تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۱ - ۱۵:۳۴ کد مطلب 86447

۹۱ درصد از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دولت قبل ساخته شد

افتتاح پروژه دولت مهر و عدالت توسط روحانی

به اهتمام دولت های نهم و دهم، عملیات ساخت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در خشکی و دریا، حفاری و ساخت پالایشگاه، با ۹۱ درصد پیشرفت تحویل دولت یازدهم شده و امروز توسط حسن روحانی افتتاح شد.

میدان ۷۲/ ساخت دو فاز مزبور از پارس جنوبی در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ آغاز شد که پیشرفت کار تا مرداد ماه سال ۱۳۹۲ به ۹۱ درصد رسید و کارهای باقیمانده نیز طی بیست ماه گذشته به انجام رسیده است.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی امروز دوشنبه بیست و یکم دی ماه در یک مراسم رسمی و با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات مسئول کشور افتتاح شد.

کارشناسان اظهار عقیده کرده اند که سرعت پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دو سال گذشته به یک پنجم سرعت پیشرفت کار در دولت قبل کاهش یافته بود.

حجم سرمایه‌گذاری در این فازها ۶ میلیارد دلار بوده است که ۳ میلیارد دلار آن در خشکی، ۲ میلیارد دلار در بخش فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری سرمایه‌گذاری شده است.

روحانی

بخش عمده سرمایه گذاری صورت گرفته برای راه اندازی فازهای ۱۵ و ۱۶ از پارس جنوبی ، در دولت قبل انجام شده است.

گفته می شود ، در دولت جدید فقط دویست میلیون دلار برای اتمام این دو پروژه اختصاص یافته است.

پیشرفت عملیات احداث دو فاز ۱۵ و ۱۶ در پایان دولت قبل در بخش سکوهای دریایی ۸۶/۴۴ درصد ، دربخش خط لوله دریا ۹۷/۱۱ درصد ، در بخش پالایشگاهی ۹۲/۲۹ درصد در بخش حفاری ۸۸/۶۹ درصد پیشرفت داشت که در کل آن پیشرفت کار برابر با ۹۱/۱۰درصد بود.

متوسط روزانه حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون دلار عایدی تولیدات این دو فاز است که در طول یک سال ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی با احتساب میعانات، ال پی جی، گاز طبیعی و اتان نصیب کشور می‌کندبا استفاده کامل از ظرفیت های ایجاد شده در‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، روزانه‌ ۵۶ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ۴۰۰ تن‌ گوگرد تولید خواهد شد و سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع ” ال پی جی“ شامل پروپان و بوتان و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ به دست می آید.

منبع: مهرمردم

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  مردم خدمات دولت قبل را میدانند وارج می نهند ومیدانند که مقام معظم رهبری احتمالا درسال ۹۰ (دولت قبل )از فاز ۱۵ و ۱۶ بازدید بعمل اوردند

 2. مم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 3

  با این حساب محمود ۱۰۰ تا پروژه کلنگ زده با این حساب تا ۱۰۰ سال هر پروژه ای افتتاح شه مالاه محمود چاخانه!!!!!!!!!!!!!!!

 3. سید جعفر شاه چراغ :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  سلام الحمدلله افتخار افتتاح به این دولت رسید تا حداقل کاری انجام داده باشند . مناسب بود یادی از دولت نهم و دهم هم میشد .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: