان است.

اسماعیل باقرپور (دبیر سیاسی انجمن تهران در سال ۸۹) رئیس اداره انجمن های علمی

انجمن رانتی

سپیده اکبر پوران (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو انجمن اسلامی دانشگاه تهران که در سال ۸۸ جزو فتنه گران فعال بود که در چند ماه گذشته وارد وزارت علوم شده است. وی دانشجوی سیدضیا هاشمی است) کارشناس دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم.

انجمن رانتی

انجمن رانتی

محسن جعفری ( دبیر سابق انجمن تهران) عضو گروه مشاوران  معاونت فرهنگی وزارت علوم

انجمن رانتی

آرمان ذاکری (دانشجوی سیدضیا هاشمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران) عضو گروه مشاوران معاونت فرهنگی.

انجمن رانتی

مهدی نجفی خواه (وی از نزدیکان حسین میرزایی و  سیدضیا هاشمی است و در اکثر برنامه ها و جلسات داخلی محرمانه حضور دارد) عضو گروه مشاوران معاونت فرهنگی وزارت علوم.

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

حضور مهدی نجفی خواه در تجمع به بهانه توافق هسته ای و سردادن شعار “خاتمی زنده باد، موسوی پاینده باد”

شنیده ها در روزهای اخیر حاکیست که محی الدین فاضلیان (دبیر سابق انجمن تهران و از فعالان فتنه ۸۸ که در این سال، در دیدار ماه رمضان دانشجویان با رهبری معظم انقلاب، سخنان تندی را به نمایندگی از این تشکل در حضور رهبر معظم انقلاب مطرح کرد) نیز با پیوستن به هم قطاران قدیمی خود، به جمع گروه مشاوران معاونت فرهنگی وزارت علوم پیوسته و در جلسات خصوصی اتحادیه های دانشجویی با وزیر علوم و معاون فرهنگی وزیر نیز حضور یافته، و در آینده مسئولیت بزرگتری در این معاونت به وی بسپارد.

دیدار محی الدین فاضلیان با سید محمد خاتمی

انجمن رانتی

پست فیس بوک آرمان ذاکری در حمایت از سخنان ساختارشکنانه فاضلیان در حضور رهبر معظم انقلاب

۴-    ممانعت از حضور و سخنرانی نمایندگان ۴تشکل رسمی دانشگاه تهران در حضور رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی ۹۲- ۹۳ (از صحبت کردن نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جامعه اسلامی ممانعت بعمل آمد) و اختصاص دادن چند برابری کارت ورود نمایندگان انجمن تهران به این دیدار در مقایسه با تمامی تشکل های غیر اصلاح طلب دانشگاه تهران.(بسیج و انجمن اسلامی دانشجویان مستق و جامعه اسلامی مجموعا حدود ۲۰کارت دریافت کردند اما انجمن تهران به تنهایی حدود ۵۰کارت دریافت کرد.)

۵-    تلاش برای حضور نماینده انجمن تهران بعنوان یکی از سخنرانان ثابت دیدار ماه مبارک رمضان دانشجویان با مقام معظم رهبری.

۶-    دخالت مسئولین معاونت فرهنگی در روند برگزاری برنامه ۱۶آذر دانشگاه تهران به نفع انجمن تهران و تغییر روند مرسوم در دانشگاه تهران برای اختصاص تالارهای اصلی دانشگاه بمنظور برگزاری بزرگداشت ۱۶آذر از قرعه کشی بین ۴تشکل رسمی دانشگاه تهران، به یک فرآیند دیکتاتورمآبانه و حذف دو تشکل انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جامعه اسلامی از این فرآیند قرعه کشی.

انجمن رانتی

حضور سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم در افطاری انجمن تهران که نشان از عمق ارتباط وی با این تشکل دارد

۷-    عدم برخورد با انجمن تهران که به صورت تشکیلاتی به برنامه بزرگداشت ۹دی بسیج دانشگاه تهران در سال۹۳ حمله ور شد و این برنامه را به تشنج کشید، اما باوجود شکایت رسمی بسیج دانشگاه تهران از این عمل، انجمن تهران نه با تعلیق از سوی دانشگاه و وزارت علوم مواجه شد و نه هیچ یک از برهم زنندگان آن برنامه به کمیته انضباطی فراخوانده شدند.

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

انجمن رانتی

۸-    تلاش مسئولین معاونت فرهنگی وزارت علوم برای رای آوری کامفیروزی که نماینده انجمن تهران بود در انتخابات کمیته ناظر بر نشریات سراسر کشور که به دلیل تخلفات گسترده وزارت علوم در روند برگزاری انتخابات، آن انتخابات با اعتراضات گسترده مدیران مسئول نشریات دانشجویی و تشکل های دانشجویی سراسر کشور مواجه شد.

انجمن رانتی

در این عکس کامفیروزی و آرمان ذاکری(عضو سابق انجمن تهران) را در کنار هم می بینید

انجمن رانتی

 

در این عکس کامفیروزی را کنار جعفری و حمدیه و باقرپور(دو دبیر سابق و دبیرسیاسی سابق انجمن تهران) مشاهده می کنید

۹-    معرفی آرمان ذاکری، عضو سابق انجمن تهران که سابقه زیادی در فعالیت های سیاسی دارد و شاگرد دکتر سیدضیا هاشمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران می باشد، و اخیرا نیز بدلیل سخنان و فعالیت های ساختارشکنانه اش مورد حمایت گسترده شبکه صدای آمریکا نیز قرار گرفته است، بعنوان نماینده انجمن های علمی سراسر کشور در برنامه بزرگداشت روز دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

این درحالیست که ذاکری سابقه مسئولیت در هیچ یک از انجمن های علمی سراسر کشور را نداشته و بدلیل مطالبات کاملا سیاسی و غیر علمی که در حضور دکتر روحانی مطرح کرد، مورد انتقادات وسیع دبیران انجمن های علمی سراسر کشور نیز واقع شد. با پیگیری های انجام شده مشخص شد که وی تنها بدلیل حمایت معاون فرهنگی، و خواست مدیریت در سایه وزارت علوم مبنی بر مطرح کردن مطالبات تند از رئیس جمهور که خواست اصلاح طلبان برانداز از دولت یازدهم بوده و تاکنون محقق نشده است، بعنوان نماینده انجمن های علمی معرفی شده است.

انجمن رانتی

انجمن رانتی

فیس بوک آرمان ذاکری

همه این مطالب تنها بخش کوچکی از رانت های ویژه ایست که انجمن تهران از آن ها بهره برده و باصطلاح به تافته ای جدابافته از سایر تشکل های دانشجویی، حتی تشکل های اصلاح طلب تبدیل شده است. البته باید توجه داشت که این مجموعه هم به خوبی توانسته است.

اما نکته قابل تامل، بی توجهی مسئولان معاونت فرهنگی وزارت علوم نسبت به هشدارهای صریح و قاطع رهبری معظم انقلاب است که فرمودند: “از عناصری که نامطمئن بودنِ خودشان را اثبات کردند، مطلقاً استفاده نکنید؛ مطلقاً استفاده نکنید. بعضی‌ها هستند که نشان دادند و ثابت کردند که عناصر نامطمئنّی‌اند. برای چه کسی نامطمئنند؟ … بی‌اعتمادی خودشان را برای نظام ثابت کردند، برای کشور ثابت کردند، برای جمهوری اسلامی ثابت کردند؛ هم برای اسلامیّتش، هم برای جمهوریّتش. همین‌هایی که سال ۸۸ آن بازی را راه انداختند، خب اینها با جمهوریّت نظام جمهوری اسلامی مخالفت کردند، بدون هیچ منطقی، بدون هیچ حرف قابل قبول و پسندیده‌ی در مقابل آدم های با انصاف. اینها نامطمئنند؛ من استفاده‌ی از اینها را مطلقاً توصیه نمی کنم، به‌هیچ‌وجه؛ نه به شماها و نه به هیچ دانشجویی و نه به هیچ دانشگاهی توصیه نمی کنم.”

به همین دلیل خبرنامه دانشجویان ایران برخود لازم می داند در آینده ابعاد جدیدی از برنامه های این معاونت وزارت علوم را برای خوانندگان خود افشا کند.

  1. مهران :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    لطفا ذکر کنید که این مهدی نجفی خواه با اون مهدی نجفی خواه استاد دانشگاه علم صنعت فرق داره.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: