تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۴:۱۸ کد مطلب 86854

قاتلی بنام "داروهای ماهواره‌ای"

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از ایرنا، رسول دیناروند افزود: به دنبال این هستیم که راه های تبلیغ این داروها از طریق اپراتورهای داخلی را ببندیم. وی اظهار داشت: پیشنهادی در مجلس مطرح است برای اینکه ما بتوانیم هم با آنهایی که صاحب خط تلفن هستند و هم با شبکه های توزیع و هم […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از ایرنا، رسول دیناروند افزود: به دنبال این هستیم که راه های تبلیغ این داروها از طریق اپراتورهای داخلی را ببندیم.

وی اظهار داشت: پیشنهادی در مجلس مطرح است برای اینکه ما بتوانیم هم با آنهایی که صاحب خط تلفن هستند و هم با شبکه های توزیع و هم با آنهایی که قاچاقچی هستند ، برخوردهای سنگین تری کنیم.

دیناروند تصریح کرد: البته این پیشنهاد ، طرح مجلس است و وزارت بهداشت ، طرف مشورت بوده است .

این طرح از کمیسیون بهداشت و درمان بیرون آمده و در حال رفتن به صحن علنی مجلس است و معلوم نیست تا چه زمانی در نوبت می ماند.

وی در پاسخ به این سئوال که بیشتر تبلیغات انجام شده از شبکه های ماهواره ای از خط ۳۰۰۰ و ۱۰۰۰ انجام می شود که در اختیار نهادهای دولتی هستند، گفت: متاسفانه همین طور است و دنبال این هستیم که این راه ها را ببندیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در واقع حتی فرآورده های قاچاق رسما با خط ۳۰۰۰ تبلیغ می شوند و متاسفانه بسیار پیچیده عمل کرده اند یعنی این خط ها ، اجاره در اجاره در اجاره است و شما به اینکه بالاخره این خط به نام چه کسی است، نمی رسید.

دیناروند افزود: فرآورده هایی که در شبکه های ماهواره ای خارج کشور تبلیغ می شوند عمدتا دارو نیستند و بیشتر فرآورده های آرایشی بهداشتی و مکمل هستند و با قاطعیت اعلام می کنیم هیچکدام از این فرآورده ها، مجوز مصرف در ایران ندارند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از این فرآورده ها حتی مجوز مصرف در کشورهای سازنده ندارد.

این فرآورده ها عمدتا فرآورده های تقلبی هستند و بطور قطع به صورت قاچاق وارد ایران می شوند.

وی تصریح کرد: نمونه های متعددی از آسیب به سلامت مردم و حتی مرگ و میر در پی مصرف این فرآورده ها ، دیده شده و حتی مرگ و میر ناشی از مصرف آنها دیده شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بطور مثال سال گذشته حتی موارد مرگ و میر آن خبر شد زیرا چند نفر برای لاغری و کاهش وزن، داروهای ماهواره ای مصرف کرده بودند و سه نفر در پی آن جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اسناد زیادی وجود دارد که آسیب به سلامت در پی مصرف این فرآورده ها وجود دارد.

به هر حال مردمی که این فرآورده های تبلیغ شده را مصرف می کنند با تصمیم نادرست خودشان این کار را می کنند.

دیناروند گفت: این فرآورده ها هیچگونه مجوزی از وزارت بهداشت ندارند و ادعاها در این مورد دروغ است.

ما بارها اعلام کرده ایم هیچ وارد کننده کالا به ایران یا هیچ تولید کننده ای حق تبلیغ در رسانه های ماهواره ای ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هر کس این فرآورده های خارجی در داخل کشور تبلیغ کند، پروانه فرآورده اش باطل می شود بنابراین چون شرکت ها از این موضوع اطلاع دارند آنهایی که پروانه رسمی برای فرآورده های خود دارند، تبلیغات نمی کنند چون می دانند ابطال پروانه آنها را در پی دارد .

وی تاکید کرد: می خواهیم مردم بدانند فرآورده های که در شبکه های ماهواره ای خارج کشور – که برخی از آنها شبکه های ضد انقلاب هستند- ، پخش می شود، غیرمجاز است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: