تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ - ۰۹:۰۰ کد مطلب 86054

قائم مقام وزير سابق نيرو در گفتگو با ميدان 72؛

مشکل آلودگی هوا ریشه در برخی از سیاست های غلط دوران سازندگی دارد

کسانی که در دهه هفتاد با انجام برخی کارهای به ظاهر مثبت ، تلاش می کردند لقب سردار سازندگی و امیرکبیر را به خود نسبت دهند، امروز باید شجاعت در پذیرش مسئولیت اشتباهات خود و عذرخواهی از مردم را نشان دهند تا نسل های آینده دستکم از این خصلت آنان به نیکی یاد کند.

دکتر علی ذبیحی، قائم مقام وزیر اسبق نیرو در گفت و گو با خبرنگار میدان ۷۲ در خصوص آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور گفت: علل بوجود آمدن آلودگی هوا و چگونگی کاهش آن در تعدادی از شهرهای بزرگ کشور یک بحث علمی است و اینگونه مباحث را نمی توان به صورت سطحی و با جار و جنجال در روزنامه ها و یا برگزاری جلساتی که فقط منجر به توصیه نامه شود، حل و فصل نمود.

وی افزود: تنها نتیجه حاصل از برخورد سیاسی و رسانه ای با مباحث فنی و علمی ، پرداختن به مسائل حاشیه ای و به فراموشی سپردن اصل موضوع است و به طور معمول در این شیوه از رفتارها ، مطالب غیر واقعی و غیر تخصصی کسانی مورد توجه قرار می گیرد که از ظرفیت سیاسی و رسانه ای گسترده تری برخوردار باشند که درجای خود نوعی ظلم به مردم و جامعه است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: بحث داغ آلودگی هوا هر ساله در ماههای سرد سال در محافل مختلف تکرار می شود بدون آنکه ثمری داشته باشد. البته شاید بعضیها از تکرار اینگونه بحث های منفی که می تواند تمام کارکردهای مثبت بعد از انقلاب را کمرنگ نماید خوشحال باشندع

وی افزود: خود سانسوری و کتمان حقایق از مردم، حلال هیچ مشکلی نیست. با نگفتن و یا بدتر از آن، گناه مشکلات را به گردن دیگران انداختن، مرتکب اشتباه بزرگتری می شویم. اگر دلمان برای مردم و انسانهای بیگناهی که امروز قربانی سیاستهای غلط دهه هفتاد شده اند می سوزد، باید شجاعانه اشتباهات گذشته را با مردم در میان بگذاریم و به فکر سالهای بعد و آیندگان باشیم. با فرافکنی و تشکیل جلسات تکراری و یا توصیه های اخلاقی و … این مسئله به این مهمی حل نخواهد شد و سال بعد هم باید گفت دریغ از پارسال.

وی از ملاحظه کاری در رویکردهای صدا و سیما ابراز تاسف کرد و گفت: متاسفانه صدا و سیما هم بدلیل ملاحظات سیاسی، فقط امروز را مشاهده می کند و به جای ورود عالمانه در جهت حمایت از مردم، خود را در بند ملاحظات این و آن گرفتار کرده است که نتیجه آن بی اعتمادی مردم در دراز مدت نسبت به صدا و سیما خواهد بود.

استاد مدیریت و برنامه ریزی انرژی خاطرنشان کرد: ریشه اصلی آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور یکسان نمی باشد. لذا نسخه واحدی هم نمی شود برای برطرف کردن آن پیچید. برخی پروژه های صنعتی و پر مصرف انرژی مثل ذوب آهن و فولاد در اصفهان و آلومینیوم سازی اراک مربوط به قبل از انقلاب است که متاسفانه جایابی مناسب از لحاظ حفظ محیط زیست برای دراز مدت صورت نگرفته و سالهاست که مردم ما دارند خسارت ناشی از این صنعتی شدن بی حاصل را می پردازند.

دکتر علی ذبیحی افزود: در سالهای بعد از انقلاب هم کسانی که قدرت بیشتر در تصمیم سازی ها و مدیریت اجرایی کشور را داشتند، بدون توجه به بحث های علمی و شاید هم تحت تاثیرعناصر نفوذی و تکنوکراتهای خودفروخته، تصمیماتی را برای توسعه کشور گرفتند که امروز یکی از نتایج آن همین آلودگی هوا است که با هیچ قیمتی قابل جبران نمی باشد.

علی ذبیحی

وی تراکم بیش از حد شهری و موقعیت جغرافیایی شهر تهران را عمده ترین منبع آلودگی هوا در پایتخت دانست و گفت: تهران ظرفیت این حد از توسعه شهری را نداشته و طبیعی است که در فصل وارونگی هوا در ماههای سرد سال غلظت آلاینده های ناشی از سوخت گرمایشی گاز در منازل و تردد این حجم از خودروها، برای پایتخت مصیبت زا می شود. تقریبا تمام زمین های منابع طبیعی و باغات اطراف تهران از جمله شهریار که معروف به ریه تنفسی تهران سه میلیونی بود، تبدیل به برجهای بلند و متراکم شده و امروز تهران به یک شهر نه میلیونی مبدل گشته که تا ارتفاع هزار هشتصد متری پیش رفته و خبری از باغ و باغات اطراف نیست.

به گفته این استاد دانشگاه، شهر تهران با نیم میلیون خانه و کمتر از یک میلیون اتومبیل، در دهه هفتاد به شهری با یک و نیم میلیون خانه و سه میلیون خودرو تبدیل شد و علیرغم هزینه سنگین ساخت و سازها که به دوش مردم افتاد تا اتوبانها، پلها و تونلها ساخته شود، معلوم شد که وعده زندگی راحت به مردم تهران، سرابی بیش نبوده است.

ذبیحی افزود: باید بررسی شود که این جمعیت و تراکم انفجاری شهری در تهران چه زمانی و با کدام سیاستهای توسعه ای اتفاق افتاد؟ بعد از خاتمه جنگ تحمیلی و با شروع برنامه های دولت سازندگی، توسعه کشور و شهر تهران اجرایی شد. در آن زمان بحث انتقال پایتخت مطرح شد، ولی آقای کرباسچی شهردار وقت تهران وعده داد که ظرف چند سال تهران را بگونه ای متحول می کنیم که بهترین شهر دنیا باشد. اما در عمل چیز دیگری اتفاق افتاد، کسانی که تهران زیبا را به این روز انداختند، از توسعه فقط ساخت و ساز بدون توجه به حیف و میل بیت المال، ارزشها، فرهنگ و محیط زیست و… را مدنظر داشتند.

دکتر ذبیحی بی توجهی دولت هاشمی به هشدار متخصصین در زمینه عواقب آلایندگی هوا بر اثر سوخت گاز در تامین گرمایش خانه ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: آنها نه تنها زمین های منابع طبیعی و باغات اطراف تهران را از بین بردند، بلکه آسمان تهران را در مسابقه تراکم فروشی به حراج گذاشتند. با فعال شدن شرکتهای عمرانی در تهران، زمینه انتقال میلیونها نفر از شهرها و روستاهها به تهران، فراهم گردید و افراد شاخصی توانستند از رانت ها و بده بستانهای فراوان ساخت و ساز در تهران، میلیاردها تومان از بیت المال را به جیب بزنند و امروز صاحب شرکتهای بزرگ، بانک و بیمه خصوصی، حزبهای رنگی، سایت و رسانه و همچنین نفوذ در لایه هایی از صدا و سیما بشوند.

قائم مقام وزیر سابق نیرو، به نوع دیگری از سیاست ها و تصمیمات اشتباه توسعه ای در اراک اشاره کرد و گفت: ریشه اصلی آلودگی هوا در شهر اراک، به مجموعه کارخانه های پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه در منطقه حاصلخیز سربند مربوط می شود. بسیاری از مردم اراک به خاطر دارند که در دهه شصت وقتی صحبت از ساخت پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه در منطقه سربند مطرح بود، مرحوم حجت الاسلام میرجعفری نماینده شجاع و دلسوز اراک که امام جمعه موقت نیز بود، در خطبه های نماز جمعه فریاد برآورد که چرا منطقه آباد کشاورزی سربند را صنعتی می کنید و باعث آوارگی مردم می شوید، اگر به صنعت نیاز داریم، چرا در زمین های بایر ایجاد نمی کنید؟ متاسفانه تصمیم گیران کشور، این فریادها را نشنیده گرفتند.

وی افزود: سالهاست که مردم منطقه سربند و اراک هزینه های جبران ناپذیر اینگونه طرحهای اشتباه و مخالف محیط زیست را می پردازند. از یک طرف کشاورزی سربند با کم آبی و آلودگی هوا ازدست رفته و از طرف دیگر مردم شهر اراک سالهاست که خسارات جبران ناپذیر آلودگی هوا و محروم شدن از قطب گردشگری سربند را تحمل می کنند.

ذبیحی بر ضرورت چاره اندیشی برای مقابله با آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور تاکید کرد و گفت: طبیعی است که حل این مشکلات یک شبه اتفاق نمی افتد و نیاز به برنامه ریزی های مبتنی بر قانون در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با منابع مالی مشخص و همدلی ملی بین مسئولین و مردم دارد. اگر حب و بغض های سیاسی و حزبی بخواهد از این آشفته بازار برای خود کلاهی دست و پا نماید وضع بهتر از این نخواهد شد. مثال روشن آن اجرای قانون هدفمندی یارانه هاست که باوجود قانونی بودن و تاکید فراوان در برنامه های پنج ساله و تبدیل شدن به یک آرزو در زمان اجرا، چگونه عده ای در داخل وخارج برآشفتند و چه دروغها که نگفتند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: درست است که اجرای عدالت از اهداف اصلی این قانون بود، اما طرح هدفمندی یارانه ها، اهداف مهم دیگر هم داشت که یکی از آنها دادن اختیار مدیریت مصرف انرژی به خود مردم بود. آمارها نشان می دهد کشور ما تقریبا یک درصد جمعیت جهان را دارد ولی در مصرف انرژی دو د صد انرژی جهان را مصرف می کند. یعنی سالهاست که ایران نیمی از انرژی خود را بیهوده می سوزاند و مدیریت دولتی نتوانسته کاری بکند. معنی روشن تر این حرف آن است که ایران ثروتمند، فقیرانه و در میان دود و دم ناشی از گازهای گلخانه ای با مرگ دست و پنجه نرم می کند.

وی افزود: دانشگاهیان که آگاهی خوبی از معضلات اقتصادی، فرهنگی و علمی کشور دارند و در کلاسهای درس مدیریت و برنامه ریزی انرژی با دانشجویان بحث های مختلف را دنبال می کنند، انتظار نداشتند که دولت یازدهم با طرح هدفمندی یارانه یک برخورد محض سیاسی بکند و اهداف اصولی آن را از جمله سپردن مدیریت انرژی به خود مردم را نادیده بگیرد.آیا هدفمندی یارانه ها فقط کمک به مستمندان بود که امروز با وارونه کردن آن نه از هدفمندی اثری مانده و نه در زندگی فقرا اتفاق خاصی افتاده است؟ والبته تعداد فقرا افزایش یافته است.

قائم مقام وزیر سابق نیرو با تاکید بر ضرورت بیان حقایق به مردم گفت: مردم ولی نعمت ما هستند و باید بدانند که با این حزب های رنگی و شیوه های نخ نما شده اجرایی، امید به تحولی چشمگیر در وضعیت دریاچه ها و اصلاح محیط زیست و … غیر ممکن است. فقط باید منتظر ماند تا و دعا کرد که در باد و آب و هوا تغییراتی اتفاق بیفتد.

ذبیحی تاکید کرد: اگر بناست که کارهایی صورت پذیرد و مردم از این وضعیت آلودگی هوا در سالهای بعد نجات پیدا کنند باید چندین طرح را بطور همزمان و با مدیریت جهادی و به دور از تعصبات حزبی و جناحی در کشور به اجرا در آوریم. از قبل باید بدانیم که عده ای خاص با هر طرح جدیدی که انجامش هم کمی سخت باشد مخالفت می کنند و فورا به سمت پاک کردن صورت مسئله خواهند رفت.

استاد دانشگاه شهید بهشتی در ارتباط با کارهای قابل اجرا در کاهش آلودگی شهرهای بزرگ خاطر نشان کرد: در سه ماه سرد سال، مقدار قابل توجهی از ظرفیت نیروگاهی کشور که جوابگوی گرمایش خانه ها در شهرهای آلوده کشور می باشد بیکار و بلا استفاده می باشند. لذا می توان با تمهیدات برنامه ریزی شده، زمینه را برای زمستان سال آینده به گونه ای که مردم مشتاق استفاده از نیروی برق برای تامین گرمایش خانه ها باشند را فراهم آورد. با این کار از مصرف حجم گسترده گاز در شهرهای آلوده جلوگیری می شود و می توانیم بخشی از این گاز را برای تولید برق در نیروگاههایی که مازوت مصرف می کنند و موجب آلودگی مضاعف برخی از شهرها می گردد مثل نیروگاه اراک استفاده نماییم.

وی به فراهم بودن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در ادارات و منازل مردم اشاره کرد و گفت: می توان برنامه اجرای دور کاری کارکنانی که قابلیت انجام کار در منزل را دارند، برای فصل زمستان سال آینده مهیا نمود. با این کار، از تردد روزانه بیش از سیصد هزار خودرو در شهر تهران جلوگیری خواهد شد.

ذبیحی در خاتمه این گفت و گو افزود: برنامه تشویقی مناسب را می توان در مدت زمان مشخصی برای کسانی که تمایل به مهاجرت از شهرهای آلوده به شهرهای غیر آلوده و کم جمعیت را دارند فراهم ساخت . همچنین واقعی کردن قیمت انرژی به گونه ای که تغییر چندانی در قیمتهای رایج دیگر کالاها ایجاد نکند و مردم را به مصرف کمتر تشویق نماید، از دیگر اقدامات پیشنهادی است. در واقع برنامه ریزیها باید در جهتی باشد که انرژی، ارزش واقعی خود را در جامعه پیدا کند و مردم نسبت به مصرف درست و به جای آن، احساس مسئولیت کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: