تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۱ - ۱۰:۰۰ کد مطلب 86393

فارین پالسی: اقدامات احمدی‌نژاد تحریم‌های بنزین را بی اثر کرده است

“محمود احمدی نژاد” رئیس‌جمهوری ایران اقدامات چشمگیری را انجام داده است تا آسیب پذیری استراتژیک ایران در مقابل تحریم‌های بنزین را از بین ببرد.

بازخوانی / به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از فارس ، “گال لوفت” در مجله “فارین پالسی” با اشاره به تصمیم اخیر کنگره آمریکا در رابطه با اعمال تحریم علیه واردات محصولات نفتی ایران تصرح کرد: “محمود احمدی نژاد” رئیس‌جمهوری ایران اقدامات چشمگیری را انجام داده است تا آسیب پذیری استراتژیک ایران در مقابل تحریم‌های بنزین را از بین ببرد.

وی با اشاره به این اقدام گفت: کنگره آمریکا در نظر دارد در اقدامی واردات محصولات نفتی به ایران را قطع کند که این نوع تحریم بی‌فایده است و راهی از پیش نخواهد برد. لوفت در تحلیل خود عنوان کرد که کنگره آمریکا در اقدامی برای آنکه از هسته‌ای شدن ایران جلوگیری کند، تمام توجه خود را متوجه وابستگی ایران به بنزین خارجی کرده است. منطق آمریکا این است: ایران با وجود آنکه غول بزرگ نفتی محسوب می‌شود اما کمتر از ۴۰ درصد از بنزین خود را از کشورهای خارجی وارد می‌کند و کنگره آمریکا در تلاش است با قطع واردات بنزین، ایران را از ادامه برنامه هسته‌ای خود منحرف سازد. طرح قطع واردات بنزین به ایران با حمایت ۷۴ تن از سناتورهای مجلس سنا و ۲۹۴ تن از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا روبرو شد. بنا به گفته تحلیلگر فارین پالسی، ایران آنطور که کنگره آمریکا تصور می‌کند از تحریم‌های بنزین آسیب‌پذیر نخواهد شد و به مرور زمان وابستگی این کشور به بنزین خارجی کاهش پیدا می‌کند. وی تصریح کرد که احمدی نژاد به طرز چشمگیری زیرساخت‌های پالایشگاه ایران را گسترش داده است. از مجموع ۹ پالایشگاه ایران، در حال حاضر هفت پالایشگاه در حال توسعه است.

هفت پالایشگاه جدید نیز در دست ساخت است و در سه تا پنج سال آینده اینگونه پروژه‌ها ظرفیت پالایش ایران را دو برابر کرده و می‌توان آن را با عربستان سعودی در یک ردیف قرار داد. بنا بر این گزارش تلاش‌های احمدی نژاد به همراه طرح سهمیه کردن بنزین، نیاز ایران به وارد کردن محصولات نفتی را کاهش داده است و با کاهش وابستگی ایران به محصولات نفتی خارجی، وابستگی نفتی ایران به زیر ۲۵ درصد خواهد رسید و حتی این وابستگی با افزایش ظرفیت پالایش ایران به زیر ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت و ایران در نظر دارد در زمینه بنزین به خودکفایی برسد و پس از آنکه ایران به خودکفایی رسید می‌تواند به یکی از صادرکنندگان شبکه نفتی مبدل می‌شود. ایران برای گسترش ظرفیت پالایش خود، از همکاری انگلیس، آلمان، سوئیس، رومانی، ایتالیا، دانمارک، ژاپن، چین و حتی برخی از شرکت‌های آمریکایی استفاده کرده است و ممکن است این فرضیه مطرح شود که در صورت اعمال تحریم علیه واردات بنزین، کشورهای مذکوربا ایران تجدید نظر کنند. لوفت با اشاره به مطالب بالا تصریح کرد: شرکت‌های خارجی که در گسترش ظرفیت پالایش ایران موثر بودند تنها در مراحل صدور مجوز، مشاوره، مالی، طراحی و مهندسی با ایران همکاری کرده‌اند و تمامی این مراحل به اتمام رسیده است و بخش اصلی این پروژه که ساخت پالایشگاه است توسط خود ایران صورت گرفته است و اگر این کشورها از آمریکا حمایت کنند تأثیری بر روی ادامه‌ پروژه‌های ایران نخواهند داشت.

وی در ادامه فزود: دلیل دیگر غیرمفید بودن تحریم بنزین ایران این است که ایران در برنامه گسترش پالایشگاه خود از همکاری‌های چین استفاده می‌کند و چین اعلام کرده است که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند. در ماه‌های اخیر شرکت‌های چینی حضور خود را به طرز گسترد‌ه‌ای در بخش نفت ایران افزایش داده‌اند. “سینوپک” شرکت دولتی نفت چین، در نظر دارد گسترش پالایشگاه‌های تبریز و شازند را تکمیل کند و با تکمیل این پالایشگاه‌ها روزانه ۳/۳ میلیون گالن بنزین به ظرفیت تولید بنزین ایران افزوده می‌شود. ایران همچنین توافقنامه‌هایی را برای شرکت در سه سرمایه گذاری مشترک برون مرزی در زمینه پالایش نفت در مالزی، اندونزی و سوریه به امضا درآورده است که لغو این پروژه‌ها توسط دولت‌های مالزی و اندونزی و سوریه غیرممکن است. به گفته این تحلیلگر، ایران مشتاقانه استفاده از سوخت‌های متناوب برای کاهش مصرف بنزین را ترغیب می‌کند. سه سال پیش، احمدی نژاد برنامه‌ای را آغاز کرد که طبق آن وسایل نقلیه ایران به جای استفاده از بنزین از گاز طبیعی استفاده کند. ایران سومین کشور بزرگ جهان از نظر ذخایر گاز طبیعی است که ۱۶ درصد از کل گازطبیعی جهان را در اختیار دارد.

به نوشته این مجله معتبر آمریکایی، دولت ایران هم‌اکنون تسهیلاتی را برای افزودن سیستم گازسوز به خودروها به منظور ترغیب رانندگان به استفاده از گاز طبیعی به جای بنزین، تعبیه کرده است و کارخانه‌های داخلی تولید خودرو در ایران هم‌اکنون باید تمامی خودروهای جدید را به سیستم استفاده از گاز طبیعی مجهز کنند و پمپ‌های گاز هم برای تأمین گاز این خودروها آماده می‌شوند. دولت ایران همچنین محرک‌های مالی برای رانندگان فراهم آورده است تا به جای استفاده از بنزین از گاز طبیعی استفاده کنند به طوریکه یک گالن بنزین به قیمت ۵۳ سنت است در حالیکه همین اندازه گاز طبیعی به اندازه ۱۵ سنت در خدمت رانندگان قرار می‌گیرد. از زمان آغاز این برنامه، گاز طبیعی جایگزین حدود ۱۰ درصد از کل بنزینی که در بخش حمل و نقل ایران استفاده می‌شود، شده است. این تحلیلگر در ادامه گفته‌های خود تصریح کرد که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان “متانول” که از خانواده “اتانول” است می‌باشد که این گاز نه تنها می‌تواند از طریق محصولات کشاورزی بلکه از طریق ذغال سنگ و گاز طبیعی تولید شود. کشور ایران دارای چهار کارخانه مهم متانول و در حال ساخت دو کارخانه دیگر نیز هست که بدین طریق، ظرفیت تولید گاز متانول ایران به بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. اینگونه کارخانه‌ها که به کمک شرکت دانمارک ساخته شده است ایران را قادر خواهد ساخت تا الکل را با سوخت خود آمیخته و مصرف بنزین خود را تا پنج درصد کاهش دهد. وی تأکید کرد که دولت ایران با تخصیص یارانه به سوخت دیزل، در تلاش است تا مردم این کشور را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترغیب کند. فارین پالسی با ارزیابی تمامی این موارد تصریح کرد که تمامی اقداماتی که دولت ایران انجام می‌دهد نمایانگر این مطلب است که تحریم آمریکا علیه ایران به وسیله قطع واردات بنزین تأثیر چشمگیری بر اقتصاد ایران وارد نخواهد آورد.

وی در تکمیل گفته‌های خود اضافه کرد: ایران در ماه مه قرارداد خط لوله‌ای را با دولت پاکستان به امضا درآورد که طبق این قرارداد گاز طبیعی ایران وارد بازار آسیا می‌شود. وزیر نفت هند اعلام کرد که دهلی نو تسلیم هیچ یک از فشارهای خارجی علیه توسعه خطوط لوله گازی به داخل هند نخواهد شد که این بدان معناست که هند به زودی برای تولید برق خود به ایران تکیه خواهد کرد. در راستای اقدام کشورهای اروپایی برای ساخت خط لوله “نابوکو” که گاز ایران را به قلب اروپا ارسال می‌کرد، ماه گذشته ایران قراردادی را به امضا درآورد تا به ترکمنستان متصل شود که لوفت با اظهار این مطالب نتیجه‌گیری کرد که تحریمات آمریکا برای قطع واردات بنزین به ایران منجر به تضعیف ایران نمی‌شود.

  1. گیتی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    درود بر دوران ما میتوانیم……

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: