تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۱ - ۱۶:۲۱ کد مطلب 87161

دستگیری عامل بیرونی تعرض به سفارت عربستان

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم: حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در دومین همایش سراسری استانداران و فرمانداران سراسر کشور که صبح امروز(پنجشنبه)‌ در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به مسائل امنیتی داخلی کشور، اظهار داشت: در ارتباط با جرائم عمومی اگر به آمار درست نگاه کنیم، اگر مشکلات امنیتی […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم: حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در دومین همایش سراسری استانداران و فرمانداران سراسر کشور که صبح امروز(پنجشنبه)‌ در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به مسائل امنیتی داخلی کشور، اظهار داشت: در ارتباط با جرائم عمومی اگر به آمار درست نگاه کنیم، اگر مشکلات امنیتی و اقتصادی در داخل کشور داشتیم روی روند مذاکرات هسته‌ای تأثیر می‌گذاشت و ما به هدف خود نمی‌رسیدیم که این نکته در صحبت‌های رئیس‌جمهوری هم بود.

وی اضافه کرد: روند جرائمی مانند سرقت را بررسی کردیم و میانگین رشد سرقت ۳۲ درصد در سال بوده که رابطه مستقیمی بین این جرم و شیب نرخ تورم وجود داشته است. اما در سال گذشته روند رشد جرائم حدود ۳ درصد بوده و امسال نیز رشد جرائم ۳٫۵ درصد است.

ذوالفقاری با بیان “از افتخارات دیگر ما این است که امسال حدود ۵هزار تجمع صنفی در کشور داشته‌ایم” تصریح کرد: به‌جز یکی دو مورد بقیه موارد مدیریت شده است و اگر این تجمعات مدیریت نمی‌شد ظرفیت امنیتی شدن برای برخی موارد وجود داشت.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به مسائل امنیتی پیرامون کشور تأکید کرد: برخی اتفاقات را با صراحت نمی‌شود گفت اما تصمیم جدی در آن سوی مرزها وجود داشته که اتفاقی در ایران بیفتد.

رئیس کمیته امنیتی انتخابات با اعلام اینکه اشراف اطلاعاتی در دو سال گذشته بی‌نظیر بوده است، ابراز داشت: نطفه یک گروه تروریستی بسته شد، همکاران ما رصد کردند و هیچ‌کدام از برنامه‌ریزی‌ها به سرانجام نرسید. آنها فیلمبرداری و برنامه‌ریزی کردند و همه کارها را انجام دادند اما موفق نشدند.

وی بر همین اساس تصریح کرد: بنا داشتند هیمنه کشور را بشکنند و یکی از کادرهای اصلی آنها می‌گفت “اگر نمی‌توانید اقدامی بکنید خودم وارد بشوم”. ما دستاوردهای امنیتی توأم با آرامش داشته‌ایم و بحران امنیتی نداشتیم. البته در گوشه و کنار کشور حوادث جزئی وجود داشته است.

ذوالفقاری در ادامه با اشاره به حادثه تعرض به سفارت عربستان در تهران اظهار داشت: در این ارتباط رئیس جمهور مسئولیت بررسی حادثه را به وزیر کشور دادند و ما هم هیئتی تشکیل دادیم و تمام ابعاد حادثه درآمده و گزارش آماده ارسال به مقام معظم رهبری است.

وی با تأکید بر اینکه با دقت و بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای در همه ابعاد قضیه بررسی شده و همه چیز روشن است، گفت: ما خیلی از فعالیت‌هایی را که در پیرامونمان انجام می‌شود نمی‌دانیم مسیرش به کجا ختم می‌شود اما نوعی از فرقه‌سازی را شاهد هستیم و افرادی که این کار را کردند سازماندهی داشتند و بیش از ۱۰ سال در کرج و تهران فعالیت دارند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه این افراد با عنوان امور خیر و مذهبی فعالیت می‌کنند، گفت: حتی برخی مسئولان تحت عنوان مذهبی‌بودن به آنها کمک کرده‌اند اما نهادهای سازمانی چنین کاری نکردند و پایگاه‌های بسیج نیز نبوده‌اند.

ذوالفقاری با اظهار “از نظر کار ستادی احتمالات لازم را درباره تعرض به سفارت عربستان داده بودیم” خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مذکور اگر اطلاعاتی دارند باید به شورای تأمین استان ارائه بدهند تا کارهای لازم را انجام بدهند، ما نیز این کار را انجام دادیم که همین باعث شد مسئولیت بررسی حادثه سفارت به وزیر کشور محول شود.

وی با اعلام “از برخی اطلاعات و برنامه‌ریزی‌ها رودست خوردیم” تأکید کرد: ما حتی گفتیم “تجمع جلوی سفارت را ممنوع کنید” اما گفتند “خیالتان راحت باشد” اما ما گفتیم “خیال ما راحت نیست”.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان “عده‌ای نماز خودشان را خواندند و کوکتل مولوتف‌ها را آماده کردند” گفت: کسی آن سوی مرزها لیدر این افراد بوده و از طریق تلگرام ظهر آن روز دستوراتی را می‌دهد.

ذوالفقاری با طرح این موضوع که یک بخش از مشکلات ضعف اطلاعاتی است تصریح کرد: عده‌ای گفتند در جریان جده اقدام خاصی صورت نگرفته و جریان کشتار منا را بیان کردند که نتیجه آن سخنان همین می‌شود.

وی اضافه کرد: ما بعضی وقت‌ها مطالبه‌گریم و به‌علت احساساتی حرف زدن کارهایی انجام می‌دهیم که طلبکاری‌مان تبدیل به بدهکاری می‌شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه بعضی‌ها گفتند جریان حادثه منا عمدی بوده است، یادآور شد: به‌جای اینکه ما دیگران را مغلوب اخلاق کنیم بعضی‌ها لیست درست می‌کنند که ما در جریان جده واکنش نشان نداده‌ایم اما پیشنهاد لغو عمره از سوی خود ما بوده است، گفتند در حادثه کشتار منا کسی توجه نکرد اما باید گفت شما باید صحبت‌های مقام معظم رهبری در نوشهر را گوش کنید که در سطح عالی نظام واکنش نشان دادند ولی عده‌ای برای جوانان که احساسات پاکی دارند تبلیغات می‌کنند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه قضیه شهادت شیخ النمر را نیز مطرح کردند، گفت: برادر شیخ النمر گفت حمله به سفارت محکوم است، این آموزه‌ای است که برای کشورمان چگونه برنامه‌ریزی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اهتمام جدی برای برخورد وجود دارد و شخص بیرونی حادثه سفارت عربستان به داخل کشور آورده شده است، تصریح کرد: آنها چنین چیزی را باور نمی‌کردند و هم‌اکنون این فرد تحت بازجویی است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به فضای رسانه‌های خارجی در ایام انتخابات ادامه داد: باید وضعیت جهت‌گیری کلیدواژه‌ها را جمع‌آوری کرد که چنین مسئله‌ای به مدیر امنیتی کمک خواهد کرد مسائل را مدیریت کند.

ذوالفقاری خطاب به استانداران و فرمانداران حاضر در این اجلاس گفت: دوستان باید مسئله فضای مجازی و فراخوان‌ها را جدی بگیرند که این ابزار در شورای تأمین استان است، ما تجمع‌های زیادی داشتیم ولی منجر به حادثه نشده به‌خاطر اینکه همه آنها را عادی تلقی می‌کردیم در حالی که باید تمام جوانب در نظر گرفته شود.

وی با ابراز “برخی جرایم را باید تحلیل روند کنیم” خاطرنشان کرد: بیش از یک‌سوم سرقت‌های مسلحانه در یک استان کشور است و بیش از یک‌سوم سرقت‌های مسلحانه یک استان در یک شهرستان است و دستگاه‌های مسئول باید روی این مسئله تمرکز کنند. ما باید روند جرائم را در طول چند سال بررسی کنیم که چه تغییری داشته و نباید به‌صورت هفتگی بررسی داشته باشیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با ذکر این نکته که شرط اول جلوگیری از غافلگیری اشراف اطلاعاتی است، بیان داشت: اشراف اطلاعاتی این است که قبل از آنکه کسی اقدام کند و سازماندهی و برنامه‌ریزی داشته باشد باید از آن جلوگیری کرد.

مدیر امنیتی انتخابات با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری به‌موقع، گفت: در قضیه حادثه سفارت عربستان یکی از برادران گفت من جمله‌ای را گفته‌ام اما وقتی خود من بررسی کردم دیدم که موضوع به‌گونه‌ای دیگر بوده، ما حتی متن مکالمات را درآوردیم چرا که وقتی مشکل به‌وجود بیاید سند و مدرک اهمیت دارد. به همین دلیل تصمیمات شفاف لازم است و همه تصمیم‌گیری‌ها باید قاطع و قابل اجرا باشد.

وی افزود: در بعضی جاها به این دلیل به مشکل خوردیم که گاهی رئیس شورای تأمین استان تحت تأثیر قرار گرفته و تصمیمش قاطع و تعیین کننده نبوده است.

ذوالفقاری درباره اهمیت پیگیری و اجرای تصمیمات تأکید کرد: در قضیه برنامه فیتیله ما صبح اقدام به‌موقع را انجام دادیم و نگذاشتیم کار به عصر آن روز بکشد که معلوم نیست چه اتفاقاتی می‌افتاد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه شورای تأمین نباید تبدیل به شورای اداری شود، تصریح کرد: در شورای تأمین باید سطح و طبقه‌بندی را رعایت کنیم، بعضی‌ها می‌گویند “در جلسات شورای تأمین آن‌قدر جمعیت زیاد است که ما نمی‌توانیم حرف‌هایی را که باید بزنیم مطرح کنیم”.

وی با اعلام “از این لحظه به بعد ۴ مرحله امنیتی داریم” خاطرنشان کرد: در مورد بررسی صلاحیت‌ها آنچه در نگاه همه مسئولان مشترک است این است که آرامش و امنیت را باید به همه چیز ترجیح بدهیم و در این مرحله باید تعامل داشته باشیم.

ذوالفقاری اضافه کرد: در ایام تبلیغات دوستان باید کار را محکم بگیرند، تاریخ همواره در مورد آدم‌های راسخ به‌نیکی یاد کرده و اگر کسی در کارش دقت کرده باشد کار او ماندگار است و در زمان تبلیغات باید با جرائم با قاطعیت برخورد شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در ادامه در مورد شرایط روز برگزاری انتخابات گفت: نظر این است که ۳ نفر محافظ در هر شعبه رأی وجود داشته باشد و ممکن است در بعضی نقاط ۵ تا ۶ نفر لازم باشد. در مورد اعلام نتایج نیز هیچ‌کس حق ندارد جلوتر از اینکه نتایج به‌صورت رسمی اعلام بشود چیزی را اعلام کند.

وی یادآور شد: ستادهای امنیتی را باید جدی‌تر و دقیق‌تر تشکیل بدهید تا انتخابات امنی داشته باشیم.

ذوالفقاری در پایان تأکید کرد: هر کدام از حوزه‌های انتخابیه باید سناریوهای محتمل را از دستگاه‌ها بخواهند و بر اساس سناریوها طراحی کنند که اگر این کار را نکنیم مشکل ایجاد خواهد شد، وقتی در شهرستانی می‌دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد باید برای آن طراحی لازم را داشته باشیم.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: