تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۱۷ - ۰۸:۱۶ کد مطلب 86126

اختصاصی/ پاسخ خسرو معتضد به روزنامه ی آرمان؛

مسکن مهر چه کسی بخواهد و چه نخواهد کاری بزرگ و ماندگار است

نویسنده ای که بدون اطلاعات اجتماعی و تاریخی به اظهار نظر می پردازد فرجامی جز این ندارد که به گمراهه برسد. آیا این نویسنده که به من کهن مطبوعاتی خرده می گیرد توانایی آن را دارد فرضاً برای مالک آپارتمانی شدن، ابتدا ۱۴۰ میلیون آورده بیاورد، سپس ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرد و هر ماه دو میلیون تومان قسط وام و بهره آن را بپردازد؟ آیا حقوق بگیران آرمان چنین وضعیت معاش خیره کننده ای دارند؟

میدان ۷۲/ خسرو معتضد – روزنامه نگار و تاریخ دان: روزنامه ی آرمان بر مقالاتی که من بر لزوم تهیه مسکن ارزان برای میلیون ها بی خانمان می نویسم، هجو نامه ای نوشته و چون هیچ دلیل قاطعی در دست نویسنده ی حلقه به گوش آن نیست از قول مهندس نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی نوشته: « ما مسکن مهر را ساختیم. بیایید و شما آب آشامیدنی آن را تأمین کنید».

این روزنامه که هر روز ارباب و یاری دهنده ای طلب می کند و چندی پیش، خانواده ای اعلام کرد نوشته های این روزنامه نظرات و عقاید آن خانواده را بیان نمی کند؛ با استناد به گفته منطقی و معقول مهندس نیکزاد، نوشته ی مرا مورد حمله قرار داده که بفرمایید: این هم دلیل بطلان نظر استاد خسرو معتضد نازنین که از مسکن مهر دفاع می کند. ملاحظه می کنید که وزیر سابق راه و شهرسازی هم اعتراف می کند این شهرک ها فاقد آب آشامیدنی است «و بنابراین مسکن مهر کار مهمی نیست و اثر ماندگاری به شمار نمی رود.

کج فهمی و بی سوادی نویسنده آرمان از همین استناد سست و شل به یک گفته مستدل و منطقی آشکار می گردد.

وزیر راه و شهرسازی که در دوران تصدی او در دوران دولت های نهم و دهم، طرح های شهرک مهرسازی بسیاری آغاز شد حرف درست و حسابی می زند. او می گوید این شهرک ها را ما ساختیم، ممکن است بعضی از آن ها که در دست احداث هستند مشکل تأمین آب آشامیدنی داشته باشند. کسانی که ساختن شهرک های مهر و خانه دار شدن مردم با ۲۵ میلیون تومان وام بانکی و اقساط ۲۷۰ هزار تومانی را گناه کبیره می دانند بیایند و این یک نقص بزرگ را برطرف کنند.

نویسنده آرمان از این گفته ی وزیر سابق نتیجه می گیرد که گفته ی معتضد که مسکن مهر یک کار بزرگ و ماندگار است بیهوده است و اساساً مسکن مهر به درد نمی خورد.

چه بسا اگر اختیار دست این نویسنده از راه رسیده بود مانند آن توده ای صدر انقلاب که در روزنامه ای نوشت کلیه خانه ها و کوشک ها و آپارتمان های سراسر جاده شمال باید با بولدزر ویران شود، پیشنهاد می کرد شهرک های مسکن مهر ویران شوند و ساکنان آنان اخراج گردند! زهی بی شرمی و وقاحت!

جانبداری نویسنده از طرح های انسانی و عام المنفعه مسکن مهر نه به امروز مرتبط است و نه به گذشته های نزدیک. از دهه ۱۳۵۰ که کوخ نشینی و دور نشینی در اطراف کلان شهرها آغاز شد پیوسته از طریق مقالاتی که در جراید می نوشتم نگران وضعیت شهرک های خاکستری و سیاه پیرامون شهرها بودم. جوامع شهری پس از اصلاحات ارضی به سرعت مورد مهاجرت تدریجی روستاییانی قرار می گرفت که تغییر ساختار چند هزار ساله روستایی و تقسیم اراضی به قطعات بسیار کوچک پس از مرگ صاحب زمین و نبود امکانات کشاورزی، روستاییان به خصوص جوانان آنان را به حاشیه شهرها سوق می داد.

اطراف شهرنشینان که مشاغل معینی نداشتند به سرعت انبوه و بی شمار شدند. همین طور افزایش بهای باورنکردنی زمین، جماعت مردمان متوسط الحال را از صاحب خانه شدن محروم می داشت. مقایسه قیمت زمین و خانه در سال های دهه ۱۳۵۰ با سال های بعد حکایت از این محرومیت تلخ می کند.

اساس بنیاد مسکن چندی پس از به پیروزی رسیدن انقلاب نهاده شد. مسکن مهر در دوران هشت ساله به صورت جدی اجرا شد و ده ها شهرک که پایه آن ها در ادوار قبل نهاده شده بود به سرعت و با یک رشد قوی احداث گردید، بروید از ساکنان شهرک پردیس بپرسید آیا وضعیت کنونی را می پسندند یا مایلند به دوران اجاره نشینی بازگردند و اگر شهرک های مسکن در کار اسکان مردم بدون خانه ناموفق اند چرا رشد جمعیت در این شهرها روی به افزایش است و کارشناسان پیش بینی کرده اند جمعیت دارای مسکن فقط شهرک پردیس در شمال تهران به زودی از ۱۱۰ هزار تن کنونی به ۶۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

نویسنده آرمان اطلاعات ناچیزی از تهران دارد. در سال ۱۳۳۴ وسعت تهران بسیار ناچیز بود و از محدوده خیابان تخت جمشید (طالقانی) در شمال، شوش در جنوب، شهباز در شرق و سی متری در غرب نمی گذشت، پهناور شدن تهران به مرور ایام انجام شد و تمام شهرک هایی که در اطراف تهران ایجاد شد ابتدا فاقد وسایل سکونت اولیه و حتی آب و برق و جاده بود و حتی اتوبوس های شهری نیز به آن ها تردد نمی کردند.

نارمک، تهران نو، محله وثوق، تهران پارس، رستم آباد، شمیران نو، نیاوران، کوی نهم آبان/۱۳ آبان، کوی کن، اوین، درکه، همه تدریجاً ساخته شد و امکانات رفاهی در آن ها احداث شد. نویسنده ای که بدون اطلاعات اجتماعی و تاریخی به اظهار نظر می پردازد فرجامی جز این ندارد که به گمراهه برسد. آیا این نویسنده که به من کهن مطبوعاتی خرده می گیرد توانایی آن را دارد فرضاً برای مالک آپارتمانی شدن، ابتدا ۱۴۰ میلیون آورده بیاورد، سپس ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرد و هر ماه دو میلیون تومان قسط وام و بهره آن را بپردازد؟ آیا حقوق بگیران آرمان چنین وضعیت معاش خیره کننده ای دارند؟

حمایت من از مردم بدون خانه و آشیان بی دلیل نیست. مردمی که صاحب خانمان شوند و مضطر و پریشان نباشند، از زندگی خود رضایت داشته، اساس ملک و مملکت در پرتو رضایت و خشنودی آنان قوام خواهد گرفت، فتنه و بلا و بلوا پدید نخواهد آمد. آرامش روح و روان امیدوارشان خواهد کرد، افسوس که ما این نکته ساده را در نمی یابیم و دولت تدبیر و امید و توسعه برای رفاه حال کم بضاعتان و محرومان هیچ راه حل عاجلی نمی یابد.

مسکن مهر چه کسی بخواهد و نخواهد کاری بزرگ و ماندگار است. سفسطه های این مقام و آن مقام خفته در غرور پست و منصب ناپایدار و هزار دلیل و برهان سست و شل آوردن که چگونه می توان پول جمعی از مردم را صرف خانه ساختن برای دیگر مردمان کرد و هزار دلیل مثلاً اقتصادی و مالی، درخشندگی طرح انسانی و عام المنفعه مسکن مهر را زائل نمی کند.

وقتی فقر و محرومیت در جامعه دامنگیر شود، جامعه آماده ی انفجار می شود. جامعه هنگامی مترصد انفجار است که محرومان ناامیدانه دریابند جام عدل به انصاف نمی چرخد. عده ای آن قدر مرفه و متورم و غنی شده اند که در گستره آپارتمان های ۱۶ میلیارد تومانی نمی گنجند و میلیون ها مردم سقفی می جویند و چاردیواری ای که شب زیر آن و در پناه دیوارهایش بخسبند. کمال بی انصافی و بی مروتی است که با لاف زنی ها و گزاف گویی همین حداقل را از این مردم مظلوم قانع فداکار مضایقه کنیم و باد در گلو انداخته به سفسطه و دروغ متمسک شویم.

به نظر من مسکن مهر کاری بزرگ، الهی، عام المنفعه برای جلب رضایت و سپاسگزاری طبقات کم درآمد مردم از انقلاب و دولت جمهوری اسلامی بوده است. هر اندازه مردم راضی و خشنود باشند جامعه و کشور ایمن تر و با ثبات تر و مستحکم تر خواهد بود.

گر می فروش حاجت رندان روا کند ایزد گنه ببخشد و دفع بلا کند
ساقی به جام عدل بده باده تا گدا غیرت نیاورد که جهان پر بلا کند

و نیز

دلا بسوز که سوز تو کارها بکند نیاز نیم شبی دفع صد بلا بکند

 1. تبریزی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 21 Thumb down 3

  استاد نیاز نبود با آرمان ( عده ای باسواد که اصلا به خانواده حاج آقا خاطره وابسته نیستن) شما بحث کنید به من میگفتین با این بی سوادی جواب میدادم!!! اینا همونایی هستن که وزیر مسکنشون تو رأی اعتماد میگفت طرح مسکن مهر رو من دادم ، بعد که وزیر شد گفت مسکن مهر طرح مزخرفیه !!! پیدا کنید پرتقال فروش را

 2. کدخدا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 16

  بازم تو پیدات شد؟

 3. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 12 Thumb down 2

  درود بر استاد تاریخ ما دکتر معتضد عزیز …ان شاءالله پایدار باشی و بتوانیم همیشه پای درس های شیرین تاریخت بنشینبم

 4. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 2

  معتضد دوست داریم

 5. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

  اینها فقط برای حفظ قدرت زالو صفتان داخلی وبرای کمک به امپریالیسم در حال احتظار غربی آمده اند وبدون شرم از نابرابری وبی اعتنایی به مردم سخن میگویند……

 6. کدخدا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

  من نمی گویم مرگ برناشناس/می گویم زنده بادمخالف من.

 7. یک منبع اگاه :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

  استاد عزیز و بزرگوار
  جناب آقای معتضد
  بدون شک شما در تاریخ یکی از بزرگان کشور هستید و حرف شما به دیدگان همه جای دارد.
  در زمیته های اقتصادی نیز شایسته است اجازه دهید اقتصاددانان نظر دهند
  اجازه دهید اقتصاددانان با دلایل اقتصادی این طرح را آسییب شناسی کنند

 8. بچه دهاتي :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  جناب منبع آگاه !
  واللا ما مناظره صددرصد بامنطق اقتصادی نماینده اقتصاددان وزارت مسکن رو با نماینده محترم مجلس در برنامه ثریا تمام و کمال دیدیم و شنیدیم و منطق اقتصادی قضیه رو هم ملتفت شدیم .
  فقط یه چیز رو متوجه نشدیم . شما با آن آگاهی پایان ناپذیرتان برای ما توضیح بدهید .
  در گزارش صدروزه کذایی دو دلیل برای رکود تورمی برشمرده شد :‌ افزایش شدید نقدینگی ؛ و ورود پول پرقدرت ناشی از وام های مسکن مهر .
  ۱- با وجودآن که نقدینگی طی دو سال دوبرابر شده و رکود هم سفت و محکم برقرار است چه جوری تورم کاهش شدید پیدا کرده و قرار است عنقریب یک رقمی شود؟ و تورم نقطه به نقطه هم صفر شد؟ جیب جناب عالی راجع به تورم چه می گوید؟
  ۲- وام ۲۵ میلیونی مسکن مهر که فقط صرف ساخت و ساز و ادامه فعالیت دهها صنعت وابسته بود و به صورت نقدینگی در سفته بازی های رایج وارد نمی شد پول پرقدرت بود؟‌ اما وام هشتاد میلیونی کذایی که هیچ ربط مستقیمی با ساخت و ساز ندارد پول پرقدرت نیست؟ وام های ۲۵ میلیونی تحریک تقاضای خرید خودرو پول پرقدرت نیست؟

 9. مرحبا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ناسناس!ادب داشته باش.

 10. بهزادی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  حق میگویید درود برشما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: