تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ - ۰۴:۴۴ کد مطلب 87073

تذکر حقوقی روزنامه اصلاح‌طلب به روحانی

محمدعلی نجفی‌توانا رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در تذکر حقوقی نسبت به سخنان حجت‌الاسلام روحانی پیرامون اجرای وظایف قانونی شورای نگهبان واکنش نشان داد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در اولین نشست خبری خود پس از اجرای برجام در پاسخ به سؤالی در خصوص رد صلاحیت‌ها برای انتخابات مجلس دهم اظهار داشتند: «اطلاعات […]

محمدعلی نجفی‌توانا رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در تذکر حقوقی نسبت به سخنان حجت‌الاسلام روحانی پیرامون اجرای وظایف قانونی شورای نگهبان واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در اولین نشست خبری خود پس از اجرای برجام در پاسخ به سؤالی در خصوص رد صلاحیت‌ها برای انتخابات مجلس دهم اظهار داشتند: «اطلاعات اولیه‌ای که به من دادند نیز خوشحال‌کننده نبود. در مرحله ثبت‌نام شاهد استقبال خوبی بودیم و نتایج بررسی‌های هیئت‌های اجرایی نیز امیدوارکننده بود اما اکنون برخی احراز صلاحیت نشدند که امیدواریم شورای نگهبان به آن‌ها رسیدگی کند و اگر کسی احراز صلاحیت نشده، شورا دخالت کند و من نیز به‌عنوان رییس‌جمهور از همه اختیاراتم در این زمینه استفاده می‌کنم.»

در همین راستا محمدعلی نجفی‌توانا رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در تذکر حقوقی نسبت به سخنان حجت‌الاسلام روحانی پیرامون اجرای وظایف قانونی شورای نگهبان در روزنامه اصلاح‌طلب فرهیختگان – که به دانشگاه آزاد اسلامی وابسته است – نوشت: «قانون برای رئیس دولت این اختیار را گذاشته است که به قوای سه‌گانه تذکر و اخطار بدهد و به آنان دستور دهد که قانون اساسی را اجرا کنند؛ اما این اختیارات محدود است به اخطار به قوای سه‌گانه، یعنی قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه.

بر اساس اصول قانون اساسی شورای نگهبان در این تقسیم‌بندی جای نمی‌گیرد؛ بنابراین رئیس‌جمهوری نمی‌تواند به شورای نگهبان تذکر دهد اما می‌تواند از این نهاد درخواست کند که مجدداً با دقت بیشتری بررسی صلاحیت‌ها را پیگیری کنند؛ و الا هیچ قدرت دیگری ندارد و رئیس‌جمهوری نمی‌تواند دستور دهد و تنها می‌تواند از شورای نگهبان درخواست کند. بااین‌حال نمی‌توان گفت صحبتی که رئیس‌جمهوری داشتند و تأکید کردند که از همه اختیارات خود در زمینه رد صلاحیت‌ها استفاده می‌کنند جنبه تشریفاتی دارد؛ اما ظاهراً ضمانت اجرایی در قانون برای آن پیش‌بینی‌نشده است.»

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: