تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۵ - ۱۷:۵۶ کد مطلب 86642

بهمن شریف زاده در گفتگو با صدا؛

فراجناحی بودن، جز در دولت احمدی‌نژاد دیده نشد/ فکر احمدی‌نژاد با فکر اصولگرایان متفاوت است

حجت الاسلام بهمن شریف‌زاده در گفت‌وگو با هفته نامه صدا می گوید: احمدی نژاد اگر با اصلاح طلبان مقابله نکند به انحراف متهم می‌شود و اگر با اصولگرایان مقابله نکند به تحجر و جمود متهم می‌شود. ولی احمدی‌نژاد نمی‌خواهد با این دو گروه مقابله کند و به تقابل با جریان فکری و سیاسی نمی‌اندیشد.

میدان ۷۲/ حجت الاسلام بهمن شریف‌زاده در گفت‌وگو با هفته نامه صدا می گوید: احمدی نژاد اگر با اصلاح طلبان مقابله نکند به انحراف متهم می‌شود و اگر با اصولگرایان مقابله نکند به تحجر و جمود متهم می‌شود. ولی احمدی‌نژاد نمی‌خواهد با این دو گروه مقابله کند و به تقابل با جریان فکری و سیاسی نمی‌اندیشد.

متن کامل مصاحبه ایشان با این نشریه در ادامه می آید:

در تحلیل‌ها، گزارش‌های رسانه‌ای و اظهارات فعالان سیاسی گفته می‌شود دلیل اصلی کناره‌گیری ناطق‌نوری از سیاست، نپذیرفتن تصمیمات شورای هماهنگی نیروهای انقلاب در سال ۸۴ از سوی احمدی‌نژاد و در ادامه حملات به ایشان در مناظره های سال ۸۸ بوده است. شما تا چه حد این تحلیل‌ها را منطبق بر واقعیت می‌دانید؟

گمان نمی‌کنم تحلیلی‌که رسانه‌ها از کناره‌گیری آقای ناطق‌نوری بیان کردند، تحلیل درستی باشد؛ البته تصور هم نمی‌کنم که همه رسانه‌ها چنین تحلیلی داشته باشند. این تحلیل به جنگ روانی بیشتر شباهت دارد تا یک تحلیل منطقیِ‌سیاسی؛ چرا؟ چون نه آقای ناطق‌نوری که در عمر سیاسی خود مخالفت‌های بسیاری جدی دیده، کسی است که با سخنان یک نفر بخواهد میدان سیاست را ترک کند، و نه آقای احمدی‌نژاد کسی است‌که قصد بیرون کردن کسی از عرصه سیاسی کشور به ذهنش خطور هم کرده باشد. من تابه حال احساس نکرده‌ام که احمدی نژاد انگیزه‌ای برای خارج کردن کسی از میدان سیاست داشته باشد. لذا نه ناطق‌نوری کسی است که بایک مخالفت از میدان خارج شود و نه احمدی‌نژاد کسی است که دیگری را از میدان خارج کند این تحلیل‌ها یک جنگ روانی برای رقابت در عرصه انتخابات است. یعنی برای مدیریت معادلات رقابت در عرصه انتخابات که همیشه جریان‌های سیاسی از این نوع معادلات و تحلیل‌ها برای تنظیم رقابت در عرصه انتخابات بهره‌ها برده‌اند و از امروز هم درحقیقت بهانه آنها ناطق‌نوری شده و اینکه از هیچ جناحی حمایت نمی‌کند.

شاید این رفتار ناطق‌نوری اعتراضی است به حرمت‌شکنی‌هایی که در طول آن زمان نسبت به ایشان اتفاق افتاد نه به‌معنای نپذیرفتن انتقاد.

من نگفتم که ایشان انتقادپذیر نیستند، بلکه گفتم مخالفت یک‌نفر او را از میدان سیاست خارج نمی‌کند. مخالفت به‌هیچ شکلی نمی‌تواند فردی مثل ناطق‌نوری را از میدان سیاست خارج کند.

مخالفت جزئی از رقابت سیاست است ولی نه‌به این شکل که در تریبون رسمی به فردی که غایب از صحنه هست تهمت زده شود.

من درباره مناظره حرفی نمی‌زنم. من می‌گویم بارها در طول انقلاب از سوی جریان‌های مخالف به ناطق‌نوری اهانت شده است. در مناظره که اهانت نبود ولی این اهانت‌ها هیچ‌وقت ایشان را از میدان سیاست خارج نکرده. اما به‌جد می‌گویم که هیچ‌کس در ایران از میدان سیاست با اهانت خارج نشده و یک‌نفر را هم نمی‌توانید مثال بزنید. همه رجال سیاسی در هر جریان و گروهی‌که بودند مورد اهانت قرار گرفتند، یک‌نمونه نشان بدهید که یکی به خاطر اهانت میدان سیاست را ترک کرده باشد. هرچقدر به حافظه تاریخی خود مراجعه کنید نفری را نمی‌یابید که به‌خاطر دعواهای سیاسی میدان سیاست را ترک کرده باشد.

شما معتقدید که حذف رقیب از صحنه سیاست به‌ذهن احمدی‌نژاد خطور نکرده. اما رفتارهای او را در مناظره سال ۸۸ و اهانتی که نسبت به آقایان هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری شد را چگونه تحلیل می‌کنید؛ آیا این یکی از اهداف او برای حذف رقیب بود؟

آنچه که من از احمدی‌نژاد می‌گویم برداشت و تحلیلی است‌که از مراودات با ایشان، افکارش و سخنانش داشتم و این تحلیل منطبق بر باوری‌های من است. من ‌سخنگوی ایشان نیستم و درنتیجه نمی‌توانم نقل‌قولی‌ از ایشان بکنم درباره این پرسش‌ها؛ مگر اینکه گفته ایشان منتشر شده باشد و من به این گفتار استناد بکنم. بین انسان‌ها و جریان‌ها، تفاوت غیرقابل انکار وجود دارد. ما تفاوت‌های زیادی بعد از انقلاب بین‌ افکار افراد و جریان‌ها شاهد بودیم. اما باید بین تفاوت و تقابل فرق گذاشت. احمدی‌نژاد افکاری متفاوت با جریان‌های رایج و شایع این کشور، یعنی جریان‌اصلاح‌طلب و اصول‌گرای مصطلح دارد. می‌توانم کلامم را به گفتاری از ایشان مستند کنم که خود را نه اصلاح‌طلب می‌داند و نه اصولگرا. من به‌مفهوم اینها کاری ندارم بلکه با جریان‌های موجود کار دارم. اما احمدی‌نژاد هرگز با هیچ فکر و جریان فکری مقابله نکرده. او هیچ‌وقت درصدد حذف یک فکر و جریان فکری نبوده. بله احمدی‌نژاد با یک جریان تقابل دارد که آن جریان فکری نیست آن جریان ستم، اجحاف و استکبار است. از نگاه ما این موارد(استکبار، ستم و اجحاف) یک اندیشه نیستند بلکه مانع از اندیشه اند؛ مخالف با اندیشه اند. البته استکبار فقط آمریکا نیست، آمریکا-نه مردم امریکا-یکی از مصادیق شاخص استکبار است. استکبار مانع از رشد و اراده و اندیشیدن انسان‌ها می‌شود. ستمگر مانع از رسیدن انسان‌ها به حقوق‌شان می‌شود که یکی از مهمترین و اساسی‌ترین آنها حق اندیشیدن و اراده‌کردن است که ستمگر مانع از آن می‌شود. این طرز تفکر احمدی نژاد است. احمدی نژاد با فکر و اندیشه مقابله نمی‌کند؛ پس چکار می‌کند؟ ما تئوری‌های مختلفی درباره راهکار تضاد در اندیشه‌ها داریم. وقتی اندیشه‌هایی در سطح یک جامعه در قالب فرد یا یک جریان متضاد بایکدیگرند مثل برخی از اندیشه‌های اصلاح‌طلبان و اصولگرایان که احیانا در تضاد بایکدیگرند؛ این را چه باید کرد یک راهکار عمومی راهکار تقابل است.

و به نظر شما احمدی‌نژاد راه تقابل نرفته؟

بلی- هر اندیشه‌ای سعی می‌کند بر اندیشه مقابل خود غلبه کند. من به‌صورت قطعی نمی‌گویم اما احتمالا راهی که اصلاح‌طلبان رفتند برای غلبه بر اصولگرایان بوده و راهکار طی‌شده توسط اصولگرایان نیز برای غلبه بر اصلاح‌طلبان بوده.

از دل همین‌راهکارهایی که به آنها نقد دارید احمدی‌نژاد بیرون می‌آید و سوار بر موج می‌شود یا از فرصت استفاده کند و بعدا حامیان خود که اصولگرایان است را کنار گذارد.

نه. من هنوز از اندیشه احمدی‌نژاد چیزی نگفته‌ام و این نکته‌ای که شما گفتید در نقطه مقابل آقای احمدی‌نژاد است. احمدی‌نژاد اصلا به تقابل هیچ‌وقت فکر نکرده و راهکار او غلبه در رقابت نیست. راهکار ایشان چیره شدن بر حریف نیست. چون نمی‌خواهد هیچ اندیشه‌ای از عرصه خارج بشود.

ولی در عمل این اتفاق افتاد.

اجازه بدهید من اندیشه او را توضیح دهم و بعد ببنیم که چه اتفاقی افتاد.

موضوع بحث ما اندیشه احمدی‌نژاد نیست.

نه جواب من مربوط به کل بحث شماست! درطول تاریخ حیات بشر به راهکار مقابله برای غلبه برخورد می‌کنیم. نزاع ادیان باهمدیگر، نزاع ادیان، جنگ‌های صلیبی، بوجود آمدن مارکسیسم و مدرنیسم. در دل همه این وقایع، تلاش برای غلبه وجود دارد و همه کوشیدند که طرف مقابل را مثل خود کنند. گفتند راه رسیدن به یکپارچگی در جامعه مثل خود ساختن دیگران است. مسیحیان با مسلمانان جنگیدند تا همه را مسیحی کنند ا مسلمان جنگیدند تا همه را مسلمان کنند؛ اما هیچ‌کدام از این راه‌ها به‌نتیجه نرسیده. به‌خاطر اینکه انسان دارای اراده است و اگر نخواهد چیزی را بپذیرد نمی‌پذیرد. جریان‌های سیاسی داخل کشور، اصلاح‌طلب و اصولگرایان هم این کار را می‌کنند. چند سال است که در کشور سخن از نشست هایی برای وحدت اصلاح‌طلبان و همایش هایی برای وحدت اصولگرایان مطرح است و دایما مجمع و همایش می‌گذارند که چکار کنیم که وحدت پیدا کنیم. چون می‌بینیم همانطور که دو جریان اصلی از هم جدا شده و رقابت می‌کنند در درون این جریان‌ها هم گروه‌هایی بوجود آمده که رقابت می‌کنند. تقابل برای غلبه به وحدت نمی‌انجامد؛ نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگراها نباید اینگونه فکر کنند. با همایش به وحدت نمی‌رسیم و این نگاه من و برداشت من از احمدی‌نژاد است. اندیشه رقابت، ستیز و تقابل برای غلبه به وحدت نمی‌انجامد. راه این نیست. من مطلبی را از سردبیر شما درباره توحید سیاسی خواندم که نوشته بودند که بسیاری از اسلام‌گرایان برای اقامه توحید در جامعه و برای رساندن جوامع بشری به توحید کارشان به خشونت گراییده. من این را باور دارم که اگر نه مسلمان، هر دینی، فکر، مکتب و تمدنی بخواهد دیگر انسان‌ها را مثل خود کند کار به‌نزاع می‌رسد. البته انتقادی هم به آقای قوچانی دارم و آن اینکه این فقط توحید سیاسی مسلمانان نیست که چنین می‌شود؛ البته اشاره‌ای هم به مارکسیست‌ها داشته ولی به‌نظر من مدرنیسم هم همینطور است. چه از پایگاه دین، تمدن، فرقه یا فرهنگ هر کسی بخواهد آدم‌ها را مثل خود کند برای رسیدن به یکپارچگی کارش به منازعه می‌رسد و به وحدت نمی‌رسد. بشریت و کشور باید این را فراموش کند. ما مسیر را داریم غلط می‌رویم. مسیر این است که همه جریان‌ها و همه انسان‌ها سهم و بهره‌ای از حقیقت دارند. اگر ما این را قبول کردیم آن موقع هیچ‌وقت به تقابل بایکدیگر نخواهیم نپرداخت. بلکه می‌کوشیم از منظر جریان‌های دیگر هم به واقعیت نگاه کنیم تا از منظر آنها، بهره‌مند بشویم و تقابل نمی‌کنیم.

 اما کنش سیاسی احمدی‌نژاد چنین خروجی نداشت و بیشترین احزاب و گروه‌ها و نیروها مثل آقای ناطق‌نوری از صحنه سیاسی حذف شد.

باور ایشان این بود که همه بهر‌ه‌ای از حقیقت دارند و فرهنگ غلبه باید برود و فرهنگ بهره برداری به جایش بیاید.

اما آقای احمدی‌نژاد حتی نتوانست وزرای خودشان را تحمل کنند؟

اجازه بدهید من برای این گواهی می‌آورم. ما باید از همه افکار و اندیشه‌ها بهره‌مند بشود و اینجا یک ائتلاف انسانی روی می‌دهد. ما نمی‌خواهیم کسی را مثل خود کنیم. خیلی از ادیان و گروه‌ها تا الان کوشیدند انسان‌ها را مثل خود کنند و دایما کار به خشونت می‌رسد. اما اگر بکوشیم از سهم همه آدم‌ها از حقیقت بهره‌مند بشویم ان‌موقع است که به ائتلاف می‌رسیم و گرنه نتیجه نزاع است؛ درباره جریان‌های سیاسی هم این‌طور است. همایش وحدت به نتیجه نمی‌رسد مگر اینکه بپذیریم که همه جریان‌های سیاسی از حقیقت بهره‌دارند و ما از سهم آنها بهره‌مند شویم.

اگر سهم افرادی چون ناطق‌نوری از حقیقت به رسمیت شناخته می‌شد، آیا حذف می‌شدند؟

من باتوجه به شناختی که از آقای احمدی‌نژاد دارم تاحالا ندیده‌ام که او با فکر اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی مقابله کند. اما دیدم که او جدی‌ترین فرد در تقابل است اما نه تقابل با فکر و جریان فکری بلکه در تقابل با ستم و اجحاف.

این افراد را نماد ستم می‌دانست؟

شما به من بگویید آیا گفتار احمدی‌نژاد در مناظره نسبت به فرزندان آقای هاشمی‌رفسنجانی و برخی آقازاده ها، تقابل با فکر بود یا تقابل با اجحافی بود که احساس می‌کرد.

آیا گفتن این موارد در غیاب افراد که حق دفاع از خود ندارند، درست بود؟

شما بگویید تقابل احمدی‌نژاد با فکر بود یا اجحاف. این‌دو تفکیک نشده و تفکیک نکردن این‌دو از هم خطاست. من تا به‌حال نشنیده‌ام که او با فکر اصلاح‌طلبی مقابله کند. او متفاوت از اصلاح‌طلبان است و ممکن است خیلی از اندیشه‌های اصلاح‌طلبان را باور نداشته باشد یا بعضی از اندیشه‌ها و سلایق اصولگرایان را باور نداشته باشد. این تفاوت است و نباید منجر به تقابل شود. ما در دیالکتیک هگلی فکر می‌کنیم که از تضاد بین اندیشه ها باید تقابلی شکل گیرد به امر سومی بیانجامد اما ما دیالکتیک فیخته‌ای هم داریم که می‌گوید لازم نیست تقابلی صورت گیرد تا از این تز و آنتی‌تز حتما سنتزی بیرون بیاید. می‌توانند اینها باهمدیگر به ائتلاف برسانند. احمدی‌نژاد معتقد است که همه آدم‌ها سرشت‌ حقیقت‌جو و عقل‌ حقیقت‌یاب دارند که مال همه آدم‌هاست پس همه به سهمی از حقیقت می‌رسند. همه برای رسیدن به حقیقت‌ مطلق باید باهم ائتلاف کنند. مقابله جدی احمدی‌نژاد مقابله با ستم و استکبار بوده نه با اندیشه و لذا نمی‌بینید که او با اندیشمندان غرب مقابله داشته باشد. این خطاست که با اندیشمندان غربی مقابله کنیم؛ ما نه اندیشمندان را کسانی می‌دانیم که خواسته‌اند ستم را تئوریزه کنند و نه معتقدیم که از اندیشه آنها ستم برمی‌خیزد. ما معتقدیم که استکبار می‌کوشد پوششی از اندیشه اندیشمندان برای ستم خودش بسازد. درحقیقت ستم خود را تئوریزه کند و این کار استکبار است نه اندیشمندان .

این حذف‌های سیاسی را طبق این نظر چگونه تحلیل می‌کنید؟

او افراد را تا آنجایی که در مسیر خدمت می‌دید، حفظ می‌کرد ولی اگر طرف تغییر مسیر و جهت می‌داد احمدی‌نژاد قسم نخورده بود با او کار کند. او می‌گوید من فرصت کوتاهی برای خدمتگزاری به مردم دارم. در این مسیر با همه وزرا عهدی بسته که هیچ کس برای خودش کار اقتصادی نکند. اینجا در جایگاه قدرت است؛ اما هیچ‌کس حق ندارد برای پرکردن جیب خود کار کند.

پس چرا چنین اتفاقی افتاد؟

چنین اتفاقی نیفتاد. اجازه بدهید! عهد بسته شده که هیچ‌کس تا وقتی در این دولت است برای خود بنگاه درست نکند بلکه تمام همت خود را برای خدمت گذارد. آنجا که عزلی صورت گرفته انجایی بوده که احمدی‌نژاد بعد از مدتها تامل دیده که این فرد در مسیر خدمت نیست یا نمی‌تواند با چرخ دولت، هماهنگ بچرخد. ولی هیچ‌وقت با اندیشه‌ای مقابله نکرده. چه‍‌ کسی گفته که وزرای احمدی‌نژاد همفکر او بوده‌اند؟ من همیشه گفتم خیلی از روسای جمهور همیشه مدعی فراجناحی بودن در انتخاب وزرا بودند اما به صورت واقعی این فراجناحی بودن، جز در دولت احمدی‌نژاد دیده نشد؛ البته نه به‌صورت صدر صد. در دولت احمدی‌نژاد برخلاف دولت‌های قبل و بعد از او که همه وزرا تفکر رئیس دولت‌ها را داشتند و دارند، وزرا فکر متنوعی داشتند؛ یعنی او وزیر داشت که سخت اصولگرا بود و دیگری اصلا اصولگرا نبود بلکه سابقه حتی اصلاح‌طلبی داشت و وزیری دیگر او، جور دیگری بود. به ما می‌گفتند که چرا اصلاح‌طلبان وارد کابینه احمدی‌نژاد نشدند؟ من مدتی روی این فکر می‌کردم؛ بودند کسانی که سابقه اصلاح‌طلبی داشتند ولی به این نتیجه رسیدم که آقایان اصلاح‌طلب خود را در تقابل با احمدی‌نژاد دیدند و کنار رفتند خصوصا در سال ۸۸٫

شما گفتید که هیچ تخلفی در دولت احمدی‌نژاد اتفاق نیفتاد.

من کی چنین حرفی زدم! من گفتم او از وزیرانش تعهد گرفته بود که وزیر برای خود بنگاه اقتصادی درست نکند. حالا شما ممکن است بگویید که فلان وزیر درست کرد. شما بگذارید این را قوه‌قضاییه معین کند.

احمدی‌نژاد در مناظره سال ۸۸ عملا ناطق‌نوری را در کنار هاشمی‌رفسنجانی و اصلاح‌طلبان تعریف کرد. حامیان احمدی‌نژاد چه تعریفی از جایگاه سیاسی و مواضع ناطق‌نوری دارند؟

پرسش شما غلط است؛ شما یک سند بیاورید که احمدی‌نژاد گفته باشد که فلانی اصلاح‌طلب است. احمدی‌نژاد به اندیشه چکار دارد؟ من که بارها گفتم او تقابلی با اندیشه ندارد. احمدی‌نژاد‌ی که من یافتم اصلا مقابله با اندیشه نمی‌کند.

آیا حذف آقای ناطق‌نوری در آن مناظره از صحنه سیاسی از اهداف احمدی‌نژاد بود؟

حتی در آن مناظره احمدی‌نژاد با فکر مقابله نکرد. مقابله او اصلا مقابله با فکر و جریان فکری نیست. باید منصف بود؛ اینها را باید از هم تفکیک کرد.

یعنی این تفکیک را فقط جریان آقای احمدی‌نژاد انجام داده و هیچ جریانی در کشور به این درک نرسیده؟

متاسفانه خود اصلاح‌طلبان وقتی با اصولگرایان مقابله می کنند بیش از اینکه از اجحاف بگویند از فکر آنها می‌گویند. مقابله اصولگرایان با اصلاح‌طلبان هم فکری است.

اصلاح‌طلبان در قضاوت‌ها نماد و نمود عملی را مبنای نقد و داروی خود قرار می‌دهند.

من که خودم عرض کردم که همه جریان‌ها بهره‌ای از حقیقت دارند اما چرا باید با فکر مقابله کرد؟ اگر کسی مانع از آزادی اندیشه شد این ستم است. اگر اصلاح‌طلبان در دفاع از آزادی اندیشه با بسته بودن و نبود آزادی مقابله کردند ایرادی ندارد. هرکسی با بسته بودن فضای اندیشه مقابله کند ما از ان دفاع می‌کنیم؛ زیرا این یک ستم است. آزاداندیشی امری است که باید از آن دفاع کرد. به‌جای تقابل با هم ائتلاف کنیم. باید همدیگر را باور کنیم. اصلاح‌طلبان وقتی سرکار آمدند تمام اصولگرایان را بیرون کردند. الان می‌بینید آیین‌نامه‌های دولت قبل را پیوسته ابطال می‌کنند و کسانی که احمدی‌نژادی بودند را کنار می‌گذارند

اتفاقا یکی از ایرادهایی که به دولت می‌گیرند این است که چرا در سطوح میانه‌، پایین و حتی در ارگان‌هایی مدیران سطوح بالای دولت را حفظ کرده است.

شما این را قبول دارید که جریان‌های سیاسی هر وقت پیروز شدند به حذف رقیب پرداختند؟ این باید ناله همه ما باشد.

کاری که دولت احمدی‌نژاد هم انجام داد و چون الان از بیرون به موضوع نگاه می‌کنید چنین حرفی می‌زنید.

دقیقا نه. من اسم نمی‌برم اما اصلاح‌طلب بسیار بزرگ بعد از پایان مناظره به من گفت که من مدیون فلان کس در دولت احمدی نژاد هستم. چون ما را بعد از یک بحرانی کلا جوری کنار گذاشتند که ما نیاز مادی داخل خانه را نمی‌توانستیم برآورده کنیم اما این تیم به ما رسیدگی کردند. بحث من سر احمدی‌نژاد است نه سر مراکز قدرت در کشور. چون مراکز قدرت فقط دولت نبوده و بحث من سر این فرد و تفکر این فرد بود. او هیچ‌وقت حذف نکرده و عزل‌ها حذف فکر نیست.

بعد او بر اساس تشخیص و معیارهای خود عده‌ای را حذف می‌کند؟

بله. وقتی نخواهد مسیر خدمت به مردم را بپیماید کنار گذاشته می‌شود

و بگم‌بگم‌های معروف او هیچ‌وقت به پاسخ نرسید.

اجازه دهید درباره بعضی چیزها سکوت کنیم؛ چون هم شما در دردسر قرار می‌گیرید و هم ما. ولی قسمتی را هم که می‌خواست بگوید، اجازه ندادند.

چرا زمانی که در قدرت بود، نگفت؟

خوب این‌که خوب است. و حالا که در هیچ موضعی نیست، بگذارید بگوید. البته یک‌بار هم در دوسال قبل خواست بگوید آقایان معاونان رئیس‌جمهور خواستند که نگوید. حتی یکبار از یکی از معاونان آقای روحانی هم شکایت هم کرد که منع بازرسی صادر شد.

آیا ایجاد کدورت در نزد چهره‌های اصولگرایی چون ناطق‌نوری از سوی احمدی‌نژاد و حامیان ایشان عملا به چرخش آنها به سمت اصلاح‌طلبان و به ضرر مجموعه اصولگرایان، از جمله طیف احمدی‌نژاد نشد؟

من هیچ اظهارنظری درباره آقای ناطق‌نوری نمی‌توانم بکنم. اینکه ناطق‌نوری دربرابر سخنان احمدی‌نژاد به چه چیزی گرایش پیدا می‌کند، اظهارنظر نمی‌کنم. خود ایشان هست و از خودش سوال کنید که آیا دربرابر صحبت‌های احمدی‌نژاد گرایش به فلان گروه و جریان پیدا کردید یا نه؟ البته من معتقدم شخصیت آقای ناطق‌نوری شخصیتی نیست که در مناظره، مباحثه و مخالفت افراد تحت‌تاثیر قرار بگیرد و بخواهد به سمت جریانی گرایش پیدا کند. شخصیت ناطق‌نوری ساخته شده و نمی‌شود با دو تا مخالفت او را تغییر داد.

 گفته می‌شود رفتارهای احمدی‌نژاد باعث شده که ناطق‌نوری همدلی بیشتری با اصلاح‌طلبان داشته باشد.

آقای احمدی‌نژاد مسیری را می‌رود و فکری دارد که فکرش مقابله با ستم و اجحاف در کشور است و اصلا در این راه قیدی نداشته، ندارد و نخواهد داشت. او به صورت مطلق با ستم مقابله می‌کند و معتقد به‌هیچ قیدی نیست. در این مسیر، حرف‌ خودش را می‌زند و اقبال و ادبار افراد برای او مهم نیست. اینکه چه‌کسی بماند، برود، خوشش بیاید یا نه حرفش را می‌زند و حاضر نیست که به‌خاطر ملاحظات افراد، از مقابله با ستم و اجحاف کوتاه بیاید؛ اما با آغوش باز از افکار استقبال می‌کند. البته این به‌معنای پذیرش هرفکری نیست بلکه معتقد است که هر فکر سهمی از حقیقت دارند.

جایگاه طرفدارن احمدی‌نژاد را در ائتلاف اصولگرایان چیست؟

از اصولگراها بپرسید.

از شما که طرفدار احمدی‌نژاد هستید می‌پرسم.

من احساس می‌کنم تفکر آقای احمدی‌نژاد به‌صورت عمیق در مردم شکل گرفته است.

در میان اصولگرایان و جریان‌های سیاسی چه جایگاهی دارند

جریان‌های سیاسی تاوقتی که به تقابل بیندیشند از احمدی‌نژاد فاصله می‌گیرند. جریان‌های سیاسی وقتی به احمدی‌نژاد نزدیک می‌شوند که از فکر تقابل خارج بشوند.

به‌نظر شما احمدی‌نژاد نماد وحدت گروه‌هاست؟

گروه‌ها به ائتلاف بیندیشند و باور کنند که همه از حقیقت سهم دارند. وقتی احمدی‌نژاد در برابر اصلاح‌طلبان موضع نمی‌گیرد؛ از سوی بعضی از اصولگرایان به منحرف متهم می‌شود. غیر از این است؟ چرا احمدی‌نژاد متهم شد به منحرف؟ گفتند اینکه احمدی‌نژاد با اصلاح‌طلبان مخالفت نکرد، پس منحرف است

خیر به این دلیل گفتند منحرف است که حاضر نشد اسفندیار رحیم‌مشایی را از خود دور کند.

چیزهای مختلف گفتند. آدرس بدهم؟ آدرس نمی‌دهم. آن چیزی که شما گفتید هم هست ولی این هم هست. وقتی مقابله نکند به منحرف متهم می‌شود واگر با اصولگرایان مقابله نکند به تحجر و جمود متهم می‌شود. ولی احمدی‌نژاد نمی‌خواهد با این دو گروه مقابله کند و به تقابل با جریان فکری و سیاسی نمی‌اندیشد.

احمدی‌نژاد را جریان سوم معرفی می‌کنید؟

گفتم از نظر من، این فکر احمدی‌نژاد است و نگفتم او جریان سوم است. این فکر، مردم و در بدنه جریان‌های گوناگون سیاسی را متأثر کرده است. اما رئوس را نمی‌گویم. در بین مردم، آنهایی که هوادار هیچ جریانی نیستند و در بدنه سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان گرایش به او زیاد است. اینها از تقابل خوششان نمی‌آید. آیا با این اندیشه موافق هستید؟

اجازه بدهید که من سوال کنم!

آهان!

مرزبندی با جبهه پایداری و حامیان احمدی‌نژاد از دلایل اعلام استقلال لاریجانی از اصولگرایان و اعلام بیطرفی ناطق‌نوری در انتخابات آتی تلقی می‌شود. چرا این اصولگرایان حاضر نیستند با جبهه پایداری و حامیان احمدی‌نژاد تعریف شوند؟

( باخنده) از خودشان بپرسید!

شما تحلیل خود را بگویید؟

من هرگز سعی نمی‌کنم نیت‌خوانی کنم. چرا ناطق‌نوری گفته بی‌طرفم یا لاریجانی اعلام استقلال کرده است. من احتمالات را بررسی می‌کنم. آنهایی که به تقابل می‌اندیشند و به تقابل پرداختند؛ همیشه یا به اشتیاق پیروزی و غلبه مبارزه می‌کنند. اگر اساس فکری کسی تقابل بود وقتی که او در صحنه می‌بینید به اشتیاق غلبه و پیروزی می‌بینید، اما اگر در بیرون میدان باشند لابد به یأس مبتلا شده و احساس می‌کنند که پیروزی برای آنها نیست یا پایان عمر سیاسی آنها است یا فعلا کاری ازآنها برنمی‌آید. اما آنهایی که به‌تقابل نمی‌اندیشند آنها اصلا نمی‌خواهند وارد عرصه دعوا و منازعه بشوند. هرقدر جریان‌ها بخواهند آنها را وارد دعوا کنند آنها وارد نمی‌شوند. من نمی‌توانم بگویم که ناطق‌نوری به‌چه اندیشه‌ای رسید؟ آیا مبنایش این است که این منازعات بی‌اساس است؟ اگر به‌اینجا رسیده که منازعه بین‌اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بی‌معنا و غلط است و اعلام بی‌طرفی می‌کند؛ این خیلی خوب است. اما اگر قهر سیاسی کرده، من قهر را روا نمی‌دانم. اما سکوت احمدی‌نژاد قهر نیست.

به‌نظر شما اعلام استقلال لاریجانی و رهروان ولایت از اصولگرایان به‌نوعی اعلام برائت از سوی ایشان است؟

باید از لاریجانی بپرسید اما من چند احتمال را بررسی می‌کنم که اگر لاریجانی به این نتیجه رسیده که اصلا نباید با اصلاح‌طلبان تقابل کند بلکه باید به ‌یک ائتلاف فکری در کشور رسید، طبیعتا باید موضعش نسبت به اصولگرایان هم اینگونه باشد. یعنی بگوید اینکه اصلا نمی‌خواهم تقابل کنم و تقابل را غلط بداند و اعلام استقلال کند؛ شما نباید این برداشت را بکنید که ایشان با اصولگرایان قهر کرده یا با اصلاح‌طلبان آشتی کرده. اگر این احتمال باشد این بهترین شکل است. یعنی بیاید به عرصه و بگوید من، من هستم و در حقیقت می‌خواهد احمدی‌نژادی بشود.

احتمال دیگر این است که لاریجانی در این دوساله دولت یازدهم به خط‌مشی دولت نزدیک‌تر شده و نمی‌خواهد با اعتدالی‌ها و اصلاح‌طلبان تقابل کند و نمی‌خواهد با چهره‌های تندرو اصولگرایی ائتلاف کرده و هزینه‌ای را برخود تحمیل کند؟

احتمال دوم هم این است که اندیشه او عوض شده.

اما او هرگز نگفته که من اصولگرا نیستم.

نه! من احتمال دوم را بررسی می‌کنم. پس شاید ایشان معتقد است که تقابل کار غلطی است و دنبال رقابت و غلبه نیست. اگر به اینجا رسیده باشند، خوب است.

چرا نمی‌خواهید بپذیرید که نوعی تقابل با فکر و نیروهای احمدی‌نژادی و جبهه‌پایداری است؟

اگر شما می‌گویید که ایشان از یک گروه‌هایی به‌خاطر تقابل خارج شده، من این را ناپسند می‌دانم. پس فرد به‌این درجه نرسیده که اصلا تقابل را نفی کند. ما باید تقابل را نفی کنیم نه‌اینکه با این طیف تقابل نمی کنم و به جایش با دیگری تقابل می‌کنم.

این یک عقلانیت سیاسی است و نمی‌خواهد هزینه تندروی دیگران را او بپردازد؟

یک موقع کسی از گروه‌ها بیرون می‌آید و می‌گوید نمی‌خواهم مقابله کنم؛ و موقعی از گروه بیرون می‌آید که نمی‌خواهم با اصلاح‌طلبان مقابله کنم و فقط می‌خواهم با پایداری مقابله کنم. من اینجا معتقدم که فقط پوستین عوض شد. من با تقابل مخالفم.

آیا مواضع چهره‌های شاخص اصولگرا علیه احمدی‌نژاد و نیروهای نزدیک به وی، به معنای افول سیاسی-گفتمانی حامیان دولت‌های نهم و دهم نیست؟

من این را جواب دادم! اندیشه احمدی‌نژاد در دو سطح توسعه پیدا کرده: در میان مردم و در بدنه جریا‌های سیاسی. لذا این به‌معنای رشد و ترقی است. اما آنها که هنوز در فکر مقابله هستند آنها ممکن است در فکر مقابله باشند اما مقابله آنها مقتضی افول گفتمان احمدی نژاد نیست. افول نتیجه مقابله رئوس نیست؛ افول نتیجه خروج از دایره مردم است.

از نظر شما احمدی‌نژاد در باغ بهشت هست و همه نیروها حول ایشان ائتلاف کند؟

من این فکر را در باغ بهشت می‌دانم. فکری که من ارائه کردم و گفتم که نظر من و آقای احمدی‌نژاد است برای همه گروه‌های سیاسی و جهان است. جهان باید به ائتلاف برسد. انسان‌ها باید همدیگر را باور کنند.

شما همچنان به مدیریت جهانی فکر می‌کنید.

من می‌گویم این یک قاعده است. نه! ما به مدیریت جهانی فکر نمی‌کنیم. می‌گویم در جهان همه آدم‌ها باید همدیگر را باور کنند؛ این راه صلح است. ما با رشد تکنولوژی نتوانستیم جنگ را برطرف کنیم بلکه برای جهان کدخدا ساختیم که به همه ملت ها گفت همه باید مثل من بشوند. این فکر نزاع درست می‌کند.

در درون حامیان احمدی‌نژاد نوعی دودستگی را شاهد هستیم.

این، تفاوت فکر است، نزاع بد است ولی تفاوت خوب است. من تکثر و تفاوت را قبول دارم و باید افکار، متنوع و متکثر بشود. نگذارید نزاع صورت بگیرد؛ یعنی همه این متکثرها همدیگر را باور کنند.

اینکه از درون حامیان یک دولت طیف‌های متنوع بوجود می‌آید که از دولت متبوع خودشان، بخصوص دولت دهم اعلام برائت می‌کند آیا به این معنی واگرایی در درون یک‌مجموعه نیست؟

آنهایی که مقابله می‌کنند را هیچ‌وقت‌ تایید نمی‌کنیم. این مقابله چه از درون حامیان گذشته احمدی‌نژاد باشد چه طیف‌های دیگر اصلاح‌طلب و اصولگرا باشد، تأیید نمی‌شود.

چرا فکر نمی‌‌کنید که دولت احمدی‌نژاد روند و رویکردی را در پیش گرفت که از دل آن نوعی واگرایی، حذف و ازهم‌گسستگی نیروها پیش آمد؟

این را جریان‌ها ایجاد می‌کنند. شما می‌گویید عده‌ای از اصولگرایان وارد دولت احمدی‌نژاد شدند؛ وقتی فکرشان با احمدی‌نژاد متفاوت باشد، آن گروه تقابل می‌کنند.

احمدی‌نژاد یک‌فرد شناخته شده نبود او را اصولگرایان رأس کار آوردند؟

اجازه بدهید حرف من تمام شود! اصلاح‌طلبان می‌گویند بدنه دولت احمدی‌نژاد اصولگرا بودند. اما فکر احمدی‌نژاد با فکر خیلی از اصولگرایان متفاوت است. وقتی تفاوت احساس شد آن گروهی که تفکر اصولگرایی دارند می‌خواهند نوعی مقابله با فکر احمدی‌نژاد کنند. احمدی‌نژاد مقابله نکرد، آنها مقابله کردند. احمدی‌نژاد نگفت شما منحرفید! آنها گفتند.

چرا به اینجا رسید؟
گفتم. آنها مگر نگفتند احمدی‌نژاد منحرف است. فکر احمدی‌نژاد این بود که من عرض کردم و این فکر سازگار با اندیشه بعضی از اصولگرایان نیست و وقتی این را احساس کردند شروع به مخالفت کردند.

رویکرد حامیان احمدی نژاد به انتخابات آتی چیست؟ آیا مواضع جبهه یکتا مورد تایید همه هواداران احمدی‌نژاد است؟

من ساده بگویم رویکرد ما در انتخابات دعوت به شرکت در انتخابات بدون حمایت از جریان خاص است.

حتی یکتا؟
بله! حتی یکتا. ما هیچ حمایتی از هیچ جریانی نمی‌کنیم. ما به دنباله آدم‌هایی هستیم که به مقابله فکر نکنند و به مردم و خدمت به مردم فکر کنند و ستم‌ستیز باشند. وگرنه جریان مهم نیست. جریان اصلاح‌طلب، اصولگرا و پایداری برای ما مهم نیست. مهم این است که ستم‌ستیز باشد و در فکر نزاع با جریان‌ها نباشد و حزبی نشود.

بعد از تاسیس حزب یکتا توسط مدیران ارشد دولت‌های نهم و دهم چگونه می‌توان پذیرفت که طرفداران احمدی‌نژاد در رقابت سیاسی می‌خواهد بی‌طرف باشد و دنبال وزن سیاسی نیست.

بی‌طرفی معنای دیگری ندارد، یعنی من فکر ندارم.

یعنی دنبال سهم‌خواهی سیاسی نیست؟

نه. چه کسانی؟ منظور شما یکتا است؟

بلی!
من اصلا درباره یکتا اصلا هیچ‌اظهار نظری نمی‌کنم.

چرا؟

چون نمایندگان آقای احمدی‌نزاد نیستند.

اما وزرای ایشان که هستند؟

خیلی‌ها وزرای ایشان بودند که الان با ایشان مخالف هستند. شما بگویید مگر کم داریم وزیران اصولگرایی که حتی ممکن است نسبت به ایشان جسارت‌های زیادی بکنند.

تاثیر موضع بیطرفی ناطق‌نوری بر معادلات سیاسی و انتخابات مجلس چه می‌دانید؟

خیلی هم خوب است، اگر تفکر ایشان بر اساس این باشد که این نزاع‌ها پدر این کشور را دراورده خوب است. نزاع چیزی جز زیان به‌دنبال ندارد. نزاع نباید جز در برابر ستم باشد و ستم همان چیزی است که جلوی حق اندیشیدن وحق انتخاب کردن را می‌گیرد. همان که شما فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان هم برای آن تلاش کردند که اگر این بوده، خیلی هم خوب بوده است. باید با چیزی مبارزه کرد که جلوی حقوق مردم، حق آزادی، حق اندیشه، و حق اقتصادی مردم را از آنها می‌گیرد.

آیا با توجه به سکوت آقای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس و بیطرفی و استقلال چهره‌هایی چون ناطق‌نوری و لاریجانی، می‌توان گفت عملا اصولگرایان عرصه را به حامیان دولت و اصلاح‌طلبان واگذار کرده‌اند؟

آنهایی که به تقابل فکر می‌کنند والان کنار می‌روند ممکن است مأیوس باشند. اینها اگر در میدان باشند شوق غلبه دارند و اگر در میدان نباشند یاس از غلبه دارند؛ ولی آنهایی که اصلا به تقابل فکر نمی‌کنند نه. اگر آنها را در میدان نمی‌بینید به‌این دلیل است که نمی‌خواهند به نزاع تن دهند و این واگذار کردن نیست. اتفاقا این روشن‌اندیشی و بصیرت‌بخشی است. باید از آقای ناطق‌نوری‌ بپرسید که به‌کدام نگاه رسیده؟

احمدی‌نژاد در این سکوت به‌دنبال چیست؛ آیا به یأس سیاسی رسیده؟

اصلا و ابدا! احمدی‌نژاد پیوسته جامعه را رو به رشد و تعالی می‌بیند.

برای گروه سیاسی خودش چطور؟

او گروه ندارد. احمدی‌نژاد یک‌تفکر است که می‌گوید از نزاع دست بکشید. برای همین نمی‌خواهد وارد عرصه نزاع سیاسی در مجلس بشود.

و چه آینده‌ای سیاسی برای خود متصور است؟

خودش عزمی ندارد برای ورود در عرصه سیاست مگر اینکه ضرورت اقتضا کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: