تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ - ۱۳:۲۶ کد مطلب 86307

بررسی خارج از نوبت اشتباهات دولت

به گزارش پایگاه ۵۹۸، درست یک هفته از اعلام خبر اعدام آیت‌الله شیخ نمر می‌گذرد. شنبه هفته پیش بود که حماقت سعودی‌ها، مردم و رسانه‌های ایران و حتی دنیا را متحیر کرد. همان روز عصر عده‌ای از طلاب و روحانیون در مقابل سفارت سعودی‌ها تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند، اما یک سنگ‌ریزه هم به دیوار سفارت […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، درست یک هفته از اعلام خبر اعدام آیت‌الله شیخ نمر می‌گذرد. شنبه هفته پیش بود که حماقت سعودی‌ها، مردم و رسانه‌های ایران و حتی دنیا را متحیر کرد. همان روز عصر عده‌ای از طلاب و روحانیون در مقابل سفارت سعودی‌ها تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند، اما یک سنگ‌ریزه هم به دیوار سفارت نخورد. 

البته این اعلام محکومیت تنها یک حرکت خودجوش بود و طبق بیانیه‌های بسیج دانشگاه‌های مختلف قرار برای تجمع، به بعدازظهر یک‌شنبه موکول شده بود. اما از نیمه‌شب شنبه خبرها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف منتشر می‌شد که نشان می‌داد، ساختمان سنگ مرمری سفیدرنگ خیابان نیلوفر مورد هجوم قرار گرفته و حتی زبانه‌های آتش هم به داخل اتاق‌های آن راه پیدا کرده است. حمله به سفارت سعودی برای هیچ‌کس نه قابل باور بود و نه قابل دفاع. حتی اگر خونمان را به جوش آورده بودند. 

از همان روز سیل محکومیت حمله به سفارت سعودی شروع شد و حتی رئیس‌جمهور محترم در پیام تسلیت شهادت شیخ نمر و محکومیت اقدام حاکمان عربستان، بیشتر سطرهای خود را به محکوم کردن حمله به سفارتخانه اختصاص داده بود. بعد از آن سایر مسئولان یک به یک مصاحبه کردند و محکوم کردند و قرار بر پیگیری گذاشتند. 

اما همه این محکومیت‌ها نتیجه‌اش این شد که وزیر امور خارجه عربستان، اعلام کرد که روابط خود را با ایران قطع کرده‌اند. از پی آن هم برخی کشورهای جیره‌خوار سعودی‌ها، پشت سر عربستان صف کشیدند. 

روز چهارشنبه باز هم رئیس‌ دولت تدبیر و امید برای محکومیت جدی‌تر حمله به سفارت اقدام دیگری انجام داد. 

ابتدا در خبر سخنان آقای روحانی در جلسه صبح هیئت دولت اینچنین آمد که «افرادی که از روی نادانی و یا وابستگی به این اماکن حمله نمودند، مجرم هستند و از قوه قضائیه نیز تقاضا دارم قاطعانه و خارج از سیر طبیعی پرونده‌های قضایی این موضوع را بررسی نماید.» 

یک ساعت بعد هم خبر آمد که «رئیس‌جمهوری طی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد شد.» 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در نامه خود به آیت‌الله آملی لاریجانی آورده بود «باید با مجازات عاملان و آمران این جرم آشکار، برای همیشه جلو اینگونه تعرضات به امنیت کشور و توهین به اقتدار و جایگاه نظام گرفته شود.» 

اما راستش را بخواهید، ما هرچه فکر کردیم، دیدیم یک جای کار می‌لنگد. حمله به سفارت یک کشور، حتی اگر دشمن اصلی ما باشد هم به لحاظ شرعی و قانونی مجاز نیست. این درست، اما نقش سلبی مسئولان در بروز چنین اتفاقاتی را کجا باید دید؟ دولت محترم یازدهم که قرار بود عزت را به پاسپورت ایرانی‌ها برگرداند، در حوادثی نظیر تعرض به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده یا فاجعه قتل‌عام حجاج در منا چه واکنش درخوری در داخل کشور و مجامع بین‌المللی داشت. آیا واقعا حادثه منا یک «بی‌تدبیری» از سوی دولت سعودی بود؟ چنین تفکری تنها ساده‌انگاری است. بعد هم آنکه رفتار آنها بعد از بروز حادثه با ما باز هم از سر «بی‌تدبیری» نبود؟ توهین‌های گاه و بی‌گاه وزیر امور خارجه‌شان چه؟ پایین آوردن قیمت نفت و دست‌اندازی در مسیر توافق چه؟ 

اما ما چه کردیم. جز خندیدن و با زبان کنایه سخن گفتن چه کردیم؟ 

اصلا همه اینها به کنار. در ماجرای اعدام شیخ نمر، پیام تسلیت رئیس دولت چند ساعت پس از اعلام خبر شهادت منتشر شد؟ حالا با حادثه همین چند وقت پیش پاریس مقایسه کنید. یکی کمتر از ده ساعت و دیگری بیش از بیست و چهار ساعت؟ 

اصلا اینها هم مهم نیست و بگذاریمشان کنار. آیا تجمع در مقابل سفارت سعودی یک اقدام مسبوق به سابقه نبود؟ آیا در ماجرای تعرض به نوجوانان ایرانی و فاجعه منا مردم از قشرهای مختلف در مقابل سفارت سعودی تجمع نکردند و شعار ندادند؟ آن زمان مردم خواستار اخراج سفیر عربستان نشدند؟ آن موقع مردم نمی‌خواستند پرچم عربستان را از در ورودی سفارتخانه پایین بکشند؟ آن زمان نیروهای ویژه نیروی انتظامی جلوی حمله معترضان به سفارت را نگرفتند؟ 

به گواه تصاویر منتشر شده از تجمع در مقابل سفارت عربستان در روزهای ۲۲ فروردین (اعتراض در‌پی تعرض به نوجوانان ایرانی) و ۵ مهرماه (محکومیت کشتار حجاج در منا) در آن روزها هم ماموران نیروی انتظامی به وفور در مقابل سفارت حضور داشتند و هم دیواری ضخیم و مرتفع از سیم‌توری و داربست در مقابل دیوارهای سفارتخانه کشیده شده بود. دیوارهایی که تا همین چند هفته پیش هم وجود داشت و مسئولان برقراری امنیت سفارت، تصمیمی بر جمع‌آوری آن نداشتند. 

اما در تصاویر منتشر شده از حادثه حمله به سفارت خبری از آن دیوارهای امنیتی نبود و بدتر آنکه خبری از یگان ویژه و پلیس دیپلماتیک هم نبود. در حالی که فاصله مقر نیروهای انتظامی تا محل سفارت عربستان سعودی (در بدبینانه‌ترین حالت ممکن) چیزی حدود یکی دو کیلومتر بود. 

آیا در بروز چنین حادثه‌ای جای خالی «شورای تامین» دیده نمی‌شود؟ آیا نقش مسئولان بالادستی امنیت شهر کمرنگ نبود؟ آیا دستگاه‌های دولتی نباید پاسخگو باشند؟ وقتی از ابتدای سال‌جاری دست‌کم دو تجمع بزرگ در مقابل سفارت سعودی رخ داده بود، نباید پیش‌بینی چنین اتفاقی را می‌کردند؟ نباید آن دیوار جمع‌آوری شده دوباره برمی‌گشت. اصلا فرض بر اینکه شنبه‌شب قراری بر تجمع و حمله نبود. آیا برای تجمع دانشجویی یک‌شنبه هم نباید مسئولان تدبیری می‌اندیشیدند؟ حضور نیروهای انتظامی شاید یکی از اولین اقدامات لازمی بود که اتفاق نیفتاد. 

جالب‌تر آنکه پس از حمله به سفارت و خروج دیپلمات‌های سعودی، ماموران برقراری امنیت گویی به یکباره از خواب غفلت بیدار شدند. فقط کافی است گذرتان به خیابان‌های اطراف سفارت سابق سعودی بیفتد و تورهای امنیتی را ملاحظه کنید. همه خیابان‌های منتهی به سفارت با درب‌های بزرگ ساخته شده از داربست و سیم‌توری تحت حفاظت قرار گرفته و در مقابل ساختمان سوخته هم به جای «سرباز صفرها» ماموران پلیس دیپلماتیک حضور دارند و یا با موتور‌سیکلت در حال بررسی شرایط منطقه هستند. (به روایت یکی از شاهدان عینی چند شب پیش) آیا نمی‌شود با نگاهی خوشبینانه چنین غیبت بزرگی را یک «بی‌تدبیری» واضح قلمداد کرد؟ 

اگر قرار است با آمران و عاملان حمله به سفارت که قطعا اقدامی نکوهیده و خارج از عرف و قانون انجام دادند برخورد شود، آیا نباید پرونده مسئولانی که مسئولیتشان را به درستی انجام ندادند و در این رویداد بی‌تدبیری به خرج دادند هم خارج از نوبت بررسی شود و با مقصران آن برخورد قانونی کرد؟ 

وزارت کشور، استانداری، فرمانداری، نیروی انتظامی و… کجا باید پاسخگو باشند و به خطای بزرگشان را معترف باشند؟ 

کاش آقای رئیس‌جمهور که بیش و پیش از محکومیت جنایات سعودی‌ها، حمله افرادی مشکوک را محکوم کردند، اولا مسئولان دولتی قاصر و مقصر را شماتت می‌کردند و بعد هم تصمیمی بر مبنای تدبیر می‌گرفتند. نه اینکه حاصل اشتباهات مسئولان و مجریان امنیت کشور این باشد که عده‌ای در داخل و دشمنان نظام اسلامی در خارج مگسک سلاح رسانه‌ای خود را به سمت بسیج و بسیجی‌ها بگیرند و مردم متدین ایران که قطعا نه از دیوار سفارت بالا رفتند و نه جایی را به آتش کشیدند را تندرو بنامند.

سیاست روز/ ایمان شریعتی

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: