تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ - ۱۲:۱۵ کد مطلب 86083

واردات غیر قانونی ۱۶ میلیون دلار برنج از آمریکا توسط دولت + واکنش دولت

براساس آمارهای رسمی از حجم تجارت خارجی کشور، فقط در آذرماه امسال از کشورهای تایلند، پاکستان، منطقه آزاد چابهار، هند، امارات، آمریکا، ترکمنستان و سایر کشورهای خارجی محصول برنج به کشور وارد شده است. سرجمع واردات این محصول فقط در آذرماه ۵۰۷ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۵۰۲ دلار بوده است.

به گزارش میدان ۷۲ ، براساس آمارهای رسمی از حجم تجارت خارجی کشور، فقط در آذرماه امسال از کشورهای تایلند، پاکستان، منطقه آزاد چابهار، هند، امارات، آمریکا، ترکمنستان و سایر کشورهای خارجی محصول برنج به کشور وارد شده است. سرجمع واردات این محصول فقط در آذرماه ۵۰۷ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۵۰۲ دلار بوده است.

مبدأ واردات ارزش دلاری
تایلند ۸۸۳۸۰۸
پاکستان ۱۰۹۱۲۶۱۷۹
منطقه آزاد چابهار ۱۵۶۳۱۴۸۹
منطقه آزاد چابهار (خرده‌ برنج) ۲۴۰۸۸۵
هند ۳۵۵۴۴۵۳۱۱
امارات ۶۷۱۴۷۲۷
آمریکا ۱۶۶۶۳۲۰۰
ترکمنستان ۱۸۸۹۹۰
سایر کشورهای خارجی ۲۸۱۲۹۱۳
جمع آمار برنج براساس گزارش گمرک

۵۰۷۷۰۷۵۰۲

واردات برنج از کشور آمریکا در حالی طی آذرماه امسال به کشور صورت گرفته که طبق نامه مقام معظم رهبری در الزامات اجرای توافق برجام، بر ممنوعیت واردات و استفاده از اقلام و مواد مصرفی کشور آمریکا، تأکید شده است، اما در حال حاضر بیش از ۲۹ میلیون تن برنج فقط از کشور آمریکا که مبدأ آن محرز شده وجود دارد و اینکه حجم واردات از این کشور بیشتر باشد نیز محتمل است.

پیش تر محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت هم در تاریخ ۹ آبانماه در نامه ای به معاونین و روسای سازمان های صنعت،معدن و تجارت استان ها بخشنامه ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از کشور آمریکا را ابلاغ کرد.

منبع : فارس

————————————————————————————————————

واکنش دولت :

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با مهر در واکنش به واردات ۱۶ میلیون دلار برنج از آمریکا در آذرماه، اظهارداشت:  خرید برنج از آمریکا مربوط به سوم تیرماه امسال است که با توجه به پروسه واردات، بارگیری و تخلیه در ایران حدود ۵ ماه طول کشیده تا به کشور وارد شود.

علی قنبری با بیان اینکه ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی مربوط به ۵ آبان‌ماه سال جاری است، گفت: خرید برنج‌های مذکور ۴ ماه قبل از اعلام این ممنوعیت، انجام گرفته و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: پس از اعلام ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی، حتی یک کیلوگرم برنج هم از آمریکا خریداری نشده است.

قنبری با بیان اینکه وظیفه ما هنگام خرید برنج این است که سبد کالای مصرفی را در نظر بگیریم، چراکه افراد مختلف تمایل به خرید انواع متفاوت برنج دارند، گفت: به عنوان مثال، یکی به دنبال خرید برنج تایلندی و دیگری به دنبال خرید نوع پاکستانی آن است، بر همین اساس ما بر حسب سبد کالا موظف هستیم برنج‌های مختلف را بخریم اما بعد از بخشنامه ممنوعیت واردات از آمریکا حتی یک کیلوگرم برنج هم از این کشور نخریدیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران تکلیف دارد که ۳۰۰ هزار تن برنج برای ذخایر استراتژیک وارد کند، اضافه کرد: ما تاکنون ۱۷۶ هزار تن از این میزان را از کشورهای مختلف خریداری کرده‌ایم که حدود ۹۰ هزارتن آن وارد شده، ضمن اینکه این خرید از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اروگوئه، ویتنام، تایلند، پاکستان و هند انجام گرفته است.

به گزارش مهر، براساس گزارش رسمی گمرک در آذرماه ۱۶ میلیون دلار برنج از آمریکا وارد شده است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: