تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ - ۲۰:۲۵ کد مطلب 86362

شاهزاده خام سعودی با آتش‌بازی می‌کند

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت دریادداشتی درباره «محمد بن سلمان» شاهزاده سعودی نوشت باورهای محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد عربستان و وزیر دفاع این کشور را درباره جنگ با ایران و اصلاحات داخلی در این کشور، خام و ناپخته و از روی تکبر است. در ادامه یادداشت آمده است، اواخر سال گذشته میلادی، […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت دریادداشتی درباره «محمد بن سلمان» شاهزاده سعودی نوشت باورهای محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد عربستان و وزیر دفاع این کشور را درباره جنگ با ایران و اصلاحات داخلی در این کشور، خام و ناپخته و از روی تکبر است.

در ادامه یادداشت آمده است، اواخر سال گذشته میلادی، آژانس اطالاعات آلمان درباره شاهزاده عربستان مطلبی منتشر کرد که بر اساس آن عربستان سعودی سیاست مداخله‌جویانه‌ای رابه کار گرفت که معلوم کرد وزیر دفاع و شاهزاده سعودی محمد بن سلمان که تنها ۲۹ سال سن دارد، جهان عرب را با جنگ‌های نیابتی در یمن و سوریه بی‌ثبات می‌کند.

معمولا آژانس‌های جاسوسی این اطلاعات را منتشر نمی‌کنند اما دلیل انتشار این مطالب از سوی سازمان اطلاعات آلمان ترسی است  که عربستان وجود دارد و آن این است که عربستان به کشوری غیرقابل پیش‌بینی تبدیل شده است. 

این گزارش آژانس اطلاعات آلمان با استقبال زیادی مواجه نشد اما روز دوم ژانویه رهبر شیعیان عربستان به همراه ۴۶ نفر دیگر در عربستان کشته شد و هشداری برای دولت انگلیس و اندازه رابطه آن با عربستان شد. آنچه شکی به آن نیست این مساله است که سیاست‌های عربستان سعودی بعد از پادشاهی سلمان از ماه ژانویه سال گذشته تغییر کرد.

سرویس امنیت و اطلاعات آلمان به کشورها و مناطقی اشاره‌ کرده است که عربستان سعودی در آن‌ها سیاست‌های خصمانه‌تر و جنگاور‌تری به کار گرفته است. این کشورهای عبارتتند از سوریه، که عربستان از مخالفان دولت سوریه حمایت کرد و در یمن که حملات هوایی را آغاز کرد.

یکی از وزاری دولتی اهل خاورمیانه که خواست نامش فاش نشود به ایندیپندنت گفت «در گذشته سعودی‌ها سعی داشتند گزینه‌هایشان را حفظ کنند و محتاط بودند و حتی زمانی که می‌خواستند از یک دولت خلاص شوند این طور عمل نمی‌کردند.»

ایندیپندنت ادامه داد، در طول هفته‌های اخیر هم بعد از حمله به سفارت عربستان در تهران و حمله به کنسولگری عربستان در مشهد، سعودی‌ها فورا با ایران قطع رابطه کرده اما قطع رابطه دیپلماتیک بر سر این موضوع لازم نبود. فورا بعداز این اتفاق هم عربستان در حمله‌ای هوایی به سفارت ایران در یمن خسارت زد.

روابط ایران و عربستان بعد از آنکه بیش از ۴۰۰ ایرانی در حادثه منا کشته شدند کم‌رنگ شده بود اما عربستان با افزایش تنش سیاسی، ۴ ایرانی را به دلیل جاسوسی و تروریسم طی روزهای اخیر محاکمه کرد.

اخیرا شاهزاده عربستان محمد بن سلمان در گفت‌وگویی با اکونومیست گفته بود «جنگ میان عربستان سعودی و ایران آغاز فاجعه عظیمی در منطقه است و تأثیر آن بر بقیه جهان بسیار بزرگ خواهد بود. قطعاً ما چنین نمی‌کنیم.» وی در این مصاحبه خیلی ساده‌لوحانه و متکبرانه صحبت کرد که نشان می‌دهد این شاهزاده یک بازیگر بی‌تجربه است.

دلیل اصلی عملکرد این‌چنین عربستان این مساله است که آمریکا به توافقی با ایران در موضوع هسته‌ای دست‌یافت. غیر از هم‌پیمان بودن با آمریکا و ذخایر نفتی، سران کشورهای خاورمیانه همواره به قابلیت عملی عربستان شک داشته‌اند اما تجربه نشان می‌دهد قدرت نفت، کشورها را ازآنچه هستند ضعیف‌تر می‌کنند و ارتش‌ها و دولتشان را بدون قابلیت و در عمل ضعیف می‌گرداند.

در ادامه یادداشت آمده است در بخش دوم مصاحبه، شاهزاده سعودی چیزی جز دردسر برای خاندان سلطنتی سعودی بیان نکرد. وی ریاضت اقتصادی و اصلاحات بازار را پیشنهاد کرد اما در واقع در میان کشورهای مستبد و در برخی کشورهای نفت خیز این اقدام در واقع نقض قوانین نانوشته اجتماعی است. در این جوامع مردم آزادی اجتماعی ندارند، هیچ مشارکت یا هیچ سیستم قضاوت عادلانه ای نیست اما تنها سهمی از فروش نفت نصیبشان می‌شود.

در انتها نویسنده خاطرنشان کرد، تقریبا غیرممکن است که اصلاحاتی در کشورهای وابسته به نفت صورت بگیرد و تلاش برای آن معمولا نابخردانه است. این کشورها باید از جنگ هم دوری کنند چون درست است که مردم این کشورها در مقابل سرانشان به مخالفت برنمی‌خیزند اما همین مردم تمایلی جهت کشته شدن برای سران ندارند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: