تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ - ۱۳:۱۱ کد مطلب 86342

بازخوانی/ رحیمی:کرسنت طی ۲۵ سال ۲۱ میلیارد دلار به اقتصاد کشور خسارت وارد می کند/اگر همه عالم ما را تهدید کنند، تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم

آن روز یک خبرنگار وابسته به یکی از نشریه‌های اصولگرا از رئیس دیوان محاسبات پرسید “نمی‌ترسید شما را تهدید کنند؟” اما رحیمی با قاطعیت گفت: «من و همکارانم درباره تخلف و خیانت بزرگ در قرارداد کرسنت یک ذره تردید نداریم و همه آنها قابل اثبات است. اگر همه عالم ما را تهدید کنند، تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم.»

به گزارش میدان ۷۲ ،کرسنت نامی است که قرار نیست فراموش شود. قرارداد مشهور گازی که به جنجالی بی پایان بدل شد. صبح دیروز یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد ایران و شرکت کرسنت برای اصلاح قرارداد گازی به توافق رسیده اند. اما ساعتی بعد سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس خواستار ابطال قرارداد «کرسنت» شد. قراردادی که در سال ۸۱ با طرف اماراتی منعقد شد اما در اواخر سال ۸۴ توسط محمد رضا رحیمی به جنجالی بی پایان مبدل گردید.

آن روز یک خبرنگار وابسته به یکی از نشریه‌های اصولگرا از رئیس دیوان محاسبات پرسید “نمی‌ترسید شما را تهدید کنند؟” اما رحیمی با قاطعیت گفت: «من و همکارانم درباره تخلف و خیانت بزرگ در قرارداد کرسنت یک ذره تردید نداریم و همه آنها قابل اثبات است. اگر همه عالم ما را تهدید کنند، تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم.»

 

 

ساعت ۱۱روز دهم بهمن سال ۸۴ بمب خبری ترکید. محمد رضا رحیمی رییس وقت دیوان محاسبات کنفرانس خبری ترتیب داد، پرده را برداشت و افشاگری کرد. سه سال از امضای قرارداد «کرسنت» گذشته بود اما هنوز گازی صادر نشده بود. رحیمی این قرارداد را بزرگترین مصادیق مفاسد اقتصادی دانست. فساد اقتصادی به خاطر پرداخت رشوه و دلالی برای عقد قرارداد.

محمد رضا رحیمی در یک نشست خبری با اعلام این خبر افزود: قرارداد صادرات گاز ایران به امارات با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری کشور منعقد گردیده است.

رحیمی افزود: قیمت گاز در ۷ سال اول با نرخ نفت ۱۸ دلار محاسبه شده و بعد از آن با نفت ۴۰ دلار تعیین می گردد.

وی ادامه داد: امارات مجموعا از این قرارداد ۸ میلیارد دلار سود می برد که ۴ میلیارد دلار آن نصیب شرکت دلال و بی نام و نشان “کرسنت” می شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: قراردادهای گاز بین دولت و دولت امضا می شود ولی در در این قرارداد یک شرکت دلالی وارد بازی شده است.

وی تاکید کرد: این قرارداد ۲۵ ساله است که از آغاز سال ۲۰۰۵ باید آغاز می شده که به دلیل شک و تردیدهای موجود در آن با تاخیر مواجه شده است.

رحیمی اضافه کرد: سال گذشته رئیس جمهور وقت در شورای امنیت برای بررسی این قرارداد تشکیل جلسه داد ولی مسئولان نفتی نگذاشتند این قرارداد منتفی گردد.

وی افزود: از آغاز سال ۲۰۰۵ تا ۳۱/۴/۲۰۰۶ باید روزانه ۱۹۵ میلیون فوت مکعب گاز به امارات صادر می شد و در سالهای بعدی این رقم به صورت تناوبی به ۵۵۰ میلیون فوت مکعب می رسید.

رحیمی یکی از تخلفات موجود در این قرارداد را ثابت نگه داشتن قیمت فروش گاز با نرخ ۱۸ دلار در ۷ سال اول اعلام کرد که می بایست شناور می بوده است.

وی تصریح کرد: شرکت “کرسنت ” سابقه فعالیت نداشته و پس از عقد قرارداد نیز تمام مراحل انجام را به شرکت “داناگاز” که توسط چند ایرانی و عرب تبار تاسیس شده واگذار کرده است.

رحیمی افزود: مجموعه سرمایه شرکت “کرسنت”  ۱۰ میلیون دلار است که با این وجود در این قرارداد بسیار مهم شرکت کرده و ابهام قابل توجهی در این زمینه وجود دارد.

رحیمی یادآور شد:  در دوره ۷ ساله اول سود ایران از این قرارداد از ۳۴۰ میلیون دلار تجاوز نمی کند و از سال هشتم به بعد که قیمت گاز افزایش می یابد این سود به ۲ تا ۵/۴ میلیارد دلار می رسد.

رئیس دیوان محاسبات، ارزان بودن قیمت صادرات گاز  در این قرارداد و امضا با شرکت واسطه را دو استثنای بزرگ و ابهام برانگیز در سطح قرارداد فوق عنوان کرد.

رحیمی تصریح کرد: در مجموع ایران از این قرارداد طی ۲۵ سال ۲۱ میلیارد دلار کمتر درآمد نصیبش  می شود و این قرارداد به هیج عنوان توجیه اقتصادی ندارد.

رییس دیوان مسحابات در این خصوص با تخزیه و تحلیل صادرات گاز ایران به امارات و ترکیه توضیح داد: سود ایران در قرارداد صادرات گاز به امارات درهفت سال با قیمت نفت ۵/۱۷ دلار به دو میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار می رسد. ولی از سال هشتم به بعد که قیمت گاز صادراتی با نفت ۴۰ دلار محاسبه می گردد درآمد ما به ۴ میلیارد و ۲۸۵ میلیون دلار می رسد.

این درحالی است که کل درامد صادرات گاز ایران به ترکیه با نفت ۱۸ دلار به ۱۰ میلیارد و ۹۵ و با نفت ۴۰ دلار به ۲۷ میلیارد دلار می رسد.

وی با بیان اینکه در این قرارداد ذکر شده که لغو آن تنها با رای مجلس ممکن است، اظهار داشت: از مجلس شورای اسلامی درخواست می کنم یا مفاد ابهام برانگیز این قرارداد را اصلاح کند و یا بطور کلی این قرارداد را ابطال نماید.

وی تاکید کرد: ما علیه امضا کنندگان این قرارداد و وزارت نفت دادخواست تهیه می کنیم.

رییس دیوان محاسبات تاکید کرد: شرکت ملی نفت در دو سال اول قرارداد با رانت های فراوان کار را برای شرکت “کرسنت” آسانتر کرده است.

وی با بیان اینکه در تخلفات این قرارداد هیچ گونه ابهامی وجود ندارد، افزود: تمام مستندات تخلفات صورت گرفته در این قرارداد موجود است.

رحیمی همچنین تاکید کرد: تخلفات صورت گرفته در این قرارداد حسابرسی شده ولی حکم قطعی آن هنوز صادر نگردیده است.

وی ادامه داد: در ۷ سال اول این قرارداد ایران باید ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کند در حالی که امارات برای انجام این قرارداد طی این مدت تنها ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

رییس دیوان محاسبات گفت: با این ۲۱ میلیارد دلاری که با این قرارداد طی ۲۵ سال ایران ضرر می کند، می توان میلیون ها شغل ایجاد کرد و یا ۲۰ هزار کیلومتر اتوبان ساخت و یا ۱۰ میلیون نفر زیر خط فقر در کشور را نجات داد.

رحیمی با اشاره به واگذاری ۳۰ درصد شرکت دلال “دانا گاز” در بورس امارات گفت: تنها فردی که از ایران یک میلیارد دلار سهم این شرکت را خریده بود ظرف مدت ۵ ماه ۵ میلیارد دلار سود کرد.

به گفته وی، این شرکت ظرف ۲ روز ۶ میلیارد دلار سهام خود را در بورس امارات فروخت.

رحیمی کشف این پرونده را یکی از بزرگترین پرونده های  مفاسد اقتصادی در کشور عنوان کرد و گفت: وقتی تهدید در این پرونده موثر نمی شود، تطمیع نیز جایی در آن ندارد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: